Zirtek (Zodak, Cetrin)

Животни

ИНСТРУКЦИЯ
(информация за специалисти)
за медицинска употреба на лекарството

Регистрационен номер:
Таблетки с покритие: P No. 014186/01;
Капки за перорално приложение: Р № 011930/01

Марка: Zirtek ®

Международно непатентовано наименование: Цетиризин

Химично наименование: 2- (2- (4- (р-хлоро-алфа-фенилбензил) -1-пиперазин-ил) етокси) -оцетна киселина (като дихидрохлорид)

Лекарствена форма: таблетки с покритие; Капки за перорално приложение

структура

Таблетки: активно вещество - цетиризин дихидрохлорид 10 mg. Помощни вещества: микрокристална целулоза, лактоза, колоиден силициев диоксид, магнезиев стеарат, хипромелоза, титанов диоксид, макрогол (полиетилен гликол) -400.

Капки за перорално приложение: активно вещество: цетиризин дихидрохлорид 10 mg / ml. Помощни вещества: глицерол, пропилен гликол, натриев захарин, метил парабензен, пропил парабензен, натриев ацетат, ледена оцетна киселина, пречистена вода.

Бели продълговати обвити таблетки. Всяка таблетка е разделена чрез оценяване и етикетирана от едната страна на Y / Y.

Капки за перорално приложение: Бистра, безцветна течност с миризма на оцетна киселина.

Фармакотерапевтична група: антиалергично лекарство (N1-блокер на хистаминови рецептори).

ATX код: R06AE07

Конкурентен хистаминов антагонист, метаболит на хидроксизин, блокира Н1-хистаминови рецептори. Той предотвратява развитието и улеснява хода на алергичните реакции, има антипрутичен и антиексудативен ефект. Той засяга „ранния“ зависим от хистамин стадий на алергични реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в „късния“ етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили и стабилизира мембраните на мастоцитите. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, намалява спазма на гладката мускулатура. Елиминира кожната реакция на въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при лека астма. Почти няма антихолинергични и антисеротонинови ефекти. В терапевтичните дози той практически няма седативен ефект. Началото на ефекта след еднократна доза 10 mg цетиризин е 20 минути (при 50% от пациентите), а след 60 минути (при 95% от пациентите) продължава повече от 24 часа. На фона на курсовото лечение толерантността към антихистаминовото действие на цетиризин не се развива. След прекратяване на лечението ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетика Бързо се абсорбира от поглъщането. Максималната концентрация в серума се достига 1 час след перорално приложение. Храната не влияе върху пълнотата на абсорбцията, но удължава процеса на абсорбция с 1 час. 93% от цетиризин се свързват с протеини. Фармакокинетичните параметри на цетиризин са линейно зависими. Обем на разпределение - 0,5 l / kg. В малки количества се метаболизира в черния дроб чрез O-обезсоляване с образуването на фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други блокери на N1-хистаминови рецептори, метаболизирани в черния дроб с участието на системата на цитохром Р450). Не се натрупва. 2/3 от лекарството се екскретира непроменено от бъбреците, а около 10% - с изпражненията. Системен клирънс - 53 ml / min. Полуживотът е 7-10 часа, при деца 6-12 години - 6 часа, при деца 2-6 години - 5 часа, 6 месеца до 2 години - 3,1 часа. При пациенти в напреднала възраст полуживотът се увеличава с 50%, системният клирънс - с 40%. Почти не се отстранява по време на хемодиализа. Прониква в кърмата.

Показания

За възрастни и деца на 6 месеца и повече: лечение на симптоми на многогодишен и сезонен алергичен ринит и алергичен конюнктивит, като сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия; сенна хрема (сенна хрема); уртикария, включително хронична идиопатична уртикария, оток на Quincke; и други алергични дерматози, включително атопичен дерматит, придружен от сърбеж и обриви.

Противопоказания

Свръхчувствителност към някой от компонентите на лекарството или към хидроксизин. Бременност, кърмене. Деца под 6 месеца.

внимателно

Хронична бъбречна недостатъчност (умерена и тежка), напреднала възраст (възможно намаляване на гломерулната филтрация).

Дозировка и приложение

Възрастни и деца над 6 години: дневна доза - 10 mg (1 таблетка или 20 капки). Възрастни - 10 mg веднъж дневно; деца 5 mg 2 пъти на ден или 10 mg веднъж. Понякога начална доза от 5 mg може да бъде достатъчна за постигане на терапевтичен ефект..

За пациенти с бъбречна недостатъчност дозата се намалява в зависимост от креатининовия клирънс: с креатининов клирънс 30-49 ml / min - 5 mg веднъж дневно; при 10-29 ml / min - 5 mg всеки ден.

Сънливост, главоболие, сухота в устата; рядко - главоболие, замаяност, мигрена, диария, алергични реакции: ангиоедем, сърбеж, обрив, уртикария.

свръх доза

При прием на лекарството веднъж в доза над 50 mg могат да се наблюдават следните симптоми: сънливост, тревожност и повишена раздразнителност, задържане на урина, сухота в устата, запек, мидриаза, тахикардия. Ако се появят симптоми на предозиране, лекарството трябва да се спре, необходимо е да се изплакне стомаха, да се вземе активен въглен, незабавно се консултирайте с лекар.

Взаимодействие с други лекарства

Няма едно фармакокинетично взаимодействие и клиничен ефект при едновременно приложение с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам, глипизид. Когато се комбинира с теофилин в доза от 400 mg веднъж на ден, се отбелязва намаление на креатининовия клирънс с 16%. Когато се комбинират с макролиди и кетоконазол, не са наблюдавани промени в ЕКГ.

Когато се използва в терапевтични дози, не са получени данни за взаимодействие с алкохол (при концентрация на алкохол в кръвта 0,5 g / l). Най-добре е обаче да се въздържате от употребата на алкохол по време на лечение с цетиризин..

Обективната количествена оценка на способността за шофиране на автомобил и работа с механизми не разкрива надеждно нежелани ефекти при предписване на препоръчителната доза от 10 mg, обаче се препоръчва предпазливост.

Освободете формуляра

Таблетките с покритие в блистери от 7 или 10 таблетки са опаковани в един блистер с инструкции за употреба в картонена кутия.

Капки за перорално приложение: 10 ml или 20 ml разтвор в бутилки от тъмно стъкло (тип 3), запушени с полиетиленов капак, оборудван със система за защита на детето. Бутилката е снабдена с капачка за капкомер, изработена от бял полиетилен с ниска плътност. Бутилката заедно с инструкциите за употреба се поставя в картонена кутия.

Условия за съхранение

Таблетки с покритие: на сухо място при температура под 25 ° С.

Капки за перорално приложение: при температура, която не надвишава 25 ° C.

Да се ​​пази далеч от деца.

Срок на годност

Таблетки с покритие: 5 години.

Капки за перорално приложение: 5 години.

Не приемайте след изтичане на срока на годност.

Условия за ваканция в аптеката

Таблетки с покритие: "YUSB Farshim S.A.",

Индустриална зона Planchey, Chmen de Croix Blanche 10,

CH-1630 Bulle - Швейцария.

Капки за перорално приложение: "YUSB Pharma S.p.A.",

Via Pralha 15, I-10044 Пианеца (Торино) - Италия.

Представителство в Руската федерация / Организация, приемаща рекламации

Zirtek

Инструкции за употреба:

Цени в онлайн аптеките:

Zirtek - хистамин H блокер1-рецептори, антиалергично лекарство с антипрутично и антиексудативно действие.

Форма и състав на освобождаване

  • Филмирани таблетки: продълговати, двойно изпъкнали, бели, от едната страна - рискови, от двете страни на които е гравирано "Y" (7 бр. В блистери, в опаковка от картон 1 блистер; 10 бр. В блистери, в опаковка от картон 1 или 2 блистера);
  • Капки за перорално приложение: прозрачни, безцветни, с миризма на оцетна киселина (10 или 20 ml в тъмни стъклени бутилки с капкомер, в опаковка от картон 1 бутилка).

Активното вещество е цетиризин дихидрохлорид:

  • 1 таблетка - 10 mg;
  • 1 ml капки - 10 mg.

Помощни вещества на таблетки: колоиден силициев диоксид, лактоза монохидрат, магнезиев стеарат, микрокристална целулоза, Opadry Y-1-7000 (титанов диоксид (E171), хипромелоза (E464), макрогол 400).

Капни помощни вещества: метил парабензен, пропил парабензен, пропилен гликол, натриев ацетат, глицерол, ледена оцетна киселина, натриев захарин, пречистена вода.

Показания за употреба

  • Уртикария, включително хронична идиопатична;
  • Сенна хрема (сенна хрема);
  • Оток на Quincke;
  • Алергичен сезонен и / или многогодишен ринит и конюнктивит (симптоматично лечение на симптоми като сърбеж, конюнктивална хиперемия, сълзене, кихане, ринорея);
  • Други алергични дерматози, придружени от сърбеж и обриви, включително атопичен дерматит.

Противопоказания

  • Крайният стадий на бъбречна недостатъчност (креатининов клирънс под 10 ml / минута);
  • Лактазна недостатъчност, наследствена непоносимост към галактоза, синдром на малабсорбция на глюкоза-галактоза;
  • Детска възраст до 6 месеца - за капки, до 6 години - за таблетки;
  • Бременност и кърмене;
  • Свръхчувствителност към лекарството или хидроксизин.
  • Хронична бъбречна недостатъчност;
  • Хронично чернодробно заболяване;
  • Възраст в напреднала възраст.

Дозировка и приложение

Zyrtec се приема перорално.

  • Възрастни: 10 mg (1 таблетка или 20 капки) 1 път на ден;
  • Деца над 6 години: 10 mg веднъж дневно или 5 mg (1/2 таблетка или 10 капки) 2 пъти на ден;
  • Деца 2-6 години: 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден или 5 mg (10 капки) 1 път на ден;
  • Деца 1-2 години: 2,5 mg (5 капки) 1-2 пъти на ден;
  • Деца 6-12 месеца: 2,5 mg (5 капки) веднъж дневно.

В някои случаи възрастни и деца над 6 години се нуждаят от 5 mg на ден, за да постигнат терапевтичен ефект..

За възрастни хора и пациенти с бъбречна недостатъчност, дозата се коригира в зависимост от креатининовия клирънс (CC), който се изчислява, както следва:

  • За мъже: QC (ml / минута) = [140 - възраст (в години)] x телесно тегло (в килограми) / 72 x серумен креатинин (mg / dl);
  • За жени: QC (ml / min) = [140 - възраст (в години)] x телесно тегло (в килограми) / 72 x серумен креатинин (mg / dl) x 0,85.

Препоръчителни дози Zirtek за пациенти с чернодробна и бъбречна недостатъчност:

  • KK 50-79 ml / минута (лека бъбречна недостатъчност) - 10 mg / ден;
  • KK 30-49 ml / минута (средна бъбречна недостатъчност) - 5 mg / ден;
  • QC

Zirtek: цени в онлайн аптеките

Zirtec 10 mg филмирани таблетки 7 бр.

Zirtek 10 mg / ml капки за перорално приложение 10 ml 1 бр.

Zyrtec капки за vnutr. прибл. 1% 10мл

Zirtec 10 mg филмирани таблетки 20 бр.

Информацията за лекарството е обобщена, предоставя се за информационни цели и не замества официалните инструкции. Самолечението е опасно за здравето.!

Много от лекарствата първоначално се продават като лекарства. Хероинът например първоначално се продава като лекарство за кашлица. А кокаинът се препоръчваше от лекарите като анестезия и като средство за повишаване на издръжливостта..

Когато любовниците се целуват, всеки от тях губи 6,4 kcal в минута, но в същото време обменят почти 300 вида различни бактерии.

Човешкият стомах върши добра работа с чужди предмети и без лекарска намеса. Известно е, че стомашният сок разтваря дори монети..

При редовно посещение на солариума шансът да получите рак на кожата се увеличава с 60%.

Американски учени проведоха експерименти върху мишки и стигнаха до извода, че сокът от диня предотвратява развитието на атеросклероза на кръвоносните съдове. Едната група мишки пие обикновена вода, а втората сок от диня. В резултат на това съдовете от втората група не съдържат холестеролни плаки.

Лекарството за кашлица "Terpincode" е един от лидерите в продажбите, изобщо не заради лечебните си свойства.

По време на живота средният човек произвежда не по-малко от два големи басейна слюнка.

Повече от 500 милиона долара годишно се изразходват само за лекарства срещу алергии в Съединените щати. Все още ли вярвате, че ще се намери начин за окончателно побеждаване на алергиите?

Кариесът е най-често срещаната инфекциозна болест в света, с която дори грипът не може да се конкурира..

Известното лекарство "Виагра" първоначално е разработено за лечение на артериална хипертония.

74-годишният австралийски жител Джеймс Харисън стана кръводарител около 1000 пъти. Той има рядка кръвна група, антителата към която помагат на новородените с тежка анемия да оцелеят. Така австралиецът спаси около два милиона деца.

За да кажем дори най-кратките и най-прости думи, използваме 72 мускула.

Милиони бактерии се раждат, живеят и умират в червата ни. Те могат да се видят само при голямо увеличение, но ако се съберат, биха се побрали в обикновена чаша за кафе.

Всеки човек има не само уникални пръстови отпечатъци, но и език.

Черният дроб е най-тежкият орган в нашето тяло. Средното й тегло е 1,5 кг.

С възрастта всички органи на човешкото тяло претърпяват инволюция (обратно развитие). Органът на зрението не прави изключение. Очите не са изложени.

Zirtek таблетки: инструкции за употреба

Zyrtec таблетки принадлежат към фармакологичната група лекарства антихистамини. Те се използват за патогенетична терапия (лечение, насочено към механизма на развитие на патологичния процес) на алергични реакции.

Форма и състав на освобождаване

Таблетките Zyrtec имат продълговата форма, двойно изпъкнала повърхност, в средата се прилага риск от разделяне от едната страна. Таблетките са с филмово ентерично покритие. Основната активна съставка на лекарството е цетиризин, съдържанието му в 1 таблетка е 10 mg. Също така, неговият състав съдържа помощни съединения, които включват:

  • Колоиден силициев диоксид безводен.
  • Микрокристална целулоза.
  • Лактоза монохидрат.
  • Магнезиев стеарат.
  • Макрогол 4000.
  • Хипромелоза.
  • Титанов диоксид.

Таблетките Zirtek се опаковат в блистерна опаковка от 7 и 10 броя. Картонена опаковка съдържа 1 или 2 блистера и инструкции за употреба на лекарството.

фармакологичен ефект

Активното вещество на таблетките Zirtec цетиризин принадлежи към групата на съединенията - антихистамини. Той блокира специфичен Н1-клетъчни рецептори, които реагират на ефектите на съединения на медиатори на алергична реакция, по-специално хистамин. Следователно, с повишаване на нивото на хистамин в организма поради развитието на алергична реакция, цетиризин има антихистаминов фармакологичен ефект, който се състои в такива терапевтични ефекти:

  • Намаляване на тежестта на сърбежа поради директно дразнене на хистамин на сетивни окончания.
  • Намаляване на оток на меките тъкани - блокиране на хистаминовите рецептори; намаляване на пропускливостта на съдовата стена и изхода на плазмата в междуклетъчното вещество.
  • Намален спазъм на гладките мускули на кухите органи - изразено повишаване на тонуса на мускулните влакна, причинено от хистамина.
  • Намалени кожни обриви, които са резултат от специфична възпалителна реакция, която се развива в резултат на миграцията на клетките на имунната система (неутрофили, еозинофили).

Цетиризинът също така стабилизира цитоплазмената мембрана на мастоцитите (тъканни имунни клетки, които синтезират хистамин по време на развитието на алергична реакция), което намалява нивото на хистамин и други медиатори на възпалителната алергична реакция. Активното вещество на таблетките Zirtek не предизвиква седативен (седативен) и хипнотичен ефект.

След приемане на таблетките Zyrtec през устата, цетиризинът се абсорбира бързо и напълно от горния храносмилателен тракт в кръвта. Разпределя се равномерно в тъканите на тялото, последвано от метаболизиране в клетките на тялото до неактивни продукти на разпад. Те се екскретират най-вече с урината чрез бъбреците. Полуживотът (елиминиране на половината от цялата доза от лекарството) е около 10 часа.

Показания за употреба

Основното показание за прием на таблетки Zyrtec е развитието на различни клинични форми на алергии, които включват:

  • Алергичен ринит - възпаление на лигавицата на носната кухина, което има сезонен характер (често се провокира от цветен прашец, по време на активния им цъфтеж).
  • Алергичен конюнктивит - възпалителна реакция на конюнктивата на очите.
  • Сенна треска (сенна хрема) - системна алергична реакция към цветен прашец.
  • Уртикария - характерен обрив на фона на леко подуване на кожата, който на външен вид прилича на изгаряне от коприва.
  • Алергична дерматоза, включително атопичен дерматит - локална реакция, придружена от развитие на кожен обрив и сърбеж.

Zirtek таблетки могат да се използват и като част от комплексното лечение на тежки алергични реакции (атопичен бронхит, ангиоедем Quincke edema).

Противопоказания

Абсолютните противопоказания за прием на таблетки Зиртек са следните патологични и физиологични състояния на организма:

  • Индивидуална непоносимост към цетиризин или някое от помощните вещества на лекарството.
  • Тежка бъбречна недостатъчност.
  • Бременност по всяко време по време на протичането му.
  • Кърмене (кърмене).
  • Деца под 6 години.
  • Лактозна непоносимост (лактазна недостатъчност, малабсорбция на глюкоза-галактоза), придружена от нарушение на разпадането или абсорбцията на въглехидрати в стомашно-чревния тракт.

С повишено внимание таблетките Zirtek се използват при умерена бъбречна недостатъчност, в напреднала възраст, при лица със съпътстваща епилепсия (увреждане на централната нервна система, което е придружено от периодични пристъпи на гърчове). Преди да приемете лекарството, важно е да се уверите, че няма противопоказания за неговата употреба.

Дозировка и приложение

Zyrtec таблетки се приемат перорално. Те се приемат цели, не се дъвчат и се отмиват за по-добро преминаване през хранопровода с достатъчно количество вода. Началната доза на лекарството е 5 mg (1/2 таблетка). В бъдеще, ако е необходимо, той може да нарасне до 10 mg (1 таблетка). Режим на приемане - 1 път на ден. Курсът на лечение е индивидуален, той се определя от изчезването на клиничните симптоми на алергична реакция..

Странични ефекти

Zirtek таблетки могат да бъдат придружени от развитието на нежелани реакции от различни органи и системи, които включват:

  • Храносмилателна система - сухота в устата, гадене, по-рядко диария (диария) и коремна болка.
  • Сърдечно-съдова система - тахикардия (повишена сърдечна честота над нормата).
  • Нервна система - главоболие, замаяност, повишена умора, сънливост, по-рядко парестезия (нарушена чувствителност на кожата), загуба на съзнание под формата на припадък, треперене (треперене) на ръцете, нервен тик с различна локализация, често засяга лицевите мускули.
  • По-високата нервна дейност е възбуда, агресивно поведение, изразено и продължително намаляване на настроението (депресия), самоубийствени мисли, халюцинации и нарушение на съня рядко се появяват.
  • Сетивните органи - акомодационен спазъм, замъглено зрително възприемане на предмети, световъртеж (нарушена функционална активност на вътрешното ухо с развитието на силно виене на свят).
  • Кожа и подкожна тъкан - поява на обрив, по-рядко развитие на уртикария или ангиоедем.
  • Алергични реакции - развитието на анафилактичен шок се наблюдава много рядко (тежка системна алергична реакция с ясно изразено понижение на кръвното налягане и многоорганна недостатъчност).
  • Лабораторни показатели - повишена активност в кръвта на чернодробните трансаминазни ензими (ALT, AST).
  • Общи промени - рядко има повишаване на апетита и телесното тегло, общо неразположение (астения).

В зависимост от вида и тежестта на страничните ефекти, дозата на лекарството се намалява или отменя.

специални инструкции

Преди да започнете да приемате таблетки Zirtek, важно е внимателно да прочетете инструкциите за лекарството и да обърнете внимание на тези специални инструкции:

  • Цетиризинът насърчава задържането на урина при някои съпътстващи заболявания - доброкачествена простатна хиперплазия (аденом), увреждания на гръбначния мозък, засягащи функционалната активност на тазовите органи.
  • Алкохолът се изключва по време на употребата на лекарството, тъй като таблетките Zirtek засилват неговата активност спрямо структурите на централната нервна система.
  • Лекарството няма пряк ефект върху по-висока нервна активност, обаче, поради потенциалния риск от развитие на седативен ефект, си струва да се въздържате от дейности, които изискват повишена концентрация на вниманието и скоростта на психомоторните реакции.

Аптеките пускат таблетки Zyrtec без рецепта. Появата на въпроси или съмнения относно приемането им е основа за консултация с лекар.

свръх доза

В случай на значително превишаване на препоръчителната терапевтична доза таблетки Zirtek (единична доза над 50 mg) се развиват симптоми на предозиране, които включват объркване, мидриаза (разширени зеници), замаяност, главоболие, тремор на ръцете, задържане на урина, обща слабост, сърбеж на кожата. Лечението се състои в промиване на стомаха, червата, приемане на чревни сорбенти (активен въглен). Прилага се и симптоматична и поддържаща терапия. Понастоящем няма специфичен антидот, хемодиализата (пречистване на кръвта на базата на хардуер) не намалява нивото на цетиризин в кръвта.

Аналози на таблетки Zyrtec

По състав и терапевтичен ефект Zetrinal, Zodak, Letizen, Cetirizine са подобни на таблетките Zirtek..

Условия за съхранение

Срокът на годност на таблетките Zirtek е 5 години от датата на тяхното производство. Съхранявайте лекарството на сухо място, недостъпно за деца, при температура на въздуха не по-висока от + 30 ° C.

средна цена

Средната цена на таблетките Zirtek (10 mg 7 таблетки) в московските аптеки варира от 197-208 рубли.

Детски капки и сироп за алергии Zirtek - инструкции за употреба, състав, странични ефекти, аналози и цена

Хората често се сблъскват с проблем като алергиите. Изборът на подходящия, който ще бъде ефективен в тази ситуация е много труден. Малко хора търсят помощ от алерголог, което може да удължи симптомите за дълго време. Децата са не по-малко податливи на алергии от възрастните и лечението им изисква по-стриктно отношение. Ето защо много от тях се интересуват от въпроса дали е възможно да се дават капки Zirtek на деца, какъв е техният метод на употреба и дозировка.

Какво е Zirtek

Антихистаминът, който е едно от търговските наименования за веществото цетиризин, се нарича Zyrtec. Според някои класификации това лекарство принадлежи към 2-ро поколение антихистамини, но според повечето експерти и проучвания на неговите свойства лекарството принадлежи към 3-то поколение. Капките и таблетките се класифицират като безопасни и ефективни лекарства. Най-добрият резултат може да се наблюдава при лечението на сезонен алергичен ринит и уртикария. Продуктът не е хормонален, но има противовъзпалителен ефект..

структура

Основното активно вещество в антихистаминовото лекарство е цетиризин, метаболит на хидроксизин. Действието му се основава на блокирането на хистаминовите рецептори по време на развитието на специална реакция на имунитет към дразнещ фактор. Антиалергичният ефект е да улесни проявата на реакции към алергени под формата на антипрутични ефекти.

Цетиризинът действа както в ранния, така и в късния стадий на проявление на алергии. Той премахва проявите на тъканните реакции и спазмите от гладката мускулатура, като намалява нивото на пропускливост на капилярите, облекчава подуването при възрастни пациенти. Помощни вещества са силициев диоксид, лактоза монохидрат, магнезиев стеарат, целулоза, метилпарабензен, пропилен гликол, натриев ацетат.

Освободете формуляра

Zyrtec се предлага в две фармакологични форми: таблетки и капки. Белите таблетки имат продълговата форма, с издутини по повърхността. От едната страна има риск, а от двете му страни е гравирана буквата „Y”. Табелата се състои от 7 или 10 таблетки, в опаковката е 1 чиния (7 или 10 таблетки) или 2 чинии (10 таблетки всяка). Капките са бистра, безцветна течност, имаща миризма на оцетна киселина. Налива се във флакони от тъмно стъкло от 10 ml или 20 ml. В картонена кутия, освен бутилка, има капачка за капкомер.

фармакологичен ефект

Zyrtec предотвратява появата и облекчава симптомите на алергия, има антипрутичен и антиексудативен ефект. Намалява движението на еозинофили, неутрофили, базофили, стабилизира мембраните на мастоцитите. Инструментът предотвратява проявата на кожни реакции, уртикария. При правилните дозировки той няма седативен ефект, не предизвиква пристрастяващ ефект. Лекарството започва след 20-60 минути и продължава един ден. След края на курса на лечение ефектът се запазва за около 3 дни.

Защо Зиртек

В пояснението, приложено към лекарството, е посочено, че лекарството се препоръчва за лечение на сезонен ринит, причинен от алергии, конюнктивит, алергичен дерматит, хронична уртикария, дерматоза. Педиатрите препоръчват Zirtek за облекчаване на алергичните състояния при деца от 6-месечна възраст. Лекарите препоръчват приема на лекарството в такива случаи като:

  • Контактен дерматит, причинен от ухапвания от насекоми. На мястото на ухапване се появява зачервяване и подуване, може да се появи обрив;
  • Хранителна алергия. Цялото тяло може да бъде покрито с малък обрив, който преминава след 2-3 дни. Необходимо е да се лекува такава реакция, защото тя може да засегне лигавицата на ларинкса, причинявайки задушаване.
  • Диатеза. Това проявление е вродено и е опасно с това, че с времето може да причини други алергични неразположения: ринит, кашлица, астма и др..
  • Алергичен хрема, зачервяване на очите. Това са често срещани сезонни видове алергии, обострянията на които възникват по време на цъфтящи растения..
  • Склонност за оток на Quincke.
  • Алергични реакции при бебета, които се появяват след кърмене.

Инструкции за употреба капки Zirtek за деца

Децата трябва да приемат капки Zyrtec за симптоми на алергия по ясно определен модел. Дозировката и схемата на прием зависи от възрастта на детето. Как да приемате Zyrtec на капки за деца е посочено в инструкциите:

  • бебета на възраст 6-12 месеца - 5 капки 1 път на ден;
  • дете на възраст 1-2 години - 5 капки 2 пъти на ден;
  • бебе 2-6 години - 5 капки 2 пъти на ден;
  • дете след 6 години и възрастни - 10-20 капки 1 път на ден.

Инструкциите показват, че дозата на лекарството, която лекарят ще предпише, може да се разрежда с малко количество чиста вода. За деца над 6 години капки могат да бъдат заменени с таблетки. Продължителността на курса се определя от алерголог индивидуално за всяко дете. Самостоятелното приложение на лекарството е възможно само когато бебето се нуждае от спешна помощ.

За новородени

Дозировката и продължителността на курса на лечение се определя от лекарите въз основа на сложността на конкретен случай и характеристиките на тялото на бебето. Въпреки всички ограничения, Zirtek за новородени все още се използва, но само под строгия надзор на лекуващ общопрактикуващ лекар. За да се предотвратят нежеланите реакции, Zirtek за кърмачета до 6 месеца е по-добре да се инжектира в носа, а не да се добавя към кърмата.

При първа употреба трябва да се постави една капка, за да се гарантира, че няма алергия към компонентите на лекарството. Лекарите съветват да бъдете възможно най-предпазливи, когато лекувате по-малки деца с това средство, защото то може да инхибира крехката централна нервна система и да провокира спиране на дишането. Необходимо е редовно наблюдение на сърдечната честота на бебето и ако има някакви странни симптоми, се препоръчва да се консултирате с лекар.

Преди или след хранене

Zirtek е универсално лекарство, тъй като качеството му на усвояване в организма не зависи от времето на приемане на храна. За да получите най-бързия резултат, те препоръчват да приемате лекарството на празен стомах, но при редовна употреба е по-добре да приемате лекарството след хранене, това ще предпази стомаха от ненужен стрес. Концентрацията на продукта ще бъде достатъчна за предотвратяване на алергични прояви.

Как да дадете Zirtek на бебе

Капките Zirtek за деца се добавят най-добре към кърмата, бебешката формула или бебешкия сироп. За да направите това, трябва да отделите около 5 мл мляко, да добавите необходимата доза капки там, да го приемете през устата и след това да продължите да хранете както обикновено. За деца в ранна възраст (до 2 години) експертите предписват дневната норма на антиалергичното лекарство, която да бъде разделена на 2 дози. Това трябва да стане с разлика от 12 часа, за да се поддържа постоянна концентрация на лекарството в кръвта. Лекарството се екскретира за 3 дни.

Преди ваксинация

Zyrtec в много случаи се предписва като профилактично средство преди ваксинация. Това е за да се предотврати всяка алергична реакция на бебето към ваксината. Подобни действия се възприемат критично от някои експерти, защото алергичната реакция след приема на лекарството става неявна, което ще усложни интерпретацията на резултатите от лекаря. Понякога лекарите го предписват на кърмачета преди операцията, например за отстраняване на аденоидите.

Някои терапевти все още предписват Zirtek (или Fenistil), особено ако новороденото е алергично. Решението дали да се използва или не лекарството се взема от родителите, заедно с имунолога и педиатъра. Zyrtec с настинка при дете може да премахне симптомите на алергично заболяване и да подобри състоянието на малък пациент, но той не е в състояние незабавно да излекува болестта. Следователно тялото на детето трябва да се подложи на преглед, за да се състави необходимия курс на лечение.

Zirtek - инструкции за употреба за детски капки и таблетки

Един от антихистамините, който се използва активно в педиатричната практика, е Zyrtec. Въпреки това, нито едно лекарство не може да бъде универсално. Ето защо е толкова важно да разберете как да използвате правилно капки Zirtek за деца. Ще намерите инструкции за употреба, индикации, ограничения, странични ефекти, възможни грешки.

Лекарството Zirtek, което е представител на ново (според някои източници, II) поколение антихистамини, отдавна е на фармацевтичния пазар повече от 30 години.

Официалният сайт на лекарството - zirtek.rf

Фирма-производител - UBC (Белгия).

Руско-езиков ресурс на компанията - ucbrussia.ru.

Капките Zirtek за деца се утвърдиха като едно от най-ефективните средства, както и таблетките. Лекарството успешно се справя с различни алергични симптоми самостоятелно, но е възможно да се постигне особено изразен резултат при сложна терапия, в комбинация с лекарства от други групи.

В по-голяма степен това твърдение е уместно при лечението на бронхиална астма. Няколко проучвания показват, че включването на Zirtek в лечението на това заболяване носи значително облекчение от симптомите на последното. В допълнение, лекарството се използва за лечение на вирусни инфекции (например с вируса на Epstein-Barr или варицела), както и за симптоматично лечение на сърбеж и възпаление по кожата с различен произход.

Въпреки това, колкото и широк е списъкът с полезни свойства на лекарството, той не трябва да се дава на деца без лекарско предписание. Въпреки факта, че нито едно проучване не е разкрило отрицателен ефект върху детето, лекарството трябва да се използва само след преглед и строго според показанията.

фармакологичен ефект

Zyrtec е антихистамин, който блокира хистаминовите Н1 рецептори. В резултат на това това биологично активно вещество не може да засегне тъканите и органите, съответно симптомите на алергия не се развиват..

Лекарството насърчава бързото възстановяване на съдовите стени, което намалява тяхната пропускливост и облекчава подуването и сърбежа, а също така влияе положително на антиоксидантната система на организма.

И двете капки и таблетките Zirtek са силно бионалични. Това означава, че те се абсорбират почти напълно от стомашно-чревния тракт. Лекарството с всякаква форма достига максималната си концентрация в кръвта след 60 ± 30 минути, обаче, съдейки по отзивите на страдащите от алергия и лекарите, то започва да действа след 20 минути.

Лекарството се екскретира чрез бъбреците. При децата полуживотът е:

  • от шест месеца до 2 години - три часа;
  • от 2 до 6 години - пет часа;
  • от 6 до 12 години - шест часа.

Състав и форма на освобождаване

На руския пазар са представени две форми на лекарството - капки и таблетки. Активното вещество и в двата случая е цетиризин. Единствената разлика е в спомагателните компоненти.

Освободете формуляраструктураснимка
Капки ЗиртекАктивно вещество:
  • цетиризин - 10 mg / ml

Присъствието на оцетна киселина в състава е забележително. Това обяснява специфичната миризма на лекарството. Този компонент обаче не носи никаква опасност.

Концентрацията на оцетна киселина, вредна за здравето, е 30%, а в този препарат е около 0,08% в 1 ml, т.е. по-малко от 1% от общия обем на лекарството.

Таблетки ZyrtecАктивно вещество:
  • цетиризин - 10 mg

Всички допълнителни компоненти са формиращи и несъществени..

В някои източници можете да споменете сироп или капсули Zirtek, обаче днес в Русия такива форми на освобождаване на лекарства не са регистрирани и не се продават.

Показания за употреба

Както вече споменахме, спектърът на употреба на лекарството е доста широк. За Zirtec инструкциите за употреба за деца посочват само алергични заболявания като индикации.

В действителност Zirtek се предписва от лекарите много по-често..

Лекарството се предписва, ако реакцията на алергичното дете към определен силен алерген е неизвестна и контактът с него е неизбежен. Например: можете да препоръчате лекарството на малки деца, склонни към алергии, когато посещавате контактни зоологически градини, котешки ясли или изложби, където концентрацията на алерген е много висока.

В допълнение, като превантивна мярка се предписват антихистамини преди и след ваксинация. Практически безпроблемно се използват антихистамини преди DTP ваксина, полиомиелит и морбили, тъй като те са силно имуногенни и силно алергенни.

Инструкции за употреба Zirtek за деца

Дозировката за деца е много деликатен въпрос, независимо за какво лекарство става въпрос. Важно е да не навредите на детското тяло, да не предизвикате интоксикация, алергии или пристрастяване.

Значително предимство на Zirtek е, че той не предизвиква зависимост или повишава толерантността.

За да протече лечението безпроблемно, без странични ефекти, предозиране и други неприятности, трябва стриктно да следвате инструкциите и да знаете как да давате лекарството на детето и в каква доза.

Как да приемате Zyrtec, колко капки трябва да даде на детето, за да постигне ефекта? Дозата зависи от възрастта:

ПоказанияФункции на приложението
При кашлица, ларингит, хрема, отитВ случай на алергичен генезис на тези симптоми и заболявания, Zirtek е способен на това
  • облекчаване на бронхоспазъм, сърбеж,
  • премахване на подуване.

С инфекциозния характер на патологията

  • помага за облекчаване на възпалението,
  • леко намалява интензивността на ринорея.

В допълнение, той е в състояние да засили действието на муколитичните агенти, донякъде улеснявайки изхвърлянето на храчки.

С кожни лезии - атопичен дерматит, уртикария, контактен дерматит, с диатеза, хранителни алергии
  • Облекчава възпалението на кожата, подуване на подкожните мазнини,
  • в състояние да премахне обриви, включително плач, намалете интензивността на пилинг на кожата и дразнене.

С хранителните алергии той не влияе по никакъв начин на симптомите на стомашно-чревния тракт, но се справя добре със своите кожни прояви..

При атопичен дерматит трябва да се предписва изключително при комплексно лечение във връзка с употребата на глюкокортикостероиди.

С аденоидиИзползва се при подготовка за операция или за облекчаване на обострянето - аденоидит.
  • Помага за облекчаване на подуване, запушване на носа, което улеснява носното дишане,
  • премахва хъркането,
  • може да предотврати пристъпите на апнея през нощта.
С ухапвания от насекомиЛекарството може да се използва не само с алергична реакция към ухапване (включително с оток на Quincke), но и с нормална реактивност на тялото.
  • Помага за облекчаване на подуване и сърбеж на мястото на ухапване.,
  • улеснява опиянението от ухапвания от змия и паяк.
При инфекциозни заболявания, остри респираторни вирусни инфекции, варицела
  • Лекарството помага за облекчаване на сърбежа и възпалението, особено при кожни и възпалителни заболявания..

Използването му, разбира се, не отменя основната терапия, особено използването на антивирусни средства или антибиотици, но значително улеснява хода на заболяването.

За превантивни цели
възрастДоза
6-12 месеца2,5 mg (5 капки) веднъж дневно
1 година до 6 години2,5 mg 2 пъти на ден
6-12 години5 mg 2 пъти на ден
> 12 години10 mg веднъж дневно

Деца над 6 години могат да приемат хапчета и в този случай схемата на дозиране е следната:

възрастДоза
6-12 години5 mg (1 /2 таблетки) 2 пъти на ден
> 12 години10 mg (1 таблетка) веднъж дневно

Ориентацията трябва да се направи за наличие на бъбречна патология (в този случай дозата трябва да се коригира в зависимост от състоянието на бъбреците и теглото на детето), недоносеността (за деца до една година), случаите на алергия към лекарства.

Как да дадете лекарството на деца: тънкости

Заслужава да се разгледат няколко често срещани въпроса относно метода на използване на лекарството:

Колко дни подред да се даде лекарството?

Курсът на лечение се определя само от алерголог. Тя може да бъде както краткосрочна (до еднократна употреба), така и дълготрайна до няколко месеца).

Възможно ли е да добавите Zyrtec към сместа? Трябва ли Zirtek да се разрежда с вода за деца?

Можете да разреждате и добавяте, но тези препоръки не са обвързващи. Ако детето пие лекарства добре, то може да се дава "в чист вид".

Лекарството обаче има една особеност: остра миризма на оцет, горчив вкус. Следователно, малките деца могат да откажат да го приемат (особено трудно е да убедим детето да вземе лекарството в „криза“ 3 години). В този случай е позволено да се добавя лекарство към храна и напитки..

Трябва да приемате лекарства преди хранене или след?

Няма значение, възможно е с хранене. Наличието на храна не влияе върху количеството на абсорбцията на лекарството, а само на скоростта.

В случай, че скоростта няма значение (например с прием на курс), тогава няма зависимост от приема на храна.

Мога ли да давам лекарството през нощта? Зиртек предизвиква ли сънливост при децата?

Възможно е и ако сънливостта се развие след употребата му (този страничен ефект се проявява в около 10% от случаите - детето спи от Zirtek), тогава дори трябва да.

Колко да се даде лекарството преди ваксинацията?

По възрастова норма.

Колко дни преди ваксинацията?

В същия ден сутринта, не по-късно от час и половина преди ваксинацията.