Zirtek - инструкции за употреба

Анализи

ИНСТРУКЦИЯ
(информация за специалисти)
за медицинска употреба на лекарството

Регистрационен номер:
Таблетки с покритие: P No. 014186/01;
Капки за перорално приложение: Р № 011930/01

Марка: Zirtek ®

Международно непатентовано наименование: Цетиризин

Химично наименование: 2- (2- (4- (р-хлоро-алфа-фенилбензил) -1-пиперазин-ил) етокси) -оцетна киселина (като дихидрохлорид)

Лекарствена форма: таблетки с покритие; Капки за перорално приложение

структура

Таблетки: активно вещество - цетиризин дихидрохлорид 10 mg. Помощни вещества: микрокристална целулоза, лактоза, колоиден силициев диоксид, магнезиев стеарат, хипромелоза, титанов диоксид, макрогол (полиетилен гликол) -400.

Капки за перорално приложение: активно вещество: цетиризин дихидрохлорид 10 mg / ml. Помощни вещества: глицерол, пропилен гликол, натриев захарин, метил парабензен, пропил парабензен, натриев ацетат, ледена оцетна киселина, пречистена вода.

Бели продълговати обвити таблетки. Всяка таблетка е разделена чрез оценяване и етикетирана от едната страна на Y / Y.

Капки за перорално приложение: Бистра, безцветна течност с миризма на оцетна киселина.

Фармакотерапевтична група: антиалергично лекарство (N1-блокер на хистаминови рецептори).

ATX код: R06AE07

Конкурентен хистаминов антагонист, метаболит на хидроксизин, блокира Н1-хистаминови рецептори. Той предотвратява развитието и улеснява хода на алергичните реакции, има антипрутичен и антиексудативен ефект. Той засяга „ранния“ зависим от хистамин стадий на алергични реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в „късния“ етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили и стабилизира мембраните на мастоцитите. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, намалява спазма на гладката мускулатура. Елиминира кожната реакция на въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при лека астма. Почти няма антихолинергични и антисеротонинови ефекти. В терапевтичните дози той практически няма седативен ефект. Началото на ефекта след еднократна доза 10 mg цетиризин е 20 минути (при 50% от пациентите), а след 60 минути (при 95% от пациентите) продължава повече от 24 часа. На фона на курсовото лечение толерантността към антихистаминовото действие на цетиризин не се развива. След прекратяване на лечението ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетика Бързо се абсорбира от поглъщането. Максималната концентрация в серума се достига 1 час след перорално приложение. Храната не влияе върху пълнотата на абсорбцията, но удължава процеса на абсорбция с 1 час. 93% от цетиризин се свързват с протеини. Фармакокинетичните параметри на цетиризин са линейно зависими. Обем на разпределение - 0,5 l / kg. В малки количества се метаболизира в черния дроб чрез O-обезсоляване с образуването на фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други блокери на N1-хистаминови рецептори, метаболизирани в черния дроб с участието на системата на цитохром Р450). Не се натрупва. 2/3 от лекарството се екскретира непроменено от бъбреците, а около 10% - с изпражненията. Системен клирънс - 53 ml / min. Полуживотът е 7-10 часа, при деца 6-12 години - 6 часа, при деца 2-6 години - 5 часа, 6 месеца до 2 години - 3,1 часа. При пациенти в напреднала възраст полуживотът се увеличава с 50%, системният клирънс - с 40%. Почти не се отстранява по време на хемодиализа. Прониква в кърмата.

Показания

За възрастни и деца на 6 месеца и повече: лечение на симптоми на многогодишен и сезонен алергичен ринит и алергичен конюнктивит, като сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия; сенна хрема (сенна хрема); уртикария, включително хронична идиопатична уртикария, оток на Quincke; и други алергични дерматози, включително атопичен дерматит, придружен от сърбеж и обриви.

Противопоказания

Свръхчувствителност към някой от компонентите на лекарството или към хидроксизин. Бременност, кърмене. Деца под 6 месеца.

внимателно

Хронична бъбречна недостатъчност (умерена и тежка), напреднала възраст (възможно намаляване на гломерулната филтрация).

Дозировка и приложение

Възрастни и деца над 6 години: дневна доза - 10 mg (1 таблетка или 20 капки). Възрастни - 10 mg веднъж дневно; деца 5 mg 2 пъти на ден или 10 mg веднъж. Понякога начална доза от 5 mg може да бъде достатъчна за постигане на терапевтичен ефект..

За пациенти с бъбречна недостатъчност дозата се намалява в зависимост от креатининовия клирънс: с креатининов клирънс 30-49 ml / min - 5 mg веднъж дневно; при 10-29 ml / min - 5 mg всеки ден.

Сънливост, главоболие, сухота в устата; рядко - главоболие, замаяност, мигрена, диария, алергични реакции: ангиоедем, сърбеж, обрив, уртикария.

свръх доза

При прием на лекарството веднъж в доза над 50 mg могат да се наблюдават следните симптоми: сънливост, тревожност и повишена раздразнителност, задържане на урина, сухота в устата, запек, мидриаза, тахикардия. Ако се появят симптоми на предозиране, лекарството трябва да се спре, необходимо е да се изплакне стомаха, да се вземе активен въглен, незабавно се консултирайте с лекар.

Взаимодействие с други лекарства

Няма едно фармакокинетично взаимодействие и клиничен ефект при едновременно приложение с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам, глипизид. Когато се комбинира с теофилин в доза от 400 mg веднъж на ден, се отбелязва намаление на креатининовия клирънс с 16%. Когато се комбинират с макролиди и кетоконазол, не са наблюдавани промени в ЕКГ.

Когато се използва в терапевтични дози, не са получени данни за взаимодействие с алкохол (при концентрация на алкохол в кръвта 0,5 g / l). Най-добре е обаче да се въздържате от употребата на алкохол по време на лечение с цетиризин..

Обективната количествена оценка на способността за шофиране на автомобил и работа с механизми не разкрива надеждно нежелани ефекти при предписване на препоръчителната доза от 10 mg, обаче се препоръчва предпазливост.

Освободете формуляра

Таблетките с покритие в блистери от 7 или 10 таблетки са опаковани в един блистер с инструкции за употреба в картонена кутия.

Капки за перорално приложение: 10 ml или 20 ml разтвор в бутилки от тъмно стъкло (тип 3), запушени с полиетиленов капак, оборудван със система за защита на детето. Бутилката е снабдена с капачка за капкомер, изработена от бял полиетилен с ниска плътност. Бутилката заедно с инструкциите за употреба се поставя в картонена кутия.

Условия за съхранение

Таблетки с покритие: на сухо място при температура под 25 ° С.

Капки за перорално приложение: при температура, която не надвишава 25 ° C.

Да се ​​пази далеч от деца.

Срок на годност

Таблетки с покритие: 5 години.

Капки за перорално приложение: 5 години.

Не приемайте след изтичане на срока на годност.

Условия за ваканция в аптеката

Таблетки с покритие: "YUSB Farshim S.A.",

Индустриална зона Planchey, Chmen de Croix Blanche 10,

CH-1630 Bulle - Швейцария.

Капки за перорално приложение: "YUSB Pharma S.p.A.",

Via Pralha 15, I-10044 Пианеца (Торино) - Италия.

Представителство в Руската федерация / Организация, приемаща рекламации

Zirtek

Инструкции за употреба:

Цени в онлайн аптеките:

Zirtek - хистамин H блокер1-рецептори, антиалергично лекарство с антипрутично и антиексудативно действие.

Форма и състав на освобождаване

  • Филмирани таблетки: продълговати, двойно изпъкнали, бели, от едната страна - рискови, от двете страни на които е гравирано "Y" (7 бр. В блистери, в опаковка от картон 1 блистер; 10 бр. В блистери, в опаковка от картон 1 или 2 блистера);
  • Капки за перорално приложение: прозрачни, безцветни, с миризма на оцетна киселина (10 или 20 ml в тъмни стъклени бутилки с капкомер, в опаковка от картон 1 бутилка).

Активното вещество е цетиризин дихидрохлорид:

  • 1 таблетка - 10 mg;
  • 1 ml капки - 10 mg.

Помощни вещества на таблетки: колоиден силициев диоксид, лактоза монохидрат, магнезиев стеарат, микрокристална целулоза, Opadry Y-1-7000 (титанов диоксид (E171), хипромелоза (E464), макрогол 400).

Капни помощни вещества: метил парабензен, пропил парабензен, пропилен гликол, натриев ацетат, глицерол, ледена оцетна киселина, натриев захарин, пречистена вода.

Показания за употреба

  • Уртикария, включително хронична идиопатична;
  • Сенна хрема (сенна хрема);
  • Оток на Quincke;
  • Алергичен сезонен и / или многогодишен ринит и конюнктивит (симптоматично лечение на симптоми като сърбеж, конюнктивална хиперемия, сълзене, кихане, ринорея);
  • Други алергични дерматози, придружени от сърбеж и обриви, включително атопичен дерматит.

Противопоказания

  • Крайният стадий на бъбречна недостатъчност (креатининов клирънс под 10 ml / минута);
  • Лактазна недостатъчност, наследствена непоносимост към галактоза, синдром на малабсорбция на глюкоза-галактоза;
  • Детска възраст до 6 месеца - за капки, до 6 години - за таблетки;
  • Бременност и кърмене;
  • Свръхчувствителност към лекарството или хидроксизин.
  • Хронична бъбречна недостатъчност;
  • Хронично чернодробно заболяване;
  • Възраст в напреднала възраст.

Дозировка и приложение

Zyrtec се приема перорално.

  • Възрастни: 10 mg (1 таблетка или 20 капки) 1 път на ден;
  • Деца над 6 години: 10 mg веднъж дневно или 5 mg (1/2 таблетка или 10 капки) 2 пъти на ден;
  • Деца 2-6 години: 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден или 5 mg (10 капки) 1 път на ден;
  • Деца 1-2 години: 2,5 mg (5 капки) 1-2 пъти на ден;
  • Деца 6-12 месеца: 2,5 mg (5 капки) веднъж дневно.

В някои случаи възрастни и деца над 6 години се нуждаят от 5 mg на ден, за да постигнат терапевтичен ефект..

За възрастни хора и пациенти с бъбречна недостатъчност, дозата се коригира в зависимост от креатининовия клирънс (CC), който се изчислява, както следва:

  • За мъже: QC (ml / минута) = [140 - възраст (в години)] x телесно тегло (в килограми) / 72 x серумен креатинин (mg / dl);
  • За жени: QC (ml / min) = [140 - възраст (в години)] x телесно тегло (в килограми) / 72 x серумен креатинин (mg / dl) x 0,85.

Препоръчителни дози Zirtek за пациенти с чернодробна и бъбречна недостатъчност:

  • KK 50-79 ml / минута (лека бъбречна недостатъчност) - 10 mg / ден;
  • KK 30-49 ml / минута (средна бъбречна недостатъчност) - 5 mg / ден;
  • QC

Zirtek: цени в онлайн аптеките

Zirtec 10 mg филмирани таблетки 7 бр.

Zirtek 10 mg / ml капки за перорално приложение 10 ml 1 бр.

Zyrtec капки за vnutr. прибл. 1% 10мл

Zirtec 10 mg филмирани таблетки 20 бр.

Информацията за лекарството е обобщена, предоставя се за информационни цели и не замества официалните инструкции. Самолечението е опасно за здравето.!

Според много учени витаминните комплекси са практически безполезни за хората.

По време на живота средният човек произвежда не по-малко от два големи басейна слюнка.

74-годишният австралийски жител Джеймс Харисън стана кръводарител около 1000 пъти. Той има рядка кръвна група, антителата към която помагат на новородените с тежка анемия да оцелеят. Така австралиецът спаси около два милиона деца.

Човек, приемащ антидепресанти в повечето случаи отново ще страда от депресия. Ако човек сам се справи с депресията, той има всички шансове да забрави за това състояние завинаги..

Ако черният ви дроб спря да работи, смъртта ще настъпи в рамките на един ден.

Според статистиката в понеделник рискът от наранявания на гърба се увеличава с 25%, а рискът от инфаркт - с 33%. Бъди внимателен.

Когато любовниците се целуват, всеки от тях губи 6,4 kcal в минута, но в същото време обменят почти 300 вида различни бактерии.

Четири филийки тъмен шоколад съдържат около двеста калории. Така че, ако не искате да се подобрите, по-добре е да не ядете повече от две лобули на ден.

Във Великобритания има закон, според който хирургът може да откаже да извърши операцията върху пациента, ако той пуши или е с наднормено тегло. Човек трябва да се откаже от лошите навици и тогава, може би, няма да има нужда от хирургическа намеса.

Ако паднете от магаре, има по-голяма вероятност да навиете врата си, отколкото ако паднете от кон. Само не се опитвайте да опровергаете това твърдение..

Учени от Оксфордския университет проведоха серия от изследвания, по време на които стигнаха до извода, че вегетарианството може да бъде вредно за човешкия мозък, тъй като води до намаляване на неговата маса. Затова учените препоръчват рибата и месото да не бъдат напълно изключени от диетата им..

Кариесът е най-често срещаната инфекциозна болест в света, с която дори грипът не може да се конкурира..

Има много интересни медицински синдроми, като обсесивно поглъщане на предмети. 2500 чужди предмета са открити в стомаха на един пациент, страдащ от тази мания.

Ако се усмихвате само два пъти на ден, можете да понижите кръвното налягане и да намалите риска от инфаркти и инсулти.

Някога прозяването обогатява тялото с кислород. Това мнение обаче беше опровергано. Учените са доказали, че прозявайки се, човек охлажда мозъка и подобрява работата му.

Периодът на възстановяване след всяка хирургическа интервенция изисква пациентът да бъде изключително внимателен за здравето си. Но какво ще стане, ако трябва.

Zirtek: инструкции за употреба

структура

Активна съставка - цетиризин дихидрохлорид 10 mg

Помощни вещества: микрокристална целулоза 37,00 mg, лактоза монохидрат 66,40 mg, колоиден силициев диоксид 0,60 mg, магнезиев стеарат 1,25 mg, opadra Y-1-7000 3,45 mg (хипромелоза (E 464) 2,156 mg титанов диоксид (E 171) 1.078 mg, макрогол 400 0.216 mg).

описание

Бели продълговати филмирани таблетки с двойно изпъкнали повърхности, с едностранна опасност и гравиране "U" от двете страни на рисковете.

фармакологичен ефект

Цетиризин - активното вещество на лекарството Zirtec® - е метаболит на хидроксизин, принадлежи към групата на конкурентни хистаминови антагонисти и блокира Hi-хистаминовите рецептори.

Цетиризинът предотвратява развитието и улеснява хода на алергичните реакции, има антипрутични и антиексудативни ефекти. Цетиризинът засяга "ранния" зависим от хистамин стадий на алергични реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в "късния" етап на алергична реакция, а също така намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили и стабилизира мембраните на мастните клетки. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазма на гладката мускулатура. Елиминира кожната реакция на въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при лека астма.

Цетиризинът няма антихолинергични и антисеротонинови ефекти. В терапевтични дози лекарството няма седативен ефект. Ефектът след прием на цетиризин в единична доза от 10 mg се развива след 20 минути при 50% от пациентите и след 60 минути при 95% от пациентите и продължава повече от 24 часа. На фона на курсовото лечение толерантността към антихистаминовото действие на цетиризин не се развива. След прекратяване на терапията ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетика

Фармакокинетичните параметри на цетиризин варират линейно. всмукване. След перорално приложение лекарството бързо и напълно се абсорбира от стомашно-чревния тракт.

Разпределение. 93 ± 0,3% от цетиризин се свързва с плазмените протеини. Обемът на разпределение (Vd) е 0,5 l / kg. Когато приемате лекарството в доза 10 mg за 10 дни, не се наблюдава натрупване на цетиризин.

метаболизъм. В малки количества се метаболизира в организма чрез O-деалкилиране (за разлика от други антагонисти на Hi-хистаминовите рецептори, които се метаболизират в черния дроб от цитохромната система) с образуването на фармакологично неактивен метаболит.

Ерозия. При възрастни полуживотът (T n) е приблизително 10 часа; T1 / 2 при деца от 6 до 12 години е 6 часа, от 2 до 6 години - 5 часа, от 6 месеца до 2 години - 3,1 часа. Около 2/3 от приетата доза от лекарството се екскретира от бъбреците в непроменен вид.

При пациенти в напреднала възраст и пациенти с хронични чернодробни заболявания с еднократна доза от лекарството в доза 10 mg Tg се увеличава с около 50%, а системният клирънс намалява с 40%.

При пациенти с лека бъбречна недостатъчност (креатининов клирънс (CC)> 40 ml / min), фармакокинетичните параметри са подобни на тези при пациенти с нормална бъбречна функция.

При пациенти с умерена бъбречна недостатъчност и при пациенти на хемодиализа (КС)

Показания за употреба

За възрастни и деца над 6 години:

- Лечение на симптоми на алергичен многогодишен (персистиращ) и сезонен (периодичен) алергичен ринит (сенна хрема, сенна хрема; максималната продължителност на лечението при сезонен ринит при деца е 4 седмици).

-хронична идиопатична уртикария.

Противопоказания

- свръхчувствителност към цетиризин, хидроксизин или пиперазин производни, както и други компоненти на лекарството;

- бъбречна недостатъчност в краен стадий (креатининов клирънс

Бременност и кърмене

Понастоящем няма клинични проучвания за употребата на цетиризин при

бременни жени. Експерименталните проучвания върху животни не разкриват никакви преки или косвени токсични ефекти на цетиризин върху бременността, ембрионалното развитие, ембрионалното развитие, включително в постнаталния период. Потенциалният риск за жените не е известен..

Препоръчва се предпазливост при приемане на лекарството по време на бременност..

Цетиризин се екскретира в кърмата, така че лекарството не трябва да се приема през периода на хранене.

Дозировка и приложение

Лечение на алергично зашита

Възрастни и тийнейджъри над 12 години: препоръчителната доза е 10 mg (1 таблетка) веднъж дневно..

Деца от 6 до 12 години: 10 mg (1 таблетка) 1 път на ден. Максималната продължителност на лечението е 4 седмици.

Дозата може да бъде разделена на 2 дози от 5 mg (1/2 таблетка) сутрин и вечер, съответно.

Лечение на алергичен конюнктивит

Възрастни и тийнейджъри над 12 години: препоръчителната доза е 10 mg (1 таблетка) веднъж дневно..

Деца от 6 до 12 години: 10 mg (1 таблетка) 1 път на ден. Максималната продължителност на лечението е 4 седмици. Дозата може да бъде разделена на 2 дози от 5 mg (1/2 таблетка) сутрин и вечер, съответно.

Лечение на целогодишен ринит и хронична идиопатична уртикария

Възрастни и юноши над 12 години: препоръчителната доза е 10 mg (1 таблетка) 1 път на

Деца от b до 12 години: 10 mg (1 таблетка) 1 път на ден. Дозата може да бъде разделена на 2 дози от 5 mg (1/2 таблетка) сутрин и вечер, съответно.

Пациенти, изискващи специален режим на дозиране Пациенти в напреднала възраст

С намаляване на гломерулната филтрация, свързано с възрастта, прилагането на лекарството за пациенти в напреднала възраст се предписва в същата доза като при пациенти с бъбречна недостатъчност.

Патенти с бъбречна недостатъчност

Прекъсванията между приема на лекарството се коригират индивидуално в зависимост от степента на бъбречна недостатъчност. Дозирането се извършва в съответствие с таблицата. Когато използвате тази таблица, клирънсът на креатинина (QC) се изчислява в ml / min.

Патенти за чернодробна недостатъчност

Пациентите с нарушена чернодробна функция сами не се нуждаят от коригиране на дозата.

За пациенти с чернодробна и бъбречна недостатъчност е необходимо коригиране на дозовия режим (вижте Пациенти с бъбречна недостатъчност).

Лекарството трябва да се приема вечер, поради по-интензивно проявление на симптомите по това време на деня. Погълнете таблетката цяла, без да дъвчете и пиете с вода.

Zyrtec се приема независимо от приема на храна.

В случай на леки нежелани реакции при възрастни и юноши над 12 години се препоръчва прием на Zirtec 5 mg (1/2 таблетка) сутрин и вечер, съответно.

Страничен ефект

Възможните странични ефекти са изброени по-долу върху телесните системи и честотата на появата им: много често (> 1/10), често (> 1/100, 1/1000, 1/10000,

свръх доза

При еднократна доза от 50 mg са наблюдавани следните симптоми: объркване, диария, замаяност, повишена умора, главоболие, неразположение, мидриаза, сърбеж, слабост, тревожност, седация, сънливост, ступор, тахикардия, тремор, задържане на урина..

Лечение: веднага след приема на лекарството - стомашна промивка или стимулация за повръщане. Препоръчва се прием на активен въглен, симптоматична и поддържаща терапия. Няма специфичен антидот. Хемодиализата е неефективна.

Взаимодействие с други лекарства

При едновременна употреба с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин или азитромицин не е установен ефект върху фармакокинетиката на цетиризин. Не са наблюдавани фармакокинетични взаимодействия. Тестовете in vitro показаха, че цетиризин не влияе върху свойствата на варфарин да се свързва с протеини.

При едновременната употреба на азитромицин, еритромицин, кетоконазол, теофилин и псевдоефедрин не са установени клинично значими нежелани взаимодействия, не са отбелязани промени в електрокардиограмата.

С едновременната употреба на цетиризин (20 mg / ден) с теофилин (400 mg / ден), малко, но стабилно увеличение на площта под кривата на концентрация и време на ден, на цетиризин от 9%. теофилин - 11% Освен това максималното плазмено ниво достигна съответно 7,7% и 6. В същото време общият клирънс на теофилина е 10%, ако се лекува с теофилин.

Въпреки това, при първоначално лечение с цетиризин не е установен съществен ефект върху фармакокинетиката на теофилина..

След еднократна доза от 10 mg цетиризин ефектът на алкохола (0,8% о) не се засилва значително; забелязано взаимодействие, наблюдавано с диазепам 5 mg в 1 от 16 психометрични теста.

При едновременната ежедневна употреба на цетиризин (10 mg) с глипизид индикаторът за глюкоза леко намалява. Това обаче не е клинично доказано. Въпреки това се препоръчва отделно приложение на тези лекарства - глипизид сутрин и цетиризин вечер.

Pippy приемът не влияе върху пълнотата на усвояването, въпреки че скоростта му намалява с 1 час.

При многократно приложение на ритонавир (600 mg два пъти дневно) и цетиризин (10 mg / ден) продължителността на действието се увеличава с 40%, докато ефектът на ритонавир леко се променя (-11%), последван от цетиризин.

Преди да се предпишат алергологични тестове, се препоръчва тридневен период на "измиване"..

Функции на приложението

Влияние върху способността за управление на превозни средства и механизмите за управление.

Цетиризинът може да причини повишена сънливост. Следователно, Zirtek влияе върху способността за управление на превозни средства и механизми за управление.

Предпазни мерки

- При пациенти с бъбречна недостатъчност дозировката трябва да бъде съответно коригирана (вж. Точка "Дозировка и приложение";

- При пациенти в напреднала възраст е възможно намаляване на бъбречната функция, което трябва да се има предвид при дозиране на лекарство.

- Употребата на Zirtek при пациенти с епилепсия и с тенденция към припадъци трябва да се провежда с повишено внимание;

- Не се препоръчва употребата на Zirtek при деца под 2 години поради липсата на подходящи проучвания;

- При деца под 6 години употребата на таблетки с покритие не се препоръчва, тъй като формата за освобождаване не позволявамарихуанаTсъмTпоправителенвкуса на дозата на лекарството.

Освободете формуляра

10 mg филмирани таблетки. Върху 7 или 10 таблетки в блистерна опаковка (блистер) [PVC / алуминиево фолио]. 1 (7 или 10 таблетки) или 0, 2 (10 таблетки) блистери заедно с инструкции за употреба в картонена кутия.

Условия за съхранение

При температура не по-висока от 30 ° C.

Да се ​​пази далеч от деца.

Срок на годност

Не приемайте след изтичане на срока на годност.

Zirtek

Цени в онлайн аптеките:

Zirtek - антихистамин, използван при лечението на заболявания на дихателната система.

Фармакологично действие на Zirtek

Цетиризин дихидрохлорид - активното вещество на лекарството, блокира Н1-хистаминовите рецептори, има антиексудативен и антипрутичен ефект.

Използвайки Zyrtec, е възможно да се предотврати развитието и да се улесни хода на алергичните реакции, тъй като лекарството е активно срещу:

  • Освобождаване на възпалителни медиатори в късния стадий на алергични реакции;
  • Превенция на оток на тъканите;
  • Ранният хистамин-зависим етап на алергични реакции;
  • Облекчаване на спазъм на гладката мускулатура;
  • Стабилизиране на главната клетъчна мембрана.
  • Намалена миграция на неутрофили, еозинофили и базофили;
  • Намаляване на пропускливостта на капилярите.

В проучване на Zirtek беше отбелязано, че лекарството елиминира реакцията на кожата към въвеждането на хистамин, специфични алергени и охлаждане, със студена уртикария, а също така е в състояние да намали индуцираната от хистамин бронхоконстрикция в случаите на лека астма.

Освободете формуляра

Според инструкциите, Zirtek се произвежда под формата на продълговати двойно изпъкнали бели таблетки, покрити с филм, с риск от едната страна и гравиране „U” от двете страни на риска, в блистери от 7 или 10 бр. Една таблетка Zyrtec съдържа:

  • 10 mg цетиризин дихидрохлорид;
  • Колоиден силициев диоксид;
  • Монохидрат на лактоза;
  • Магнезиев стеарат;
  • Макрогол 400;
  • Opadry Y-1-7000;
  • Титанов диоксид;
  • Микрокристална целулоза.

Zyrtec се произвежда и под формата на прозрачни безцветни капки, предназначени за перорално приложение, с миризма на оцетна киселина, в капсули от 10 или 20 ml. В 1 ml капки Zyrtec съдържа:

  • 10 mg цетиризин дихидрохлорид;
  • Пречистена вода;
  • глицерол;
  • Ледена оцетна киселина;
  • Метилпарабензен;
  • Натриев ацетат;
  • Натриев захаринат;
  • Пропиленгликол;
  • Пропилов парабензен.

Аналози на Zirtek

Следните лекарства са аналози на лекарството за основното активно вещество:

Аналозите на Zirtek, подобни по механизъм на действие, както и принадлежащи към същата фармакологична група, включват:

Показания Zirtek

Според инструкциите, лекарството се препоръчва за деца над 6 месеца и възрастни в следните случаи:

  • При лечение на оток, уртикария и други алергични дерматози на Quincke;
  • При лечение на симптоми на алергичен ринит (целогодишен и сезонен), алергичен конюнктивит и сенна хрема.

Начин на приложение

В съответствие с инструкциите Zirtek се използва вътрешно, дозировката на лекарството зависи от възрастта на пациента, а именно:

На бебета от 6 месеца до година се предписват 5 капки или 2,5 mg (1/4 таблетка) веднъж дневно;

Деца от 1 до 2 години - два пъти дневно по 1/4 таблетка или 5 капки от продукта;

Деца от две до шест години - веднъж или два пъти на ден, 5 капки или 2,5 mg Zirtek;

Деца над 6 години и възрастни се предписват еднократна доза от 1 таблетка или 20 капки Zyrtec на ден.

Противопоказания

Според инструкциите употребата на Zirtek е противопоказана в следните случаи:

  • С повишена чувствителност към компонентите на лекарството;
  • По време на бременност и кърмене;
  • За деца под 6 месеца.

С повишено внимание Zyrtec се предписва при хронична бъбречна недостатъчност, както и при пациенти в напреднала възраст..

Странични ефекти

Според прегледите Zyrtec може да причини сънливост, мигрена, сухота в устата, главоболие и дискомфорт в стомашно-чревния тракт.

Също така, според прегледите, Zirtek в редки случаи предизвиква такива алергични реакции като:

Условия за съхранение на Zirtek

Таблетките се препоръчва да се съхраняват на сухо място, защитено от светлина и недостъпно за деца, при стайна температура до 30 ° C в оригиналната опаковка. Капките Zirtek се оставят да се съхраняват при температура, която не надвишава 25 ° C. Срокът на годност на лекарството, при спазване на всички препоръки, е пет години.

Zyrtec (Zyrtec)

- взаимозаменяеми лекарства, включени в една фермерска група.

  • Алерза - Хапчета
  • Allertec - таблетки
  • Цинце - Сироп
  • Цинкер - Хапчета
  • Zyrtec - Капки за перорално приложение 10 mg / ml 20 ml; 10 mg / ml 10 ml;
  • Зодак - Капки за перорално приложение 10 mg / ml
  • Зодак - Таблетки 10 mg
  • Зодак - Сироп 5 mg / 5 ml
  • Левоцетиризин-Тева - Таблетки
  • Letizen - решение
  • Парлазин - Капки за перорално приложение
  • Палазин - таблетки
  • Cetirinax - Хапчета
  • Цетрин - сироп 1 mg / ml
  • Цетрин - таблетки 10 mg

- това са лекарства, принадлежащи към една и съща фармацевтична група, които съдържат различни активни вещества (INN), различават се по име, но се използват за лечение на едни и същи заболявания.

  • Xizal - Капки за перорално приложение
  • Xizal - таблетки
  • Suprastinex - Капки за перорално приложение 5 mg / ml
  • Suprastinex - таблетки 5 mg

Показания за употреба на лекарството Zirtek

За възрастни и деца от 6 месеца и повече:

лечение на симптоми на целогодишен и сезонен алергичен ринит и алергичен конюнктивит (като сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия);

сенна хрема (сенна хрема);

уртикария, включително хронична идиопатична уртикария;

алергични дерматози, включително атопичен дерматит, придружен от сърбеж и обриви.

Форма на освобождаване на лекарството Zirtek

10 mg филмирани таблетки; блистер 7, опаковка от картон 1;

10 mg филмирани таблетки; блистер 10, опаковка от картон 1;

10 mg филмирани таблетки; блистер 7, кутия (кутия) 1;

10 mg филмирани таблетки; блистер 10, опаковка от картон 2;

структура
Филмирани таблетки 1 табл..
активно вещество:
цетиризин дихидрохлорид 10 mg
помощни вещества: MCC - 37 mg; лактоза монохидрат - 66,4 mg; колоиден силициев диоксид - 0,6 mg; магнезиев стеарат - 1,25 mg;
черупка: Opadry® Y-1-7000 - 3,45 mg; хипромелоза (E464) - 2,156 mg; титанов диоксид (E171) - 1.078 mg; макрогол 400 - 0,216 mg
в блистерна опаковка от 7 или 10 бр.; в опаковка от картон 1 (7 или 10 таблетки) или 2 (10 таблетки) блистера.

Капки за перорално приложение 1 мл
активно вещество:
цетиризин хидрохлорид 10 mg
помощни вещества: глицерол - 250 mg; пропилен гликол - 350 mg; натриев захаринат - 10 mg; метилпарабензен - 1,35 mg; пропил парабензен - 0,15 mg; натриев ацетат - 10 mg; ледена оцетна киселина - 0,53 mg; пречистена вода - до 1 мл
в тъмни стъклени бутилки с капкомер от 10 или 20 ml (1 ml = 20 капки); в пакет от картон 1 бутилка.

Фармакодинамика на лекарството Zyrtec

Фармакокинетика на лекарството Zyrtec

Фармакокинетичните параметри на цетиризин варират линейно.

Засмукване. След перорално приложение лекарството бързо и напълно се абсорбира от храносмилателния тракт. Храненето не влияе върху пълнотата на усвояването, въпреки че скоростта му намалява. При възрастни, след еднократна доза от лекарството в терапевтична доза, Cmax в кръвната плазма е 300 ng / ml и се постига след (1 ± 0,5) h.

Разпределение. Цетиризин (93 ± 0,3)% се свързва с плазмените протеини. Vd е 0,5 l / kg. Когато приемате лекарството в доза 10 mg за 10 дни, не се наблюдава натрупване на цетиризин.

Метаболизма. В малки количества се метаболизира в организма чрез О-деалкилиране (за разлика от други антагонисти на Н1-хистаминовите рецептори, които се метаболизират в черния дроб чрез система от цитохроми) с образуването на фармакологично неактивен метаболит.

Разплод. При възрастни T1 / 2 е приблизително 10 часа; при деца от 6 до 12 години - 6 часа, от 2 до 6 години - 5 часа, от 6 месеца до 2 години - 3,1 ч. Около 2/3 от приетата доза се отделя от бъбреците непроменени.

При пациенти в напреднала възраст и пациенти с хронични чернодробни заболявания с еднократна доза от лекарството в доза 10 mg, T1 / 2 се увеличава с около 50%, а системният клирънс намалява с 40%.

При пациенти с лека бъбречна недостатъчност (Cl креатинин> 40 ml / min) фармакокинетичните параметри са подобни на тези при пациенти с нормална бъбречна функция.

При пациенти с умерена бъбречна недостатъчност и при пациенти на хемодиализа (Cl креатинин

Лечение на алергия UCB Farchim Zirtek - Преглед

Такава огромна инструкция, при която повече от половината е заета от описание на страничните ефекти, все още не съм виждал. Бъдете бдителни, помислете сто пъти, претеглете, изучете и вземете правилното решение. Но никога повече няма да дам дъщеря си Зиртек!

Здравейте, всички.

Вероятно всяка млада майка е запозната с антихистамините. За щастие дъщеря ни не е алергична към нищо. Но, нашият педиатър ни каза за антихистамини от времето на DTP ваксинациите. Тогава първо се опитахме да дадем на дъщеря си Фенистил. Няма да кажа, че той ми се стори идеално лекарство. Също така, антихистамини често се предписват на деца в комплексна терапия по време на лечение на настинки, грип, ТОРС и др. за облекчаване на подпухналостта. Дадохме Фенистил на дъщеря й заедно с антипиретик, тъй като той уж работи за засилване на действието на антипиретични лекарства. Още тогава забелязах, че всеки път след обикновена настинка или ТОРС дъщеря ми става много, много капризна, нервна и развълнувана. Изглежда температурата пада, възстановяването беше почти пълно, но дъщеря ни често започваше да плаче без причина, сънят беше нарушен, безполезни капризи и писъци се появиха дори през нощта.

Но днес ще поговорим за Zirtek, благодарение на който все още разбрах тайната на нервното вълнение на дъщеря ми след ARVI.

Опакован лекарството в обикновена картонена кутия. От надписа можете веднага да прецените неговия чужд произход.

Производител - Италия.

Цена - повече от 200 рубли (не помня точно).

Когато на дъщеря ми беше диагностициран отит, УНГ, в комплексна терапия тя ни предписа всяко антихистаминово лекарство по наш избор: Zodak, Zirtek, Suprastin. Тъй като Fenistil вече беше свършил, все още не ни интересуваше кой наркотик да купим.

Място за покупка - всяка аптека, в нашия случай "Ozerki".

Вътре в кутията, освен бутилката със самото лекарство, има още подробна и между другото много голяма инструкция. Бъдете търпеливи, внимателно прочетете цялото ръководство до края, преди да започнете да използвате!

бутилка изработени от кафяво стъкло.

Сила на звука - 10 мл.

Бутилката има т.нар, Покрийте "анти деца". Тези. на външен вид това е обикновен пластмасов капак, който се завинтва в конец. Но, за да го отворите, първо трябва да натиснете, докато спре, едва след това развийте. Малките деца не могат да се справят с такъв капак.!

Под капака е капкомер на капкомер. Винаги практически работи правилно, няма специални оплаквания.

цвят Zirtek е почти безцветен, прозрачен, течността наподобява вода.

аромат малко сладко.

вкус също толкова сладко, но е някак сладко и бих казал, че изглежда като ръждив метал. Доста специфичен.

И така, Zirtek, според инструкциите, е

Блокер на хистаминови Н1 рецептори. Антиалергично лекарство.

структура. Няма да го разбера, защото не съм лекар.

цетиризин дихидрохлорид.
Помощни вещества: глицерол, пропилен гликол, натриев захарин, метил парабензен, пропил парабензен, натриев ацетат, ледена оцетна киселина, пречистена вода.

И така, купихме Zirtek, за да облекчим подпухналостта при локалното лечение на отит. Въпреки това, като правило, той се предписва за:

Лечение на симптоми на многогодишен и сезонен алергичен ринит и алергичен конюнктивит, като сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия;
- сенна хрема (сенна хрема);
- уртикария (включително хронична идиопатична уртикария);
- оток на Quincke;
- други алергични дерматози (включително атопичен дерматит), придружени от сърбеж и обриви.

Zirtek има редица противопоказания. Съветвам ви да ги проучите подробно преди употреба. Няма да се съсредоточа върху тях, тъй като сред тях няма нищо, което да забранява на Зиртек да дава дъщеря ни, освен че индивидуалната непоносимост към някои компоненти, за които не знаем нищо.

И така, според указанията на лекаря, ние давахме Зиртек на дъщеря ни по 10 капки веднъж на ден (през нощта) в продължение на 6 дни. Или по-скоро ни казаха.Въпреки това на 4-тия ден тя имаше усложнения и бяхме хоспитализирани в детска болница. В болницата дадоха и някакво антиалергично лекарство, но няма да кажа кое от тях.

Когато обаче дъщерята се разболя от обичайна ARVI, педиатърът отново препоръча да й дадем антихистамин. Твърди се, че това ще облекчи подуването, ще намали секрецията от носа и кашлицата. Дадохме й Зиртек два-три пъти, докато аз лично не реших да му кажа СТОП.

Студът вече намаляваше, телесната температура беше нормална, но нощите ни се превърнаха в кошмари. Повръщане, писъци, сълзи и отново. Към това нямаше симптоми, нямаше индикации по отношение на припокриващи се фактори, обаче дъщерята беше в крайници. Но на втория ден, докато премахнах Зиртек, дъщеря ми започна да се връща в обичайното си, детско състояние. Капризи, сълзи, всичко това присъства при всяко дете и то най-накрая се върна в нормално състояние с дъщеря ни.

Тогава започнах да изучавам подробно инструкциите и отзивите на други родители след приема на това лекарство. Страничните ефекти ме доведоха до неописуем ужас. Приятели, добре, призовавам ви, внимателно изучете инструкциите и Zirtek по възможност избягвайте!

От хемопоетичната система: тромбоцитопения.

От нервната система: сънливост, замаяност, главоболие, агресия, възбуда, объркване, депресия, халюцинации, безсъние, тик, конвулсии, дискинезия, дистония, парестезия, припадък, тремор.

От страна на органа на зрението: нарушено настаняване, замъглено зрение, нистагъм.

От сърдечно-съдовата система: тахикардия.

От дихателната система: ринит, фарингит.

От храносмилателната система: сухота в устата, гадене, коремна болка, диария, нарушена функция на черния дроб (повишени нива на трансаминази, алкална фосфатаза, GGT, билирубин).

От отделителната система: нарушение на уринирането, енуреза.

Алергични реакции: сърбеж, обрив, уртикария, ангиоедем, свръхчувствителност, до развитие на анафилактичен шок.

Метаболизъм: наддаване на тегло.

Други: умора, астения, неразположение, подуване.

Страничните ефекти се развиват в много редки случаи..

Това се казва в електронните инструкции в Интернет, но инструкциите, включени в полето със Zirtek, са все още по-лоши. Има такова нещо като самоубийствени склонности, халюцинации и други шокиращи четения. Всичко е подробно там, колко рядко, често, доста често, много рядко, не е проучено и т.н. Дори думата „не е проучен“ няма да ме успокои и грам

Да, съгласен съм с всички поотделно, някой като мен, след като приема антихистамини, спи дни наред (причинява сънливост), някой може да ги приема почти без последствия. Такъв списък от странични ефекти обаче трябва да спре всеки родител да приема това лекарство!

По време на настинка съпругът е пил Зиртек два пъти - не са наблюдавани странични ефекти. Въпреки това, безсънни нощи и кошмарни дни с дъщеря ни няма да забравя. Може би всичко е свързано с дозировката.

Деца на възраст от 2 до 6 години се предписват 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден или 5 mg (10 капки) 1 път / ден.

Понякога начална доза от 5 mg може да бъде достатъчна за постигане на терапевтичен ефект..

Тоест може би три дни от приемането на Zirtek за дъщеря ни се оказаха твърде много

Разбира се, че няма да препоръчам Zirtek на никого! Сложих една звезда изключително за корицата, но и това изобщо не е основното за мен!

Благодаря на всички за вниманието.!

Послепис Между другото, Фенистил, който посочих в самото начало, има съвсем различно активно вещество и помощни вещества.

Помощни вещества: натриев хидрогенфосфат додекахидрат - 16 mg, лимонена киселина монохидрат - 5 mg, бензоена киселина - 1 mg, динатриев едетат - 1 mg, натриев захаринат - 0,5 mg, пропилен гликол - 100 mg, пречистена вода - 888,5 mg.

Но най-важното е, че има и странични ефекти, но в сравнение с Zirtek, това е небето и земята!

От страна на централната нервна система: сънливост (особено в началото на лечението), замаяност, възбуда, главоболие.

От храносмилателната система: гадене, сухота в устата.

От дихателната система: сухота в гърлото, нарушена дихателна функция.

Други: оток, кожа, мускулен спазъм.

заключение. Никога повече в живота си няма да прибягваме до антихистамина Зиртек, особено в комплексната терапия за дъщеря ни. Винаги внимателно прочетете инструкциите и не забравяйте, че лекарството е различно от лекарството, дори ако самите лекари ни дават шанс да изберем, в този случай да го използвате правилно!

Бъди здрава и щастлива!

Инструкции за употреба "Zirtek". Какво помага лекарството

Ефективно съвременно средство с мощен антиалергичен ефект е препаратът Zirtek. От какво се предписва? Като блокира хистаминовите Н1 рецептори, лекарството помага в борбата със сърбежа и подуването на тъканите. Zirtek таблетки, капки, инструкции за употреба предполагат приемане за лечение на различни патологии, придружени от алергични симптоми.

В каква форма е представена

Производителят на антихистамина Zirtek се представя в различни форми:

Най-добрият вариант за прилагане на лекарство се определя индивидуално от специалист.

Какъв е съставът

Инструкциите, приложени към лекарството, показват, че активният компонент на антихистамина е Цетиризин хидрохлорид. Неговата природа е да потиска активността на Н1 хистаминовите рецептори.

Спомагателни компоненти, представени в капки и таблетки, както и в подкрепа на разтвора и засилват ефектите на основното вещество.

При условие фармакологично действие

Тъй като лекарството "Zirtek", инструкциите за употреба съобщават за това, ярък представител на антиалергичните лекарства, механизмът му на действие се основава на способността да блокира активността на Н1 хистаминовите рецептори. Нарича се още конкурентният антагонист на хистамина, както и метаболита на хидроксизин. Той има способността да предотвратява развитието и да облекчава хода на различни алергични състояния. Освен това се забелязва антипрутичен и отличен антиексудативен ефект..

Фармакологичният препарат може да окаже значително влияние върху ранния стадий на хистаминозависимия стадий на алергично състояние, а също така значително да ограничи притока на медиатори на възпалителната реакция в кръвния поток. Лекарството значително намалява движението на неутрофили и базофили, както и еозинофили. В допълнение, той стабилизира мембраните на мачтовите елементи, а също така намалява пропускливостта на капилярите и предотвратява образуването на подуване на тъканите. На фона на употребата на лекарството се наблюдава облекчаване на хиперспазъм на гладката мускулатура, а реакцията на дермата към хистамин също се елиминира.

Фармакологичното средство Zirtek значително понижава индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при персистираща астма. В този случай антихолинергичните и антисеротониновите ефекти практически не се наблюдават. Когато се приема перорално в дози, препоръчани от специалист, седативни ефекти не се формират.

Сироп, таблетки, капки "Zirtek": с какво помага лекарството и кога се предписва

Може да се препоръча специалист антихистамин при следните патологични състояния:

  • сенна хрема;
  • алергичен многогодишен ринит от етиологията;
  • алергичен конюнктивит;
  • алергичен сезонен ринит от природата;
  • кожни заболявания, например, уртикария.

Самолечението е неприемливо - дозата и честотата на приложение трябва да се определят от специалист.

Абсолютни и относителни противопоказания

Подобно на другите аптечни лекарства, антихистаминът Zirtek има редица противопоказания:

  • декомпенсация на бъбречната дейност;
  • вродена лактозна недостатъчност;
  • индивидуална непоносимост към галактоза;
  • детска категория пациенти - до 6 години за формата на таблетки, до 6 месеца за капки;
  • периодът на гестацията на бебето и последващата му лактация;
  • индивидуална хиперреакция към състава на лекарството Zirtek, от който капки, таблетки и други форми на лекарството могат да причинят алергии;
  • с изключително внимание - с чернодробна и бъбречна недостатъчност, за възрастни хора.

Ако се установят относителни или относителни противопоказания, специалистът ще избере други лекарства с подобен механизъм на експозиция.

Лекарството "Zirtek": инструкции за употреба и дозировка

Избирайки оптималната доза лекарство Zirtek, специалистът се ръководи не само от възрастовата категория на пациента, но и от тежестта на отрицателните симптоми и степента на бъбречния клирънс.

Дневната доза се препоръчва да се приема еднократно - перорално. За капки производителят посочва следния метод на приложение:

  • за категория възрастни пациенти и деца над 5-6 години - началната доза от приема на 9-10 капки от лекарството, ако е необходимо, е допустимо да се увеличи до 15 - 20 капки;
  • бебета до 5-6 години, но по-големи от 2 години - показано е, че получават не повече от 4-5 капки от лекарството два пъти на ден или до 10 капки веднъж;
  • на възраст 1 - 2 години - приемът трябва да бъде 1 - 2 пъти / дневно за 4-5 капки;
  • новородени до една година - не повече от 4-5 капки на ден.

За деца с нарушен бъбречен клирънс дозата се избира индивидуално, теглото на бебето също се взема предвид.

Инструкциите за орално приложение на таблетката Zirtek са следните:

  • възрастни пациенти и деца от 6 години - начална доза от 1/2 таблетка, с постепенно увеличение до цялата таблетка на ден.

До 6 години формата на таблетки не се препоръчва за употреба. В детската практика капките могат да се използват като сироп - в разреждане с вода. До една година Zirtek може да се прилага на деца под формата на капки в носа. Насаждат се в 1 бр. във всяка ноздра след цялостно цялостно почистване.

Продължителността на терапията е до изчезването на негативните симптоми. Изисква се експертен надзор.

Нежелани ефекти

В повечето случаи антихистаминът Zirtek се понася добре. Следните нежелани реакции рядко се появяват:

  • тромбоцитопения;
  • прекомерна сънливост;
  • постоянна замаяност;
  • Cephalgia;
  • агресивност;
  • свръхвъзбуждане
  • склонност към депресия;
  • нарушение на съня;
  • конвулсивна готовност;
  • тремор;
  • нистагъм
  • ринит;
  • фарингит;
  • диспептични разстройства - гадене;
  • гастралгия;
  • неправилно функциониране на уринирането;
  • напикаване;
  • интензивен сърбеж;
  • уртикария;
  • качване на тегло;
  • преди това нехарактерна умора;
  • астения.

След отмяната на лекарството горните негативни ефекти се елиминират независимо.

Аналози на лекарството "Zirtek"

Подобен състав има аналози:

  • Alerza.
  • Allertec.
  • Zinzet.
  • Zodak.
  • Parlazin.
  • Letizen.
  • Cetirinax.
  • Цетиризин дихидрохлорид.
  • Цетиризин.
  • Cetrin.

В Минск аптеките предлагат аналог на Zirtek - Zodak, чиято цена е 7-14 бел. рубли. В Москва капки могат да се купят за 306, таблетки - за 200 рубли. В Киев лекарството струва 178 гривни, в Казахстан - 1900 тенге.

Отзиви

В многобройни положителни отзиви са посочени следните предимства на лекарството Zirtek - бърза способност за премахване на прояви на алергия, възможност за употреба в детската практика, малък списък на нежелани прояви. От минусите се посочва относително висока цена на средствата.