Зиртек колко

Анализи

Марка: Zyrtec

Международно непатентно наименование на лекарството: Цетиризин

Лекарствена форма: таблетки, капки за перорално приложение

Активни съставки: цетиризин дихидрохлорид

Фармакотерапевтична група: блокер на хистаминов Н1 рецептор, антиалергично лекарство

Фармакодинамика:

Антиалергично лекарство; блокер на хистаминов Н1 рецептор, конкурентен хистаминов антагонист, метаболит на хидроксизин; предотвратява развитието и улеснява хода на алергичните реакции, има антипрутични и антиексудативни ефекти; повлиява ранния хистаминозависим стадий на алергични реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в късния стадий на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили, стабилизира мембраните на мастоцитите; намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазма на гладката мускулатура; елиминира кожната реакция към въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със "студена" уртикария); намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при лека бронхиална астма; практически няма антихолинергични и антисеротонинови ефекти; в терапевтични дози практически няма седативен ефект; след еднократна доза цетиризин в доза 10 mg, началото на ефекта се наблюдава след 20 минути (при 50% от пациентите) и след 60 минути (при 95% от пациентите), ефектът продължава повече от 24 часа; на фона на курсовото лечение толерантността към антихистаминовото действие на цетиризин не се развива; след прекратяване на лечението ефектът продължава до 3 дни.

Показания за употреба:

Лечение на симптоми на многогодишен и сезонен алергичен ринит и алергичен конюнктивит, като сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия; сенна хрема (сенна хрема); уртикария (включително хронична идиопатична уртикария); Оток на Quincke; други алергични дерматози (включително атопичен дерматит), придружени от сърбеж и обриви.

Противопоказания:

Бъбречна недостатъчност в краен стадий (КК)

Zyrtec ® (Zyrtec ®)

Активно вещество:

съдържание

Фармакологична група

Нозологична класификация (ICD-10)

3D изображения

структура

Филмирани таблетки1 таб.
активно вещество:
цетиризин дихидрохлорид10 mg
помощни вещества: MCC - 37 mg; лактоза монохидрат - 66,4 mg; колоиден силициев диоксид - 0,6 mg; магнезиев стеарат - 1,25 mg;
филмова обвивка: Opadry ® Y-1-7000 (хипромелоза (E464) - 2.156 mg, титанов диоксид (E171) - 1.078 mg, макрогол 400 - 0.216 mg) - 3.45 mg
Капки за перорално приложение1 мл
активно вещество:
цетиризин хидрохлорид10 mg
помощни вещества: глицерол - 250 mg; пропилен гликол - 350 mg; натриев захаринат - 10 mg; метилпарабензен - 1,35 mg; пропил парабензен - 0,15 mg; натриев ацетат - 10 mg; ледена оцетна киселина - 0,53 mg; пречистена вода - до 1 мл

Описание на лекарствената форма

Таблетки: продълговати бели, филмирани, с двойно изпъкнали повърхности, едностранно изписване и гравиране "Y" от двете страни на рисковете.

Капки: бистра, безцветна течност с миризма на оцетна киселина.

фармакологичен ефект

Фармакодинамика

Цетиризин - активното вещество на лекарството Zirtec ® - е метаболит на хидроксизин, принадлежи към групата на конкурентни хистаминови антагонисти и блокира Н1-хистаминови рецептори.

Цетиризинът предотвратява развитието и улеснява хода на алергичните реакции, има антипрутични и антиексудативни ефекти. Цетиризинът влияе на ранния хистаминозависим стадий на алергични реакции, ограничава отделянето на възпалителни медиатори в късния стадий на алергична реакция, а също така намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили и стабилизира мембраните на мастоцитите. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазма на гладката мускулатура. Елиминира кожната реакция на въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при лека астма.

Цетиризинът няма антихолинергични и антисеротонинови ефекти. В терапевтични дози лекарството практически не предизвиква седативен ефект. След прием на цетиризин в единична доза от 10 mg, ефектът му се развива след 20 минути (при 50% от пациентите), след 60 минути (при 95% от пациентите) и продължава повече от 24 часа. На фона на курсовото лечение толерантността към антихистаминовото действие на цетиризин не се развива. След прекратяване на терапията ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетика

Фармакокинетичните параметри на цетиризин варират линейно.

Засмукване. След перорално приложение лекарството бързо и напълно се абсорбира от храносмилателния тракт. Храненето не влияе върху пълнотата на усвояването, въпреки че скоростта му намалява. При възрастни, след еднократна доза от лекарството в терапевтична доза Смакс в кръвната плазма е 300 ng / ml и се постига след (1 ± 0,5) h.

Разпределение. Цетиризин (93 ± 0,3)% се свързва с плазмените протеини. Vд е 0,5 л / кг. Когато приемате лекарството в доза 10 mg за 10 дни, не се наблюдава натрупване на цетиризин.

Метаболизма. В малки количества той се метаболизира в организма чрез O-деалкилиране (за разлика от другите Н антагонисти1-хистаминови рецептори, които се метаболизират в черния дроб от цитохромната система) с образуването на фармакологично неактивен метаболит.

Разплод. При възрастни, Т1/2 приблизително 10 часа; при деца от 6 до 12 години - 6 часа, от 2 до 6 години - 5 часа, от 6 месеца до 2 години - 3,1 ч. Около 2/3 от приетата доза се отделя от бъбреците непроменени.

При пациенти в напреднала възраст и пациенти с хронични чернодробни заболявания с еднократна доза от лекарството в доза 10 mg T1/2 се увеличава с около 50%, а системният клирънс намалява с 40%.

При пациенти с лека бъбречна недостатъчност (Cl креатинин> 40 ml / min) фармакокинетичните параметри са подобни на тези при пациенти с нормална бъбречна функция.

При пациенти с умерена бъбречна недостатъчност и при пациенти на хемодиализа (Cl креатинин Т1/2 се удължава 3 пъти, а общият клирънс се намалява с 70% спрямо тези показатели при пациенти с нормална бъбречна функция, което изисква съответна промяна в режима на дозиране.

Цетиризин практически не се отстранява от организма по време на хемодиализа..

Показания Zirtek ®

лечение на симптоми на многогодишен и сезонен алергичен ринит и алергичен конюнктивит (като сърбеж, кихане, назална конгестия, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия);

сенна хрема (сенна хрема);

алергични дерматози, включително атопичен дерматит, придружен от сърбеж и обриви.

Противопоказания

За всички лекарствени форми

свръхчувствителност към цетиризин, хидроксизин или пиперазин производни, както и други компоненти на лекарството;

бъбречна недостатъчност в краен стадий (необходимо е да се коригира дозата на Cl креатинин Cl> 10 ml / min); напреднала възраст (възможно намаляване на гломерулната филтрация); епилепсия и пациенти с повишена конвулсивна готовност; пациенти с предразполагащи фактори за задържане на урина (вижте "Специални инструкции").

За филмирани таблетки допълнително:

наследствена непоносимост към галактоза, липса на лактаза или синдром на малабсорбция на глюкоза-галактоза;

деца под 6 години.

За капки допълнително:

възраст на децата до 6 месеца (с оглед на ограничените данни за ефективността и безопасността на наркотиците).

Предпазни мерки: деца под 1 година.

Бременност и кърмене

Експерименталните проучвания върху животни не разкриха никакви преки или косвени неблагоприятни ефекти на цетиризин върху развиващия се плод (включително в постнаталния период), хода на бременността и раждането също не се промени.

Не са провеждани адекватни и строго контролирани клинични проучвания за безопасността на лекарството, поради което Zyrtec ® не трябва да се предписва по време на бременност.

Цетиризин се екскретира с майчиното мляко, така че лекуващият лекар трябва да вземе решение за прекратяване на храненето за периода на употреба на лекарството.

Странични ефекти

Възможните странични ефекти са изброени по-долу върху телесните системи и честотата на появата им: много често (≥1 / 10); често (≥1 / 100, включително амнезия.

Психични разстройства: рядко - възбуда; рядко - агресия, объркване, депресия, халюцинации, нарушение на съня; неизвестна честота - самоубийствени идеи.

От страната на органа на зрението: много рядко - нарушение на акомодацията, замъглено зрение, нистагъм.

От страна на органа на слуха: честота неизвестна - световъртеж.

От храносмилателната система: често - сухота в устата, гадене; рядко - диария, коремна болка.

От CCC: рядко - тахикардия.

От дихателната система: често - ринит, фарингит.

От страна на метаболизма: рядко - наддаване на тегло.

От отделителната система: много рядко - дизурия, енуреза; неизвестна честота - задържане на урина.

От лабораторните показатели: рядко - промяна във функционалните чернодробни проби (повишена активност на чернодробни трансаминази, алкална фосфатаза, GGT и концентрация на билирубин); много рядко - тромбоцитопения.

От кожата: рядко - обрив, сърбеж; рядко - уртикария; много рядко - ангиоедем, персистиращ еритем.

Общи нарушения: рядко - астения, неразположение; рядко - периферен оток; неизвестна честота - повишен апетит.

взаимодействие

При изследване на лекарственото взаимодействие на цетиризин с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам, глипизид и антипирин не са установени клинично значими нежелани взаимодействия.

При едновременна употреба с теофилин (400 mg / ден), общият клирънс на цетиризин се намалява с 16% (кинетиката на теофилина не се променя).

При едновременна употреба с ритонавир AUC на цетиризин се повишава с 40%, докато същия показател на ритонавир леко се променя (−11%).

При едновременна употреба с макролиди (азитромицин, еритромицин) и кетоконазол не са наблюдавани промени в ЕКГ.

При използване на лекарството в терапевтични дози не са получени данни за взаимодействие с алкохол (при концентрация на алкохол в кръвта 0,5 g / l). Независимо от това, трябва да се въздържате от употребата на алкохол по време на лекарствена терапия, за да избегнете депресия на ЦНС.

Преди да се предпишат алергологични тестове, се препоръчва тридневен период на "измиване" поради факта, че Н1-блокатори на хистаминови рецептори инхибират развитието на кожни алергични реакции.

Дозировка и приложение

Деца над 6 години и възрастни: началната доза е 5 mg (1/2 таблетка или 10 капки) 1 път на ден, ако е необходимо, можете да го увеличите до 10 mg (1 таблетка или 20 капки) 1 път на ден. Понякога начална доза от 5 mg (1/2 таблетка или 10 капки) може да бъде достатъчна за постигане на терапевтичен ефект. Дневната доза е 10 mg (1 таблетка или 20 капки).

Деца от 6 до 12 месеца: 2,5 mg (5 капки) 1 път на ден.

Деца от 1 година до 2 години: 2,5 mg (5 капки) до 2 пъти на ден.

Деца от 2 до 6 години: 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден или 5 mg (10 капки) 1 път на ден.

При пациенти с бъбречна недостатъчност дозата намалява в зависимост от креатининовия клирънс: с Cl креатинин 30–49 ml / min - 5 mg веднъж дневно, с 10–29 ml / min - 5 mg през ден.

Тъй като Zyrtec ® се екскретира от организма чрез бъбреците, при предписване на лекарството на пациенти с бъбречна недостатъчност и пациенти в напреднала възраст, дозата трябва да се коригира в зависимост от размера на креатининовия клирънс. Клирънсът на креатинин за мъже може да се изчисли въз основа на концентрацията на серумен креатинин, съгласно следната формула:

Cl креатинин, ml / min

Клирънсът на креатинин за жени може да се изчисли, като получената стойност се умножи по коефициент 0.85.

Бъбречна недостатъчностCl креатинин, ml / minДозов режим
Няма (норма)≥8010 mg / sut
лесно50-7910 mg / ден
Средно аритметично30-495 mg / ден
тежък10-295 mg всеки ден
Терминален стадий - пациенти на хемодиализаЦентралната нервна система трябва да бъде внимателна при предписване на Zirtek ® на деца под 1 година при наличие на следните рискови фактори за възникване на синдром на внезапна детска смърт, като например (но не ограничен до този списък):

- синдром на сънна апнея или синдром на внезапна смърт при кърмачета при бебета при брат или сестра;

- злоупотреба с лекарства или тютюнопушене по време на бременност;

- възраст на младата майка (19 години и по-млади);

- злоупотреба с тютюнопушенето на бавачката, която се грижи за детето (една опаковка цигари на ден или повече);

- деца, които редовно заспиват с лицето надолу и които не лягат на гърба си;

- недоносени деца (гестационна възраст под 37 седмици) или родени с недостатъчно телесно тегло (под 10-ия перцентил на гестационната възраст);

- със съвместната употреба на лекарства, които имат потискащ ефект върху централната нервна система.

Съставът на лекарството включва помощни вещества метилпарабензен и пропил парабензен, които могат да причинят алергични реакции, включително бавен тип.

Освободете формуляра

Филмирани таблетки, 10 mg. В опаковка с блистерна лента (блистер от PVC / алуминиево фолио), 7 или 10 бр. 1 (7 или 10 таблетки) или 2 (10 таблетки) блистера в картонена кутия.

Капки за перорално приложение, 10 mg / ml. В бутилки от тъмно стъкло (тип 3), запечатани с PE-капачка, оборудвани със система за защита на детето, 10 или 20 мл. Бутилката е снабдена с капачка за капкомер, изработена от бял LDPE. 1 ет. в картонена кутия.

Производител

Филмирани таблетки, 10 mg. YUSB Farshim S.A. Индустриална зона Planshe, Schmen de Croix Blanche 10, SN-1630 Bulle, Швейцария.

Капки за перорално приложение, 10 mg / ml. ASIC Pharmaceuticals S.R.L. Via Pralha 15, 10044 Пианеца (Торино), Италия.

Собственикът на удостоверението за регистрация: YUSB Farshim S.A. Индустриална зона Planshe, Schmen de Croix Blanche 10, SN-1630 Bulle, Швейцария.

Въпросите и оплакванията на потребителите трябва да се изпращат на адрес: 105082, Москва, улица Переведеновски 13, стр. 21.

Тел.: (495) 644-33-22; факс: (495) 644-33-29.

Зиртек в Краснодар

Защо да резервирате зиртек през Ютека?

Zirtek

структура

Филмирани таблетки1 таб.
активно вещество:
цетиризин дихидрохлорид10 mg
помощни вещества: MCC - 37 mg; лактоза монохидрат - 66,4 mg; колоиден силициев диоксид - 0,6 mg; магнезиев стеарат - 1,25 mg;
филмова обвивка: Opadry ® Y-1-7000 (хипромелоза (E464) - 2.156 mg, титанов диоксид (E171) - 1.078 mg, макрогол 400 - 0.216 mg) - 3.45 mg
Капки за перорално приложение1 мл
активно вещество:
цетиризин хидрохлорид10 mg
помощни вещества: глицерол - 250 mg; пропилен гликол - 350 mg; натриев захаринат - 10 mg; метилпарабензен - 1,35 mg; пропил парабензен - 0,15 mg; натриев ацетат - 10 mg; ледена оцетна киселина - 0,53 mg; пречистена вода - до 1 мл

описание

Таблетки: продълговати бели, филмирани, с двойно изпъкнали повърхности, едностранно изписване и гравиране "Y" от двете страни на рисковете.

Капки: бистра, безцветна течност с миризма на оцетна киселина.

Фармакодинамика

Цетиризин - активното вещество на лекарството Zirtec ® - е метаболит на хидроксизин, принадлежи към групата на конкурентни хистаминови антагонисти и блокира Н1-хистаминови рецептори.

Цетиризинът предотвратява развитието и улеснява хода на алергичните реакции, има антипрутични и антиексудативни ефекти. Цетиризинът влияе на ранния хистаминозависим стадий на алергични реакции, ограничава отделянето на възпалителни медиатори в късния стадий на алергична реакция, а също така намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили и стабилизира мембраните на мастоцитите. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазма на гладката мускулатура. Елиминира кожната реакция на въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при лека астма.

Цетиризинът няма антихолинергични и антисеротонинови ефекти. В терапевтични дози лекарството практически не предизвиква седативен ефект. След прием на цетиризин в единична доза от 10 mg, ефектът му се развива след 20 минути (при 50% от пациентите), след 60 минути (при 95% от пациентите) и продължава повече от 24 часа. На фона на курсовото лечение толерантността към антихистаминовото действие на цетиризин не се развива. След прекратяване на терапията ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетика

Фармакокинетичните параметри на цетиризин варират линейно.

Засмукване. След перорално приложение лекарството бързо и напълно се абсорбира от храносмилателния тракт. Храненето не влияе върху пълнотата на усвояването, въпреки че скоростта му намалява. При възрастни, след еднократна доза от лекарството в терапевтична доза Смакс в кръвната плазма е 300 ng / ml и се постига след (1 ± 0,5) h.

Разпределение. Цетиризин (93 ± 0,3)% се свързва с плазмените протеини. Vд е 0,5 л / кг. Когато приемате лекарството в доза 10 mg за 10 дни, не се наблюдава натрупване на цетиризин.

Метаболизма. В малки количества той се метаболизира в организма чрез O-деалкилиране (за разлика от другите Н антагонисти1-хистаминови рецептори, които се метаболизират в черния дроб от цитохромната система) с образуването на фармакологично неактивен метаболит.

Разплод. При възрастни, Т1/2 приблизително 10 часа; при деца от 6 до 12 години - 6 часа, от 2 до 6 години - 5 часа, от 6 месеца до 2 години - 3,1 ч. Около 2/3 от приетата доза се отделя от бъбреците непроменени.

При пациенти в напреднала възраст и пациенти с хронични чернодробни заболявания с еднократна доза от лекарството в доза 10 mg T1/2 се увеличава с около 50%, а системният клирънс намалява с 40%.

При пациенти с лека бъбречна недостатъчност (Cl креатинин> 40 ml / min) фармакокинетичните параметри са подобни на тези при пациенти с нормална бъбречна функция.

При пациенти с умерена бъбречна недостатъчност и при пациенти на хемодиализа (Cl креатинин

лечение на симптоми на многогодишен и сезонен алергичен ринит и алергичен конюнктивит (като сърбеж, кихане, назална конгестия, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия);

сенна хрема (сенна хрема);

алергични дерматози, включително атопичен дерматит, придружен от сърбеж и обриви.

Дозировка и приложение

Деца над 6 години и възрастни: началната доза е 5 mg (1/2 таблетка или 10 капки) 1 път на ден, ако е необходимо, можете да го увеличите до 10 mg (1 таблетка или 20 капки) 1 път на ден. Понякога начална доза от 5 mg (1/2 таблетка или 10 капки) може да бъде достатъчна за постигане на терапевтичен ефект. Дневната доза е 10 mg (1 таблетка или 20 капки).

Деца от 6 до 12 месеца: 2,5 mg (5 капки) 1 път на ден.

Деца от 1 година до 2 години: 2,5 mg (5 капки) до 2 пъти на ден.

Деца от 2 до 6 години: 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден или 5 mg (10 капки) 1 път на ден.

При пациенти с бъбречна недостатъчност дозата намалява в зависимост от креатининовия клирънс: с Cl креатинин 30–49 ml / min - 5 mg веднъж дневно, с 10–29 ml / min - 5 mg през ден.

Тъй като Zyrtec ® се екскретира от организма чрез бъбреците, при предписване на лекарството на пациенти с бъбречна недостатъчност и пациенти в напреднала възраст, дозата трябва да се коригира в зависимост от размера на креатининовия клирънс. Клирънсът на креатинин за мъже може да се изчисли въз основа на концентрацията на серумен креатинин, съгласно следната формула:

Cl креатинин, ml / min

Клирънсът на креатинин за жени може да се изчисли, като получената стойност се умножи по коефициент 0.85.

Експерименталните проучвания върху животни не разкриха никакви преки или косвени неблагоприятни ефекти на цетиризин върху развиващия се плод (включително в постнаталния период), хода на бременността и раждането също не се промени.

Не са провеждани адекватни и строго контролирани клинични проучвания за безопасността на лекарството, поради което Zyrtec ® не трябва да се предписва по време на бременност.

Цетиризин се екскретира с майчиното мляко, така че лекуващият лекар трябва да вземе решение за прекратяване на храненето за периода на употреба на лекарството.

Зиртек: Противопоказания

За всички лекарствени форми

свръхчувствителност към цетиризин, хидроксизин или пиперазин производни, както и други компоненти на лекарството;

бъбречна недостатъчност в краен стадий (необходимо е коригиране на дозата на Cl креатинин 10 ml / min); напреднала възраст (възможно намаляване на гломерулната филтрация); епилепсия и пациенти с повишена конвулсивна готовност; пациенти с предразполагащи фактори за задържане на урина (вижте "Специални инструкции").

За филмирани таблетки допълнително:

наследствена непоносимост към галактоза, липса на лактаза или синдром на малабсорбция на глюкоза-галактоза;

деца под 6 години.

За капки допълнително:

възраст на децата до 6 месеца (с оглед на ограничените данни за ефективността и безопасността на наркотиците).

Предпазни мерки: деца под 1 година.

Zyrtec: Страничен ефект

Възможните странични ефекти са изброени по-долу върху телесните системи и честотата на появата им: много често (≥1 / 10); често (≥1 / 100,

Симптоми (при прием на лекарството веднъж в доза от 50 mg): объркване, диария, замаяност, повишена умора, главоболие, неразположение, мидриаза, сърбеж, слабост, безпокойство, седация, сънливост, ступор, тахикардия, тремор, задържане на урина.

Лечение: веднага след приема на лекарството - стомашна промивка или предизвикване на повръщане. Препоръчва се назначаването на активен въглен, симптоматична и поддържаща терапия. Няма специфичен антидот. Хемодиализата е неефективна.

взаимодействие

При изследване на лекарственото взаимодействие на цетиризин с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам, глипизид и антипирин не са установени клинично значими нежелани взаимодействия.

При едновременна употреба с теофилин (400 mg / ден), общият клирънс на цетиризин се намалява с 16% (кинетиката на теофилина не се променя).

При едновременна употреба с ритонавир AUC на цетиризин се повишава с 40%, докато същия показател на ритонавир леко се променя (−11%).

При едновременна употреба с макролиди (азитромицин, еритромицин) и кетоконазол не са наблюдавани промени в ЕКГ.

При използване на лекарството в терапевтични дози не са получени данни за взаимодействие с алкохол (при концентрация на алкохол в кръвта 0,5 g / l). Независимо от това, трябва да се въздържате от употребата на алкохол по време на лекарствена терапия, за да избегнете депресия на ЦНС.

Преди да се предпишат алергологични тестове, се препоръчва тридневен период на "измиване" поради факта, че Н1-блокатори на хистаминови рецептори инхибират развитието на кожни алергични реакции.

специални инструкции

За всички лекарствени форми

При пациенти с увреждане на гръбначния мозък, простатна хиперплазия, както и при наличие на други предразполагащи фактори е необходимо предпазливост при задържане на урина, тъй като цетиризин може да увеличи риска от задържане на урина.

Препоръчва се да се въздържате от употреба на алкохол (вижте "Взаимодействие").

Влияние върху способността за управление на превозни средства и работа с механизми. Обективната оценка на способността за шофиране на превозни средства и механизмите за контрол не показа надеждно неблагоприятни ефекти при приемане на лекарството в препоръчителната доза. Независимо от това, по време на приема на лекарството е препоръчително да се въздържате от участие в потенциално опасни дейности, които изискват повишена концентрация на вниманието и скорост на психомоторните реакции.

За капки за перорално приложение допълнително:

С оглед на потенциалното потискащо действие върху централната нервна система, трябва да се внимава, когато се предписва Zirtek ® на деца под 1 година при наличие на следните рискови фактори за синдром на внезапна детска смърт, като например (но не ограничен до този списък):

- синдром на сънна апнея или синдром на внезапна смърт при кърмачета при бебета при брат или сестра;

- злоупотреба с лекарства или тютюнопушене по време на бременност;

- възраст на младата майка (19 години и по-млади);

- злоупотреба с тютюнопушенето на бавачката, която се грижи за детето (една опаковка цигари на ден или повече);

- деца, които редовно заспиват с лицето надолу и които не лягат на гърба си;

- недоносени деца (гестационна възраст под 37 седмици) или родени с недостатъчно телесно тегло (под 10-ия перцентил на гестационната възраст);

- със съвместната употреба на лекарства, които имат потискащ ефект върху централната нервна система.

Съставът на лекарството включва помощни вещества метилпарабензен и пропил парабензен, които могат да причинят алергични реакции, включително бавен тип.

Освободете формуляра

Филмирани таблетки, 10 mg. В опаковка с блистерна лента (блистер от PVC / алуминиево фолио), 7 или 10 бр. 1 (7 или 10 таблетки) или 2 (10 таблетки) блистера в картонена кутия.

Капки за перорално приложение, 10 mg / ml. В бутилки от тъмно стъкло (тип 3), запечатани с PE-капачка, оборудвани със система за защита на детето, 10 или 20 мл. Бутилката е снабдена с капачка за капкомер, изработена от бял LDPE. 1 ет. в картонена кутия.

Условия за почивка

Производител

Филмирани таблетки, 10 mg. YUSB Farshim S.A. Индустриална зона Planshe, Schmen de Croix Blanche 10, SN-1630 Bulle, Швейцария.

Капки за перорално приложение, 10 mg / ml. ASIC Pharmaceuticals S.R.L. Via Pralha 15, 10044 Пианеца (Торино), Италия.

Собственикът на удостоверението за регистрация: YUSB Farshim S.A. Индустриална зона Planshe, Schmen de Croix Blanche 10, SN-1630 Bulle, Швейцария.

Въпросите и оплакванията на потребителите трябва да се изпращат на адрес: 105082, Москва, улица Переведеновски 13, стр. 21.

Тел.: (495) 644-33-22; факс: (495) 644-33-29.

Купете капки Zirtec вътре 10mg / ml 10ml в аптеките

Цената е валидна само при поръчка в уебсайта.Цените в уебсайта се различават от цените в аптеките и са валидни само при поръчка в уебсайта или в мобилното приложение. След получаване на поръчката в аптеката, ще бъде невъзможно да добавите стоки на цени в сайта, само чрез отделна покупка на аптечната цена. Цените в сайта не са публична оферта.

Пратка за собствена сметка, безплатно. Резервацията е валидна за 24 часа

ЛЕКАРСТВЕНИ ФОРМИ
капки за перорално приложение 10mg / ml
орални капки 1%

ПРОИЗВОДИТЕЛИ
Aesika Pharmaceuticals GmbH (Италия)
YUSB Pharma S.p.A. (Италия)
YUSB Pharma сектор (Белгия)

GROUP
Блокатори на Н1-хистаминови рецептори

СТРУКТУРА
Активна съставка - цетиризин дихидрохлорид.

МЕЖДУНАРОДНО УНИВЕРСАЛНО ИМЕ
Цетиризин

синоними
Allertec, Anallergin, Zetrinal, Zincet, Zodak, Lethizen, Parlazin, Cetirizine, Cetirizine Hexal, Cetirizine DS, Cetirizine-OBL, Cetirizine-Teva, Cetirinax, Cetrin

ФАРМАХОЛОГИЧЕН ЕФЕКТ
Цетиризин - активното вещество на лекарството - е метаболит на хидроксизин, принадлежи към групата на конкурентни хистаминови антагонисти и блокира Н1-хистаминовите рецептори. Цетиризинът предотвратява развитието и улеснява хода на алергичните реакции, има антипрутични и антиексудативни ефекти. Цетиризинът засяга „ранния“ зависим от хистамин стадий на алергични реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в „късния“ етап на алергична реакция, а също така намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили и стабилизира мембраните на мастните клетки. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазма на гладката мускулатура. Елиминира кожната реакция на въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при лека астма. Цетиризинът няма антихолинергични и антисеротонинови ефекти. В терапевтични дози лекарството няма седативен ефект. Ефектът след прием на цетиризин в единична доза от 10 mg се развива след 20 минути при 50% от пациентите и след 60 минути при 95% от пациентите и продължава повече от 24 часа. На фона на курсовото лечение толерантността към антихистаминовото действие на цетиризин не се развива. След прекратяване на терапията ефектът продължава до 3 дни. Фармакокинетика Фармакокинетичните параметри на цетиризин варират линейно. Засмукване. След перорално приложение лекарството бързо и напълно се абсорбира от стомашно-чревния тракт. Храненето не влияе върху пълнотата на усвояването, въпреки че скоростта му намалява. При възрастни, след еднократна доза от лекарството в терапевтична доза, максималната плазмена концентрация се достига след 1 ± 0,5 часа и е 300 ng / ml. Разпределение. 93 ± 0,3% от цетиризин се свързва с плазмените протеини. Обемът на разпределение е 0,5 l / kg. Когато приемате лекарството в доза 10 mg за 10 дни, не се наблюдава натрупване на цетиризин. Метаболизма. В малки количества се метаболизира в организма чрез О-десалкилиране (за разлика от други антагонисти на N-хистаминовите рецептори, които се метаболизират в черния дроб от цитохромната система) с образуването на фармакологично неактивен метаболит. Разплод. При възрастни полуживотът е приблизително 10 часа; полуживотът при деца от 6 до 12 години е 6 часа, от 2 до 6 години - 5 часа, от 6 месеца до 2 години - 3,1 часа. Около 2/3 от приетата доза от лекарството се екскретира от бъбреците в непроменен вид. При пациенти в напреднала възраст и пациенти с хронични чернодробни заболявания с еднократна доза от лекарството в доза 10 mg T1 / 2 се увеличава с около 50%, а системният клирънс намалява с 40%. При пациенти с лека бъбречна недостатъчност (креатининов клирънс (CC)> 40 ml / min) фармакокинетичните параметри са подобни на тези при пациенти с нормална бъбречна функция. При пациенти с умерена бъбречна недостатъчност и при пациенти на хемодиализа (CC 10 ml на минута, необходимо е коригиране на дозата); пациенти в напреднала възраст (с намаляване на гломерулната филтрация, свързано с възрастта); епилепсия и пациенти с повишена конвулсивна готовност; пациенти с предразполагащи фактори за задържане на урина; възраст на децата до 1 година. Използвайте в лактация и по време на кърмене. Експерименталните проучвания върху животни не разкриват никакви преки или косвени неблагоприятни ефекти на цетиризин върху развиващия се плод (включително в постнаталния период), хода на бременността и раждането също не се промени. Не са провеждани адекватни и строго контролирани клинични проучвания за безопасността на лекарството по време на бременност, поради което лекарството не трябва да се използва по време на бременност. Цетиризин се екскретира с кърмата, така че лекуващият лекар трябва да вземе решение за прекратяване на храненето за периода на употреба на лекарството. Поради потенциалното потискащо действие върху централната нервна система, трябва да се внимава, когато се предписва лекарството на деца под 1-годишна възраст при наличие на следните рискови фактори за възникване на синдром на внезапна детска смърт, като например (но не ограничен до този списък): синдром на сънна апнея или внезапен детска смърт на бебета при брат или сестра; злоупотреба с лекарства или тютюнопушене по време на бременност; възраст на младата майка (19 години и по-млади); злоупотреба с тютюнопушенето на бавачката, която се грижи за детето (една опаковка цигари на ден или повече); деца, които редовно заспиват с лицето надолу и които не лягат на гърба си; недоносени деца (гестационна възраст под 37 седмици) или родени с недостатъчно телесно тегло (под 10-ия перцентил на гестационната възраст); със съвместната употреба на лекарства, които имат потискащ ефект върху централната нервна система. Съставът на лекарството включва помощни вещества метилпарабензен и пропил парабензен, които могат да причинят алергични реакции, включително забавен тип. При пациенти с увреждане на гръбначния мозък, простатна хиперплазия, както и при наличие на други предразполагащи фактори за задържане на урина, е необходимо повишено внимание, тъй като цетиризин може да увеличи риска от задържане на урина. Препоръчва се да се въздържате от употребата на алкохол. Влияние върху способността за управление на превозни средства и механизмите за управление. Обективната оценка на способността за шофиране на превозни средства и механизмите за контрол не идентифицира надеждно нежеланите реакции при приемане на лекарството в препоръчителната доза, но е препоръчително да се въздържате от участие в потенциално опасни дейности, които изискват повишена концентрация на вниманието и бързина на психомоторните реакции, докато приемате лекарството.

УСЛОВИЯ ЗА СЪХРАНЕНИЕ
Да се ​​съхранява на място, недостъпно за деца, при температури, които не надвишават 25 ° C..

Zirtek

По предварителна заявка 20 бр. В наличност 2 бр.

По предварителна заявка 20 бр. Наличен 1 бр.

По предварителна заявка 20 бр. В наличност 2 бр.

По предварителна заявка 20 бр. В наличност 10 бр..

По предварителна заявка 20 бр. В наличност 0 бр.

По предварителна заявка 20 бр. В наличност 2 бр.

По предварителна заявка 20 бр. В наличност 2 бр.

По предварителна заявка 20 бр. В наличност 2 бр.

По предварителна заявка 20 бр. Наличен 1 бр.

По предварителна заявка 20 бр. В наличност 0 бр.

По предварителна заявка 20 бр. В наличност 0 бр.

По предварителна заявка 20 бр. В наличност 15 бр..

Инструкции за употреба на Zirtek

Поради потенциалния инхибиращ ефект върху централната нервна система, трябва да се внимава при предписване на цетиризин под формата на капки за перорално приложение на деца под 1 година със следните рискови фактори за синдром на внезапна детска смърт, като (но не ограничен до този списък) синдром на сънна апнея или внезапен синдром на бебето смърт на бебета при брат или сестра; злоупотреба с лекарства или тютюнопушене по време на бременност; възраст на младата майка (19 години и по-млади); злоупотреба с тютюнопушенето на бавачката, която се грижи за детето (една опаковка цигари на ден или повече); деца, които редовно заспиват с лицето надолу и които не лягат на гърба си; недоносени деца (гестационна възраст под 37 седмици) или родени с недостатъчно телесно тегло (под 10-ия перцентил на гестационната възраст); съвместно приложение на лекарства, които имат потискащ ефект върху централната нервна система.

При пациенти с увреждане на гръбначния мозък, простатна хиперплазия, както и при наличие на други предразполагащи фактори е необходимо предпазливост при задържане на урина, тъй като цетиризин може да увеличи риска от задържане на урина.

Препоръчва се повишено внимание при използване на цетиризин едновременно с етанол, въпреки че не се наблюдава клинично значимо взаимодействие с етанол при терапевтични дози (при концентрация на етанол в кръвта от 0,5 g / l). Трябва да се внимава при пациенти с епилепсия и повишена конвулсивна готовност..

Преди да се предпишат алергологични тестове, се препоръчва тридневен период на "измиване" поради факта, че блокерите на Н1-хистаминовите рецептори инхибират развитието на кожни алергични реакции.

Влияние върху способността за управление на превозни средства, механизми. Обективната оценка на способността за шофиране на превозни средства и механизмите за контрол не показа надеждно нежелани ефекти при използване на цетиризин в препоръчителната доза. Въпреки това е препоръчително пациентите с прояви на сънливост, докато приемат цетиризин, да се въздържат от шофиране, да участват в потенциално опасни дейности или да контролират механизми, които изискват повишена концентрация на вниманието и скорост на психомоторните реакции.

Употребата на Zyrtec по време на бременност и хранене

При анализа на проспективни данни за повече от 700 случая на резултати от бременност не е имало случаи на образуване на малформации, ембрионална и неонатална токсичност с ясна причинно-следствена връзка с употребата на цетиризин.

Експерименталните проучвания върху животни не са открили никакви преки или косвени неблагоприятни ефекти на цетиризин върху развиващия се плод, бременността и следродилното развитие.

Не са провеждани адекватни и строго контролирани клинични изпитвания за безопасността на цетиризин по време на бременност, така че той не трябва да се използва по време на бременност.

Дейност FDA категория F - B.

Цетиризин се екскретира в кърмата - от 25 до 90% от концентрацията му в кръвната плазма, в зависимост от времето след приложението. По време на кърмене се използва след консултация с лекар, ако очакваната полза за майката надвишава потенциалния риск за бебето.

Плодовитостта. Наличните данни за ефектите върху плодовитостта при хората са ограничени, но не са установени неблагоприятни ефекти върху плодовитостта..

Симптоми (могат да се появят при еднократна доза цетиризин в доза 50 mg): объркване, диария, замаяност, повишена умора, главоболие, неразположение, мидриаза, сърбеж, тревожност, слабост, седация, сънливост, ступор, тахикардия, тремор, задържане на урина.

Лечение: промиване на стомаха или стимулиране на повръщане, назначаване на активен въглен; поддържаща и симптоматична терапия. Няма специфичен антидот. Хемодиализата е неефективна.

Въз основа на анализа на фармакодинамиката, фармакокинетиката на цетиризин взаимодействието с други лекарства е малко вероятно.

Няма значимо взаимодействие с псевдоефедрин или теофилин (в доза 400 mg / ден) при специални проучвания на лекарственото взаимодействие.

Едновременната употреба на цетиризин с етанол и други лекарства, които инхибират централната нервна система, може допълнително да намали концентрацията на вниманието и скоростта на реакциите, въпреки че цетиризинът не засилва ефекта на етанола (когато концентрацията му в кръвта е 0,5 g / l).

Данни от клинични изпитвания

Клиничните проучвания показват, че употребата на цетиризин в препоръчаните дози води до развитие на малки неблагоприятни ефекти върху централната нервна система, включително сънливост, умора, замаяност и главоболие. В някои случаи се съобщава за парадоксална стимулация на ЦНС..

Въпреки факта, че цетиризинът е селективен блокер на периферни Н1 рецептори и практически няма антихолинергичен ефект, са съобщени за изолирани случаи на затруднено уриниране, нарушения на акомодацията и сухота в устата..

Съобщава се за чернодробни дисфункции, придружени от повишени чернодробни ензими и билирубин. В повечето случаи нежеланите реакции, отстранени след прекратяването на цетиризин.

Списък на нежелани нежелани реакции. Има данни, получени при двойно сляпо контролирани клинични проучвания, насочени към сравняване на цетиризин и плацебо или други антихистамини, използвани в препоръчани дози (10 mg веднъж на ден за цетиризин) при повече от 3200 пациенти, въз основа на които може да се извърши надежден анализ данни за безопасност.

Според резултатите от комбинирания анализ, при плацебо-контролирани изследвания, използващи цетиризин в доза 10 mg (n = 3260) и плацебо (n = 3061), са открити следните нежелани реакции с честота 1% или по-висока.

Общи нарушения и нарушения на мястото на инжектиране: умора - 1,63 и 0,95%.

От нервната система: замаяност - 1,1 и 0,98%; главоболие - 7,42 и 8%.

От храносмилателния тракт: коремна болка - 0,98 и 1,08%; сухота в устата - 2,09 и 0,82%; гадене - 1,07 и 1,14%.

От психиката: сънливост - 9.63 и 5%.

От дихателната система, гърдите и медиастиналните органи: фарингит - 1,29 и 1,34%.

Въпреки че честотата на сънливостта в групата с цетиризин е по-висока от тази в групата на плацебо, в повечето случаи това нежелано събитие е леко или умерено. Обективна оценка, проведена в други проучвания, потвърди, че употребата на цетиризин в препоръчителната дневна доза при здрави млади доброволци не влияе върху тяхната ежедневна активност.

Деца. В плацебо-контролирани проучвания при деца на възраст от 6 месеца до 12 години, следните нежелани реакции са идентифицирани с честота от 1% или по-висока при групи, приемащи цетиризин (n = 1656) и плацебо (n = 1294).

От стомашно-чревния тракт: диария - 1 и 0,6%.

От психиката: сънливост - 1,8 и 1,4%.

От дихателната система, гърдите и медиастиналните органи: ринит - 1,4 и 1,1%.

Общи нарушения и нарушения на мястото на инжектиране: умора - 1 и 0,3%.

Опит след регистрация

В допълнение към нежеланите събития, идентифицирани по време на клиничните изпитвания и описани по-горе, при употреба след употреба на цетиризин са наблюдавани следните нежелани реакции..

Нежеланите събития са представени по-долу по клас на органите на MedDRA и честота на развитие въз основа на данните за употреба след употреба на цетиризин.

Честотата на нежеланите събития се определя, както следва: много често (≥1 / 10); често (≥1 / 100, е необходимо коригиране на дозата 10 ml / min); пациенти в напреднала възраст (с намаляване на гломерулната филтрация, свързано с възрастта); епилепсия и пациенти с повишена конвулсивна готовност; пациенти с фактори, предразполагащи към задържане на урина (вижте "Предпазни мерки"); възраст до 1 година (за лекарствената форма на капка); кърмене.

Свръхчувствителност към цетиризин, хидроксизин или производно на пиперазин; фармакокинетичните параметри в краен стадий на бъбречна недостатъчност (Cl креатинин 40 ml / min) са подобни на тези при здрави доброволци с нормална бъбречна функция.

Zirtek (Zodak, Cetrin)

Отговорите на автора на сайта на типичните искания на посетителите на страницата:

Колко дълго мога да взема Зиртек за дете?

Това може да бъде дълго (до няколко месеца). Само назначен и отменен трябва да бъде лекар.

Как да приемаме Зиртек и Зодак при едногодишно дете?

За малки деца лекарството се предписва само под формата на капки. 5-годишно дете се препоръчва по 5 капки 1-2 пъти на ден. Трябва да капете в резервоар за пиене с малко количество вода.

Какво е по-добре за алергиите - Zodak или Cetrin?

Кое е по-добре - Zirtek или Tsetrin?

Зодак или Цетрин - което е по-добре?

Кое е по-добре - Цетрин или Парлазин?

Оригиналният препарат е Zirtek, така че копията не могат да бъдат по-добри от оригинала. Zodak и Parlazin - копия на европейски производители, компании с дълга и добра история от Чехия и Унгария, не трябва да има въпроси относно качеството. Cetrin се произвежда от индийска компания, сред лекарите има мнение, че ефективността на индийските копия е малко по-малка, а цената е само малко по-ниска от тази на чешките и унгарските препарати.

Таблица с аналози и цени:

Има противопоказания. Консултирайте се с лекар преди да започнете.

Търговски имена в чужбина - Airtis, Acer, Aceterin, Alerid, Alerlisin, Allecet, Allermine, Alnok, Azurex, Benadryl, Cerex, Cetallerg, Ceticad, Cetidura, Cetitev, Cetrigy, Cetrixal, Cidron, Elgnil, Hicetasinof, Hisicinino -OD, Okacet, Piriteze, RatioAllerg, Reactine, Reactine, Trizinet, Virlix, Voltric, Zirtin.

Всички антихистамини и стабилизатори на мембранни мембрани са тук..

Можете да зададете въпрос или да публикувате отзив за лекарство (моля, не забравяйте да посочите името на лекарството в текста на съобщението) тук.

Препарати, съдържащи цетиризин (Cetirizine, ATX код (ATC) R06AE07):

Бъбречна недостатъчностCl креатинин, ml / minДозов режим
Няма (норма)≥8010 mg / sut
лесно50-7910 mg / ден
Средно аритметично30-495 mg / ден
тежък10-295 mg всеки ден
Терминален стадий - пациенти на хемодиализа
Чести форми на освобождаване (повече от 100 предложения в аптеките в Москва
ЗаглавиеОсвободете формуляраОпакованеСтрана производителЦена в Москва, rОферти в Москва
Zyrtec (Zyrtec) - оригиналкапки за перорално приложение 1% 10ml във флакон1Белгия и Италия, USB Pharma20- (средно 326↘) -3911141↗
Zyrtec (Zyrtec) - оригинал10 mg таблетки7Белгия и Швейцария, USB170- (средно 210↘) -2701133↗
Zodacкапки за перорално приложение 1% 20ml в бутилка1Чехия, Zentiva145- (средно 201↘) -2601203↗
Zodac10 mg таблетки10 и 30Чехия, Лечиваза 10бр.: 110- (средно 133↘) -170;
за 30бр.: 210- (средно 253↘) -305
1254↗
Letizen (Letizen)10 mg таблетки10Словения, Крка72- (средно 90↘) -105137↗
Parlazinкапки за перорално приложение 1% 20мл1Унгария, Егиди185- (средно 266) -315150↘
Parlazin10 mg таблетки5, 10 и 30Унгария, Егидиза 5бр.: 65- (средно 79) -90;
за 10бр.: 95- (средно 131) -150;
за 30бр.: 225- (средно 274↗) -310
147↘
Цетиризин (Цетиризин)10 mg филмирани таблетки10, 20 и 30Русия, Vertexза 10бр.: 22- (средно 51↗) -69;
за 20бр.: 40- (средно 94↗) -125;
за 30бр.: 105- (средно 146↗) -160
442↗
Цетиризин Акрихин10 mg таблетки7 и 20Полша, Полфаза 7бр.: 65- (средно 75) -85;
за 20бр.: 120- (средно 135) -155
126↗
Цетиризин Хексалкапки за перорално приложение 1% 20мл1Германия, Салутас180- (средно 231↗) -275177↘
Цетиризин Хексал10 mg таблетки10Германия, Хексал45- (средно 66) -100309↘
Цетиризин OBL10 mg таблеткидвадесетРусия, Оболенское100- (средно 123) -130453↗
Tsetirizin-Teva10 mg таблетки10, 20 и 30Израел, Теваза 10 бр.: 75- (средно 102↘) -140;
за 20 бр: 100- (средно 129↘) - 145;
за 30 бр.: 140- (средно 207↘) -245
568↗
Cetrine10 mg таблетки20 и 30Индия, д-р Редисза 20бр.: 35- (средно 163) -310;
за 30бр.: 200- (средно 245↘) -280
1244↗
Рядко намерени и пенсионирани форми на освобождаване (по-малко от 100 предложения в московските аптеки
ЗаглавиеОсвободете формуляраОпакованеДържава, компанияЦена в Москва, rОферти в Москва
Allertec (Allertec)10 mg таблеткидвадесетПолша, Полфа2501↘
Zodacсироп 1mg / ml - 100ml1Чехия, Zentivaнене
Letizen (Letizen)капки за перорално приложение 1% 10ml във флакон1Словения, Крканене
Цетиризин Хексалсироп 5mg / ml 75ml1Германия, Салутас7371
Цетиризин DS (Цетиризин DS)10 mg филмирани таблетки10Виетнам, Данафа45- (средно 57) -9092↗
Cetrineсироп 1 mg в ml - 60 ml1Индия, д-р Редис1551↘
Cetirinax (Cetirinax)10 mg таблетки7Исландия, Актависнене

Zirtek (оригинален Cetirizine) - официални инструкции за употреба:

Клинична и фармакологична група:

Блокер на хистаминови Н1 рецептори. Антиалергично лекарство

фармакологичен ефект

Антиалергично лекарство. Блокатор на рецептора на хистамин Н1, конкурентен антагонист на хистамин, метаболит на хидроксизин. Предотвратява развитието и улеснява хода на алергичните реакции, има антипрутични и антиексудативни ефекти.

Той засяга ранния хистамин-зависим етап на алергичните реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в късния стадий на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили и стабилизира мембраните на мастоцитите. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазма на гладката мускулатура. Елиминира кожната реакция на въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със "студена" уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при лека астма.

Почти няма антихолинергични и антисеротонинови ефекти. В терапевтични дози практически няма седация.

След еднократна доза цетиризин в доза от 10 mg, началото на ефекта се наблюдава след 20 минути (при 50% от пациентите) и след 60 минути (при 95% от пациентите), ефектът продължава повече от 24 часа. След прекратяване на лечението ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетика

Фармакокинетичните параметри на цетиризин варират линейно.

След перорално приложение лекарството бързо и напълно се абсорбира от храносмилателния тракт. При възрастни, след еднократна доза на лекарството в терапевтична доза, Cmax в плазмата се достига след 1 ± 0,5 h и възлиза на 300 ng / ml. Приемът на лекарството с храна не влияе на размера на абсорбцията.

Цетиризин се свързва с плазмените протеини с 93 ± 0,3%. Vd - 0,5 L / kg.

Когато приемате лекарството в доза 10 mg за 10 дни, не се наблюдава натрупване на цетиризин.

Той се метаболизира в малки количества в черния дроб чрез O-деалкилиране, за да се образува фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други блокатори на хистаминови Н1 рецептори, метаболизирани в черния дроб с участието на изоензими от цитохромната система Р450).

T1 / 2 при възрастни е около 10 ч. Около 2/3 от приетата доза се отделя от бъбреците непроменени.

Фармакокинетика в специални клинични случаи

T1 / 2 при деца на възраст 6-12 години - 6 часа; при деца 2-6 години - 5 часа; при деца на възраст от 6 месеца до 2 години - 3,1 часа.

При пациенти в напреднала възраст и пациенти с хронични чернодробни заболявания с еднократна доза от лекарството в доза 10 mg, T1 / 2 се увеличава с около 50%, а системният клирънс намалява с 40%.

При пациенти с лека бъбречна недостатъчност (CC> 40 ml / min) фармакокинетичните параметри са подобни на тези при пациенти с нормална бъбречна функция.

При пациенти с умерена бъбречна недостатъчност и при пациенти на хемодиализа (КС)