Лоратадин (Кларитин)

Анализи

Има противопоказания. Консултирайте се с лекар преди да започнете.

Търговски имена в чужбина (в чужбина) - Alavert, Alertidine, Allergyx, Anlos, Claratyne, Clarilerg, Ezede, Flonidan, Histalor, Laura, Lertamine, Lictyn, Lisino, Locenxy, Lorado, Lorano, Lorastine, Lorfast, Loridin, Loridin, Lorinin, Lorolinin, Lorinin, Lololinin, Loridin, Lololinin, Loridin, Lorolinin, Loridin, Loridin, Negalerg L, Polaratyne, Prevahist, Proactin, Roletra, Tavist ND, Tevatadin, Tidor, Tirlor, Versal, Viatine.

Всички антихистамини и стабилизатори на мембранни мембрани са тук..

Можете да зададете въпрос или да публикувате отзив за лекарство (моля, не забравяйте да посочите името на лекарството в текста на съобщението) тук.

Препарати, съдържащи лоратадин (Loratadine, ATX код (ATC) R06AX13):

Чести форми на освобождаване (повече от 100 предложения в аптеките в Москва)
ЗаглавиеОсвободете формуляраОпакованеСтрана производителЦена в Москва, rОферти в Москва
Кларитин (Claritin) - оригиналътсироп 1mg / ml - 60ml1Белгия, Schering Plough170- (средно 243↘) -3001125↗
Кларитин (Claritin) - оригиналътсироп 1mg / ml - 120ml1Белгия, Schering Plough180- (средна 340↘) -420625↘
Кларитин (Claritin) - оригиналът10 mg таблетки7, 10 и 30Белгия, Schering Ploughза 7бр.: 130- (средно 171↘) -205;
за 10бр.: 175- (средно 220↘) -265;
за 30бр.: 445- (средно 572↘) -705
1360↗
Кларидол (Кларидол)сироп 1mg / ml - 100ml1Индия, Шрея65- (средно 79) -270473↗
Кларидол (Кларидол)10 mg таблетки7Индия, Шрея40- (средно 89↗) -120367↗
Кларисенс (Кларисенс)10 mg таблетки7, 10 и 30Русия, Фармстандартза 7бр.: 24- (средно 41) -48;
за 10бр.: 44- (средно 66↗) -116;
за 30бр.: 105- (средно 126) -200
176↘
Кларотадин (Кларотадин)сироп 100мл1Русия, Акрихин100- (средно 141) -190290↗
Кларотадин (Кларотадин)10 mg таблетки7, 10 и 30Русия, Акрихинза 7бр.: 60- (средно 106) -135;
за 10бр.: 101- (средно 127↘) -332;
за 30бр: 214- (средно 290↘) -370
855↗
Lomilanсуспензия 1 mg / ml - 120 ml1Словения, Лек76- (средно 100↘) -125526↗
Lomilan10 mg таблетки7 и 10Словения, Лекза 7бр - 93- (средно 119) -150;
за 10бр.: 110- (средно 143) -190
1352↗
LauraHexal10 mg таблетки10Германия, Салутас33- (средно 47↘) -60632↗
Loratadine10 mg таблетки10 и 30Русия, различназа 10 бр.: 7- (средно 18) -69;
за 30бр.: 18- (средно 43) -52
446↗
Лоратадин-Akrikhin10 mg таблетки39Русия, Акрихин180- (средно 307) -360112↗
Лоратадин-Teva10 mg таблетки7, 10 и 30Унгария, Теваза 7 бр.: 69- (средно 128↗) -165;
за 10бр.: 130- (средно 184↗) -230;
за 30бр.: 200- (средно 264↗) -310
1096↗
Рядко намерени и изтеглени от продажба форми на освобождаване (по-малко от 100 оферти в аптеките в Москва)
ЗаглавиеОсвободете формуляраОпакованеСтрана производителЦена в Москва, rОферти в Москва
Clallergin10 mg таблетки10Русия, Оболенское120-7814↘
Clarisensсироп 1mg / ml - 100ml1Русия, Фармстандарт75- (средно 95↗) -12580↗
Лоратадин Верт10 mg таблетки10Русия, Vertexнене
Erolin10 mg таблетки10 и 30Унгария, Егиди2691↘
Clargotil10 mg таблетки10Русия, Гедеон Рихтер Руснене
Лоратадин Стада10 mg таблетки10Русия, Макиз7-5349↗
Alertpriv10 mg таблетки10Аржентина, Кимиканене
Веро Лоратадин10 mg таблетки12Русия, Верофармнене
Clarifarm10 mg таблетки10Русия, Фармакорнене
Clariferтаблетка 10мг10Русия, Бринцаловнене

Кларитин (оригинален лоратадин) - официални инструкции за употреба:

Клинична и фармакологична група:

Блокер на хистаминови Н1 рецептори. Антиалергично лекарство

фармакологичен ефект

Антихистамин, блокер на периферен хистаминов Н1 рецептор. Има бърз и дълготраен антиалергичен ефект..

Подобрение се отбелязва през първите 30 минути след приема на лекарството. Антихистаминовият ефект достига максимум след 8-12 часа от началото на действието и продължава повече от 24 часа.

Фармакокинетика

Лекарството бързо се абсорбира от храносмилателния тракт. Времето за достигане на Cmax в кръвната плазма на лоратадин е 1,3 часа, а активният му метаболит, деслоратадин, е 2,5 часа. Храненето увеличава времето за достигане на Cmax на лоратадин и деслоратадин с приблизително 1 час. Cmax на лоратадин и деслоратадин е независим от приема на храна.

Лоратадин се метаболизира до деслоратадин чрез изоензима CYPZA4 и в по-малка степен CYP2D6.

Отстранява се с урина и с жлъчка. T1 / 2 на лоратадин е средно 8,4 часа (3 до 20 часа), а деслоратадин 28 часа (8,8 до 92 часа).

Фармакокинетика в специални клинични случаи

T1 / 2 се увеличава при алкохолно увреждане на черния дроб (в зависимост от тежестта на заболяването) и не се променя при наличие на хронична бъбречна недостатъчност.

Хемодиализата не повлиява фармакокинетиката на лоратадин и неговия активен метаболит.

Cmax се увеличава при пациенти в напреднала възраст с хронична бъбречна недостатъчност, алкохолно увреждане на черния дроб.

Показания за употреба на лекарството KLARITIN®

  • сезонен (сенна хрема) и целогодишен алергичен ринит и алергичен конюнктивит (за премахване на симптомите, свързани с тези заболявания - кихане, сърбеж на носната лигавица, ринорея, усещане за парене и сърбеж в очите, сълзене);
  • хронична идиопатична уртикария;
  • кожни заболявания с алергичен произход.

Дозов режим

Лекарството се предписва перорално, независимо от приема на храна.

Препоръчва се възрастни (включително възрастни хора) и юноши над 12 години да приемат Claritin в доза 10 mg (1 таблетка или 2 чаени лъжички / 10 ml / сироп) веднъж дневно.

За пациенти с нарушена чернодробна функция или бъбречна недостатъчност, началната доза трябва да бъде 10 mg (1 таблетка или 2 чаени лъжички / 10 ml / сироп) всеки друг ден.

За деца на възраст от 2 до 12 години дозата Claritin се препоръчва да се предписва в зависимост от телесното тегло: с телесно тегло по-малко от 30 kg - 5 mg (1/2 таблетка или 1 чаена лъжичка / 5 ml / сироп) веднъж дневно, с телесно тегло 30 kg или повече - 10 mg (1 таблетка или 2 чаени лъжички / 10 ml / сироп) веднъж на ден.

Страничен ефект

Изброените по-долу нежелани реакции са наблюдавани при Claritin с честота> 2% и приблизително същата честота, както при плацебо.

От страна на централната нервна система: при възрастни се отбелязва главоболие, умора, сухота в устата, сънливост. При деца рядко се отбелязват: главоболие, нервност, седация. Както при възрастните, честотата на тези явления при деца е на същото ниво като при плацебо.

От храносмилателната система: при възрастни - гадене, гастрит; рядко - нарушена функция на черния дроб.

От сърдечно-съдовата система: рядко при възрастни - сърцебиене, тахикардия.

Алергични реакции: при възрастни - кожен обрив; рядко - анафилаксия.

Други: рядко при възрастни - алопеция.

Противопоказания за употребата на лекарството KLARITIN®

  • възраст до 2 години;
  • кърмене (кърмене);
  • свръхчувствителност към лоратадин или към друг компонент на лекарството.

С повишено внимание лекарството трябва да се предписва по време на бременност, чернодробна недостатъчност..

Употребата на лекарството CLARITIN® по време на бременност и кърмене

Употребата на Claritin по време на бременност е възможна само ако предвидената полза за майката надвишава потенциалния риск за плода..

Активните компоненти на лекарството се екскретират в майчиното мляко, така че когато предписвате лекарството по време на лактация, трябва да вземете решение за прекратяване на кърменето.

Използвайте за нарушена функция на черния дроб

Използвайте лекарството с повишено внимание при чернодробна недостатъчност: началната доза трябва да бъде 10 mg (1 таблетка или 2 чаени лъжички / 10 ml / сироп) всеки друг ден.

Използвайте за нарушена бъбречна функция

За пациенти с бъбречна недостатъчност първоначалната доза трябва да бъде 10 mg (1 таблетка или 2 чаени лъжички / 10 ml / сироп) всеки друг ден.

свръх доза

Симптоми: сънливост, тахикардия, главоболие.

Лечение: стомашна промивка (за предпочитане 0,9% разтвор на натриев хлорид), прием на адсорбенти (активен въглен на прах с вода), симптоматични средства. Лоратадин не се екскретира чрез хемодиализа.

Взаимодействие с лекарства

Кларитинът не засилва действието на етанола (алкохола) върху централната нервна система.

При комбинираната употреба на кларитин с кетоконазол, еритромицин или циметидин се отбелязва увеличение на концентрацията на лоратадин и неговия метаболит в плазмата, но това увеличение не се проявява клинично, включително според ЕКГ.

Условия за ваканция в аптеката

Лекарството е одобрено за употреба като средство за OTC.

Условия за съхранение

Лекарството трябва да се съхранява на място, недостъпно за деца, при температура от 2 ° до 30 ° С. Срок на годност на таблетки - 4 години, сироп - 3 години.

Кларитинови аналози

Кларитин е лекарство в таблетки и алергичен сироп, произведено от известната компания Bayer. В зависимост от формата, той е одобрен за употреба при деца от 2 и 12 години. Цената на лекарството е от 190 до 650 рубли.

За съжаление лекарството не е достъпно за всички посетители на аптеки и издаването на аналозите на Claritin е по-евтино. Когато избирате, обърнете внимание на състава, продължителността на терапевтичния ефект и честотата на приложение, страничните ефекти, прочетете листовката с инструкции.

фармакологичен ефект

Производител: Bayer, Schering-Plough Labo, Белгия

Форма на освобождаване: таблетки, сироп

Активно вещество: лоратадин

Синоними: Лоратадин, Кларидол, Кларисенс, Ломилан, Лорахексал, Кларотадин и др..

Основният компонент елиминира алергичната реакция и симптоми - кихане, сърбеж, сълзене, намалява обривите. Поради селективното действие Кларитин не засяга сърцето, кръвоносните съдове, нервната система, по-специално резултатите от ЕКГ и анализи.

Предимство на лекарството - няма сънливост, когато се използва в препоръчани дози.

Статистика! Според проучвания, проведени по време на приема на Claritin, сънливост се наблюдава само при 1,2% от пациентите. В редки случаи се отбелязват главоболие, безсъние и повишен апетит..

Показания за употреба на Claritin

Лекарството се отпуска без рецепта и се използва като антиалергично лекарство самостоятелно или в комбинация с други лекарства за лечение на:

  1. хронична уртикария;
  2. сенна хрема;
  3. целогодишен алергичен ринит;
  4. алергичен конюнктивит.

Лекарството елиминира сълзене, сърбеж, кихане, зачервяване, ринорея (секреция поток от носната кухина). Може да се използва за намаляване на симптомите на остри респираторни вирусни инфекции и остри респираторни инфекции като допълнение, той е част от някои прахове за облекчаване на състоянието (например Anvimax).

Кларитин - инструкции за употреба

Лекарството започва да действа в рамките на 30 минути след прилагане, ефектът продължава до един ден. Кога да приемате Кларитин - сутрин или вечер, няма значение. Принципът на курсовото лечение - всеки ден по едно и също време в препоръчани дози.

Дозата зависи от възрастта. Точното количество за деца се определя от лекаря, посочен в анотацията.

Използването при тежко увреждане на черния дроб е нежелателно. Други противопоказания - кърмене и непоносимост към основните и спомагателни компоненти.

Кларитин преди или след хранене

Лекарството може да се използва независимо от приема на храна..

Кларитинови аналози

В аптеките има две групи заместители на кларитин:

  1. синоними - лекарствата със същия състав се различават в страната на произход, съотношение цена / качество;
  2. лекарства - аналози на кларитин със същия ефект, но с различен състав.

Claritin аналози с цени и страна на произход

аналогЦена в рублиСтрана производител
Claritin190-650Белгия
Цетиризин45-210Русия
Fexadine315-450Индия
Allerway240-500Индия
Nixar250-350Испания, Германия или Италия
Кетотифен45-80Русия, България
Tavegil170-370Австрия или Италия
Diazolin40-90Русия
Cetrin140-250Индия
Loratadine10-280Русия, Унгария
Zodak150-350Германия или Чехия
Kestin220-620Испания
Erius550-820Белгия
Suprastin120-300Унгария
Desal200-480Индия

Синоними

Най-често срещаните лекарства, които съдържат лоратадин са:

  • Лоратадин (Русия, Беларус, Унгария, Сърбия);
  • Lorahexal (Германия);
  • Кларидол (Индия);
  • Clarisens (Русия);
  • Ломилан (Словения) и други.

Лекарствата се отличават с качеството на суровините и, съответно, упражнявания ефект, честотата на страничните ефекти (по-специално сънливостта).

Цетиризин

Производител: Ozone, Akrikhin, Replexpharm, Vertex, Salutas, Danafa и др..

Форма за освобождаване: таблетки

Активно вещество: цетиризин

Синоними: Cetrin, Zodak, Zirtek, Parlazin, Solonex и др..

Цетиризин е руският аналог на Claritin, който има същите показания и допълнително оток на Quincke. Прилага се веднъж на ден, терапевтичният ефект на аналога Claritin започва в рамките на 20-60 минути и продължава до 24 часа.

Кое е по-добре - Цетиризин или Кларитин, зависи от характеристиките на тялото. И двата лекарства от второ поколение, ефективни, практически не предизвикват сънливост.

Fexadine

Производител: Ranbaxi, Индия

Форма за освобождаване: таблетки

Активно вещество: фексофенадин

Кларитин аналог Фексадин се използва при уртикария и сезонен алергичен ринит. Приема се веднъж дневно от деца на 6 или 12 години, в зависимост от дозировката и от възрастни. Рядко причинява сънливост и няма успокояващ ефект..

Allerway

Производител: Dr. Реди, Индия

Форма за освобождаване: таблетки

Активно вещество: левоцетиризин

Синоними: Suprastinex, Gletset, Zodak Express, Xizal, Levocetirizine, Elcet и др..

Новото поколение на Allerway съдържа изомера на цетиризин, който е два пъти по-активен от последния. Използва се за лечение на алергичен ринит, уртикария и дерматози, оток на Quincke. Според инструкциите той е одобрен за употреба при деца от 2 години и възрастни веднъж дневно.

Nixar

Производител: Berlin-Chemie, Германия

Форма за освобождаване: таблетки

Активно вещество: биластин

Аналогът на Claritin Nixar не се използва в педиатрията до 12 години. Лечебният ефект се проявява в рамките на един час и продължава до един ден.

Кетотифен

Производител: Sofarma (България), Ozone или Irbitsky HFZ, Русия

Форма за освобождаване: таблетки и сироп

Активно вещество: кетотифен

Рецептът аналог на Ketotifen се използва в практиката за лечение на алергия при възрастни и педиатри. В допълнение към антихистаминовия ефект, лекарството допълнително стимулира отделянето на храчки, намалява интензивността и продължителността на астматичните атаки. Сред нежеланите ефекти са сънливост, безсъние, раздразнителност и други реакции от страна на нервната система.

Diazolin

Производител: Pharmstandard, Ozone, ABBA RUS, Valenta Pharm, Farmak, Marbiofarm, Русия или Украйна

Форма за освобождаване: таблетки, дражета

Активна съставка: мебхидролин

Диазолинът е евтин аналог Claritin от първо поколение. Значителни недостатъци - слаб ефект, необходимостта от промяна на всеки 10 дни поради развитието на пристрастяване, седация, отрицателни ефекти върху сърцето, черния дроб, бъбреците, органа на зрението.

Кое е по-добре - Диазолин или Кларитин, зависи от конкретния случай. Кларитин - по-ефективен и по-безопасен, не предизвиква сънливост. Предлага се в сироп за деца и таблетки за възрастни..

Кларитин или цетрин - което е по-добре при алергии

Производител: Dr. Reddy S, Индия

Форма за освобождаване: таблетки

Активно вещество: цетиризин

Синоними: Цетиризин, Зодак, Зиртек, Парлазин, Солонекс

Cetrin е таблетка за противоалергично хапче от второ поколение. Терапевтичният ефект на този аналог на Claritin започва в рамките на 20 минути, продължава до един ден. Когато се използва в препоръчителни дози, лекарството няма седативен ефект, но е възможна лека сънливост.

Предимства на Tsetrin: способността да се използва в детска възраст от 6 години, бърз ефект за 20 минути, разумна цена, лекота на употреба - само една таблетка на ден.

Производителят произвежда Cetrin в опаковки от 20 и 30 таблетки. Първата форма е удобна за кратък курс на лечение, редки обостряния на алергия или реакция, които се появяват за първи път. По-голямата опаковка е подходяща за хронични пациенти или кабинет за семейна медицина, ако в къщата има няколко алергични хора.
Когато сравняваме Кларитин и Цетрин, лекарствата са подобни. Аналозите имат същия принцип на действие, терапевтичният ефект се проявява в рамките на един час. И двата аналога се приемат веднъж дневно. Ако едно лекарство не помогне, можете да го замените с друго..

Кларитин или лоратадин - което е по-добре

Производител: Ozone, Teva, Vertex и др., Русия или Унгария

Форма за освобождаване: таблетки

Активно вещество: лоратадин

Синоними: Кларитин, Кларотадин, Кларидол и др..

Loratadine е евтин заместител на Claritin. Лекарството се произвежда главно от местни фармацевтични компании, цената на аналог е до 10 пъти по-ниска. Отличителна черта е наличието само на таблетна форма.
Като цяло Loratadin и Claritin имат еднакви показания и ограничения, свойства. Лекарствата съдържат един компонент. Различава се в съотношението цена и качество.

Кларитинът е по-скъп и е участвал в клинични изпитвания. Лекарствата на Loratadin на чужди (Teva) или руски производители, работещи съгласно GMP стандартите (Vertex, Akrikhin), са най-близки до него..

Кларитин или Зодак - което е по-добре при алергии

Производител: Zentiva, Германия или Чехия

Форма за освобождаване: таблетки, капки

Активно вещество: цетиризин

Синоними: Cetirizine, Cetrin, Zyrtec

Зодак е лекарство, което може да замести Кларитин с неефективност. Аналогът съдържа друго основно вещество от второто поколение. Използва се под формата на капки от годината и таблетки.

Zodak и Claritin са подобни лекарства, имат сходни показания и ограничения за употреба. Предимство - липса на сънливост при пациентите.

Кларитин или Ериус

Производител: Schering-Plough Labo, Белгия

Форма на освобождаване: таблетки, сироп

Активно вещество: деслоратадин

Синоними: Ezlor, Desloratadine, Desal, Blogir-3, Lordestine

Erius - доказан и безопасен аналог на Claritin, одобрен за употреба от 6-месечна възраст при кърмачета под формата на сироп. Също така, аналогът Claritin се използва при деца на възраст и възрастни. Лекарството елиминира всички симптоми на алергии..

Тъй като Erius е активен метаболит на аналога на лоратадин (Claritin), последният е по-добър при алергичен ринит, кожни заболявания.

Ериус принадлежи към последното поколение лекарства, не предизвиква сънливост, летаргия и влошаване на психомоторните реакции. Може да се използва за лечение на шофьори и хора, чиято работа е свързана с бързи двигателни и психоемоционални реакции. Съвместим с алкохол.

Когато избират между Кларитин или Ериус, децата трябва да се ръководят от доказателства и финансови възможности. Лекарството съдържа активен метаболит на основния компонент на Кларитин, по-скъп. Може да се използва за лечение на деца от 6-месечна възраст. Ериус е по-бърз и силен.

Кларитин или Suprastin - което е по-добре при алергии

Производител: Егис, Унгария

Форма за освобождаване: таблетки, ампули

Активно вещество: хлоропирамин

Suprastin е лекарство за алергия от първо поколение с много противопоказания и странични ефекти..

В детската практика този аналог на Claritin е забранен за употреба до 3 години. Недостатъци - предизвиква сънливост, усилва ефекта на алкохола, не е подходящ за възрастни хора и шофьори. Опасен страничен ефект е бронхоспазъм. Лекарството се предписва при различни алергични реакции, с изключение на бронхиална астма.

Ефектът се проявява в рамките на 15 минути и продължава до 3-6 часа, след което е необходимо да се изпие следващата доза.

Кларитин - по-модерно и безопасно лекарство, удобно за употреба.

Кларитин или Десал

Производител: Actavis, Индия

Форма на освобождаване: сироп, таблетки

Активно вещество: деслоратадин

Синоними: Налорий, Ериус, Лордестин, Езлор и др..

Кое е по-добре - Desal или Claritin, зависи от доказателствата. Първото лекарство започва терапевтичния си ефект по-бързо, тъй като съдържа активен метаболит лоратадин. Аналогът Desal се използва в педиатрична и възрастна практика.

Кларитин или Кестин

Производител: Industrias или Catalent, Испания

Форма за освобождаване: таблетки

Активно вещество: ебастин

Kestin се произвежда в две таблетни форми - едната трябва да се измие с вода, другата се разтваря в устната кухина и действа по-бързо, подходяща за пациенти с затруднено преглъщане. За разлика от Claritin, терапевтичният ефект продължава до 48 часа.

Друго несъмнено предимство - след прекратяване на курса антихистаминовият ефект продължава до 3 дни, което намалява продължителността на приложение до 5 дни.

Kestin се използва в детската практика от 12 години.

Кларитин и Кестин са лекарства от едно поколение. Те съдържат различни активни вещества. Показанията за употреба са същите. Което е по-добре, се различава в конкретна ситуация.

Тавегил или Кларитин - което е по-добре

Производител: Takeda (Австрия) или Famar (Италия)

Форма за освобождаване: таблетки, инжекции

Активно вещество: клемастин

Аналогът на Claritin в таблетки и инжекции за по-бързо антихистаминово действие - лекарството Tavegil, принадлежи към първото поколение антихистамини. Tavegil се използва при ринит и кожни сърбежни дерматози - сърбеж след ухапване от насекоми, копривна треска, дерматит. Ефектът продължава до 12 часа, така че този аналог на Claritin трябва да се пие два пъти на ден.

Недостатъкът на Tavegil е седативен ефект. Когато приемат аналога, пациентите отбелязват сънливост и повишена умора, летаргия, нарушена координация, суха лигавица и пристрастяване. Въпреки това, понякога тези странични ефекти са необходими, за да може пациентът бързо да се възстанови..

В детската практика е разрешено от 6 години.

Важно! Ако е избран Tavegil, трябва да се помни, че след 10 дни лекарството трябва да бъде заменено поради феномена на пристрастяване. За предотвратяване на нежелани реакции не може да се използва заедно с алкохол, тъй като лекарството засилва действието на съдържащи алкохол течности.

В други случаи Claritin действа по-бързо и по-силно, удобен е за употреба (веднъж на ден), пациентът не изпитва сухи лигавици, сънливост. Безспорното предимство е възможността да се използват повече от 10 дни за хронични алергии, тъй като лекарството не пристрастява.

Аналозите на Claritin се различават по състав, показания, ограничения. При избора на заместител трябва да се вземе предвид дали лекарството е подходящо за шофьори, възрастни хора, предизвиква сънливост или не, на каква възраст е разрешено да се използва в детската практика. Бременните и кърмещи жени не трябва сами да решават замяна; консултирайте се с лекар.

Отговори на въпроси

  1. Каква е разликата между лоратадин или кларитин?

Съдържа едно активно вещество. Поради разликите в качеството на суровините, технологиите на производство, промените в качеството. Когато избирате между лекарства, дайте предпочитание на Claritin или на добре познатия и висококачествен Loratadine. Например производителят.

Според проучвания, лекарството не предизвиква сънливост, когато следвате инструкциите, по-специално препоръчителните дози.

Ако лекарствата не помогнат и диагнозата е алергия, заменете с препарати, съдържащи изомери. Например левоцетиризин, деслоратадин.

Не, това е антиалергично..

Лоратадин или цетиризин: което е по-добре при алергии?

Loratadin (Claritin) и цетиризин (Zirtec) са най-популярните лекарства за алергия в руските аптеки, които можете да закупите без лекарско предписание..

Лоратадин и цетиризин са антихистамини, които успешно премахват симптомите на алергия: сълзене, сърбеж, обрив, оток.

И двете лекарства помагат при контактен дерматит, ухапвания от насекоми, хранителни алергии при деца и възрастни..

Въпреки че Claritin и Zirtec принадлежат към една и съща група, те съдържат напълно различни активни вещества, влияят на тялото по различни начини и се прехвърлят от пациенти.

Днес ще разберем кое е най-доброто за алергиите - лоратадин или цетиризин.

Как действат антихистамините??

Когато човек влезе в контакт с алерген, имунната система реагира бурно на чужди вещества, като произвежда възпалителен медиатор - хистамин. Именно хистаминът е отговорен за симптомите на алергия, като зачервяване на кожата, хрема (ринорея), запушване на носа, сърбеж в очите и сълзене, кашлица, задух и хрипове. Реакцията на имунната система допринася за отделянето на допълнителна слуз, която помага за прочистване на дихателните пътища от враждебни вещества.

Антихистамините блокират клетъчните „рецептори“ - Н1-хистаминовите рецептори, предотвратявайки свързването на хистамина към лигавичните клетки и причинявайки симптоми на алергия. Те перфектно спират реакцията към незначителни или безвредни алергени като прашец, прах и пърхот на домашни любимци..

Цетиризин е антихистамин с лек седативен ефект. В много отношения е подобен на други антихистамини от II поколение, като деслоратадин (Ериус), фексофенадин (Телфаст), левоцетиризин (Азерсин) или азеластин (Аллергодил).

За разлика от антихистамините от първо поколение (супрастин), тези съвременни лекарства не проникват добре в мозъка, следователно причиняват по-малко сънливост и летаргия..

Лоратадин е дълговечен антихистамин от II поколение, който в препоръчани дози не преминава мозъчната бариера. Той почти няма ефект върху реакцията и концентрацията..

Каква е разликата между лоратадин и цетиризин?

Време на действие

безопасност

Claritin и Zirtek се считат за едно от най-ефективните и безопасни лекарства за алергия, поради което те се отпускат от аптеките по целия свят без лекарско предписание. Но, както може би си представяте, абсолютно безопасни лекарства не съществуват. Лоратадин трябва да се приема с повишено внимание при тежки чернодробни заболявания - до голяма степен зависи от "преработката" на чернодробните ензими.

В същото време цетиризин се екскретира от бъбреците главно в непроменен вид. И двете лекарства често реагират с други лекарства и добавки, така че когато приемате комбинация, трябва да бъдете изключително внимателни!

сънливост

Много хапчета за алергия причиняват сънливост. Това е основният страх, поради който пациентите отказват лечение. Zyrtec и Claritin влияят на мозъка много по-малко от по-старите антихистамини. Но по-вероятно е цетиризинът да предизвика сънливост, отколкото лоратадин. Това е доказано от много клинични проучвания от 2000 г. насам..

Скептични колеги могат да google публикуването на Loratadine срещу цетиризин: оценка на сънливост и мотивация по време на работния ден в списанието Clinical Therapy. Избягвайте приема на цетиризин, ако шофирате или извършвате потенциално опасна работа, която изисква по-голямо внимание.!

Алергия за бременност

Безопасността на цетиризин при бременни жени не е достатъчно проучена. Данните от експерименти с животни и ограничен мониторинг на бременни жени в чужбина не разкриват допълнителен риск от малформации. Веществото преминава в кърмата..

Безопасността на лоратадин по време на бременност също е слабо разбрана..

Експериментите с животни не разкриват тератогенни или ембриотоксични свойства.

Наблюденията на бременни жени, които случайно са приели лекарството през първия триместър, не разкриват допълнителен риск от вродени малформации при деца. Веществото преминава в кърмата..

Странични ефекти на лоратадин и цетиризин

Най-честите странични ефекти на цетиризин са:

- сънливост (при 14% от пациентите)
- главоболие
- виене на свят
- умора
- суха уста
- гадене

По-редки, но сериозни странични ефекти:

- крампи
- загуба на съзнание
- снижаване на налягането
- алергични реакции

Най-честите странични ефекти на лоратадин:

- главоболие
- сънливост
- умора
- суха уста

Съобщава се също за нервност и нетипични проблеми със заспиването..

Как да приемате лоратадин и цетиризин?

Цетиризин се приема независимо от приема на храна:

- възрастни и деца от 12 години в дневна доза от 10 mg веднъж дневно
- деца от 6 до 12 години в дневна доза от 10 mg, разделена на две дози
- деца от 2 до 6 години в дневна доза от 5 mg, разделена на две дози

Лоратадин трябва да се приема отделно от храната:

- възрастни и деца от 6 години в доза 10 mg веднъж дневно
- деца от 2 до 6 години в доза от 5 mg веднъж дневно

Едновременното приложение на лоратадин с храната удължава началото на ефекта!

Как взаимодействат Zyrtec и Claritin с други лекарства?

Цетиризин

Теофилинът (лек за астма) забавя освобождаването на лекарството от тялото и увеличава концентрацията в кръвта с 16%, засилвайки неговия ефект и странични ефекти. Според експерти на FDA цетиризинът взаимодейства с 570 лекарствени вещества: дифенгиндамин, дулоксетин, прегабалин, алпразолам и др..

Цетиризинът не се смесва добре с алкохола!

Loratadine

Еритромицинът, циметидинът и кетоконазолът (Nizoral) повишават концентрацията на веществото и организма, забавяйки трансформацията на лоратадин в черния дроб. Засилване на страничните ефекти. Взаимодейства с повече от 60 лекарства: амиодарон, карбамазепин, рифампицин, флуконазол, тербинафин, мифепристон, трева от жълт кантарион, антиретровирусни и др..

Лоратадин не е съвместим с алкохола!

Кое лекарство е най-добро при алергии?

И двата антихистамина са безопасни и високоефективни и са отлични при симптоми на сенна хрема, алергии към храни и лекарства и контактен дерматит..

Основните фактори при избора:

- цетиризинът започва да действа по-бързо
- много по-вероятно е цетиризинът да предизвика сънливост
- лоратадин е нежелателно да се приема при проблеми с черния дроб
- когато приемате други таблетки, погледнете взаимодействията
- не комбинирайте лекарства за алергия с алкохол

Константин Моканов: магистър по фармация и професионален медицински преводач

Сравнение на кларитин или лоратадин

Това е т.нар антихистамини. Те блокират специфични хистаминови рецептори, разположени на повърхността на клетките в различни органи и тъкани..

По този начин, тези лекарства премахват негативните ефекти на хистамина. Хистаминът, биологично активно вещество, е отговорен за развитието на сърбеж, подуване на кожата и лигавиците, бронхоспазъм и други алергични реакции.

Следователно Кларитин и Лоратадин се използват като противоалергични лекарства, но не само. Факт е, че хистаминът причинява хода на възпалителните реакции.

Следователно, Кларитин и Лоратадин се използват не само при алергии, но и в комплексното лечение на всеки възпалителен процес, включително и при настинки при възрастни и деца.

Прави впечатление, че Кларитин и Лоратадин са едно и също лекарство, продавано под различни имена..

Claritin е запазена марка, под която лекарството е под формата на 0,1% сироп и 10 mg таблетки. произведени от белгийските клонове на известната многонационална компания Scharing Plough. А лоратадин е активното вещество в това лекарство.

Много местни фирми произвеждат общи аналози на Claritin, наречени Loratadin, активната съставка. Лоратадин в таблетки има същото тегло като Claritin - 10 mg.

Фактът, че се произвежда в Русия и не е толкова рекламиран и популяризиран като Claritin, го прави много по-евтин. В този случай обаче съществува риск от придобиване на продукти с ниско качество, произведени в нарушение на технологията.

Въпреки че има таблети Loratadin Teva, произведени от унгарската компания Teva. Цената на това лекарство не е много по-евтина от Claritin. В допълнение, широко известната е немската LauraHexal, произведена под формата на таблетки от немската компания Salutas.

LauraHexal е по-евтин от Claritin. Разликата в разходите за реклама изглежда се отразява.

В допълнение към тези лекарства има и други, в които Лоратадин е активното вещество.

  • Кларидол - таблетки. Индия, Шрея.
  • Ломилан - сироп, суспензия, таблетки. Фирма Лек, Словения.
  • Еролин - таблетки. Унгария, Етис.
  • Алерприв - таблетки. Аржентина, Кемика.
  • Кларготип, Кларифарм, Кларифер, Кларисенс, Кларотадин - многобройни руски лекарства, произведени в таблетки, сиропи и суспензии от различни руски компании.

Теглото на таблетките и процентът на сиропите и суспензиите са еднакви навсякъде. Въпреки това, цената на вътрешните средства обикновено е по-ниска от вносна. Заслужава да се отбележи, че евтиното далеч не винаги е лошо. Въпреки това, купувайки маркови лекарства, е по-вероятно да се предпазим от фалшификати.

Инструкции за употреба Claritin за деца в таблетки и сироп с дозировки според възрастта

Кларитин таблетки: функции

Когато рецепторите образуват връзки с хистамин, човек е близо до бронхоспазъм, това води до увеличаване на съдовата пропускливост и от същите фактори съществува риск от силен сърбеж. Когато използвате Claritin, тези рецептори бързо блокират и престават да функционират..

Лекарството образува специални лигандови комплекси, които бавно се разграждат в кръвта и осигуряват дълготраен, упорит, антихистаминов ефект..

Лекарството има селективен ефект само върху клетъчните структури, които са под въздействието на хистамин, не прониква през кръвно-мозъчната бариера, не засяга централната нервна система.

Лекарството се предлага под две форми:

  • таблетки,
  • сироп.

Лекарството е в бели овални таблетки, на лицевата страна на таблетката в средата има разделителна лента. Опаковани в 15, 10, 7 броя в блистер, 1 - 3 блистера в опаковка. Една таблетка съдържа 10 mg от веществото. Claritin съдържа също инструкции за употреба.

Сиропът е предназначен за употреба и употреба от дете. Сиропът е безцветен или жълтеникав. В 1 ml - 1 mg лоратадин. Що се отнася до състава, сиропът съдържа пречистена вода, глицерол, пропилен гликол, монохидрат на лимонена киселина, натриев бензоат, изкуствен прасковен аромат, гранулирана захароза. В картонена опаковка под формата на опаковка има 1 бутилка тъмен цвят, мерителна лъжица или градуирана спринцовка - дозатор.

  • Кларитин таблетки и сироп не влияят на работата на други органи на системите.
  • Има изразен терапевтичен и дълготраен ефект, лекарството няма седативен ефект, сънливост не настъпва от него, не намалява вниманието.
  • Кларитин се използва за профилактика и лечение на алергии. Те се използват както за лечение на възрастни, така и за деца..

Claritin®

След приемане на лекарството вътре, лоратадин се абсорбира бързо и добре от храносмилателния тракт. Tmax на лоратадин в кръвната плазма е 1-1,5 часа, а активният му метаболит деслоратадин е 1,5-3,7 часа. Храненето увеличава Tmax на лоратадин и деслоратадин с приблизително 1 час, но не влияе върху ефективността на лекарството. Cmax на лоратадин и деслоратадин, независимо от приема на храна.

Бионаличността на лоратадин и неговия активен метаболит зависи от дозата.

Лоратадин във висока степен се свързва с плазмените протеини 97-99%, а активният му метаболит в умерена степен - 73-76%.

Лоратадин се метаболизира до образуване на деслоратадин с участието на изоензима CYP3A4 и в по-малка степен на CYP2D6.

Той се екскретира от бъбреците (приблизително 40% от пероралната доза) и през червата (приблизително 42% от пероралната доза) за повече от 10 дни, главно под формата на конюгирани метаболити. Приблизително 27% от пероралната доза се екскретира от бъбреците в рамките на 24 часа след приема на лекарството. По-малко от 1% от активното вещество се екскретира от бъбреците непроменени в рамките на 24 часа след приема на лекарството.

T1 / 2 на лоратадин е от 3 до 20 часа (средно 8,4 часа), а деслоратадин е от 8,8 до 92 часа (средно 28 часа).

Фармакокинетика в специални клинични случаи

Фармакокинетичните профили на лоратадин и неговия активен метаболит при възрастни и възрастни здрави доброволци са сравними.

T1 / 2 на лоратадин и деслоратадин при пациенти в напреднала възраст е съответно от 6,7 до 37 часа (средно 18,2 часа) и от 11 до 39 часа (средно 17,5 часа).

При пациенти с хронично бъбречно заболяване Cmax и AUC на лоратадин и неговия активен метаболит се повишават в сравнение с пациенти с нормална бъбречна функция. T1 / 2 на лоратадин и неговия активен метаболит в този случай не се различава от тези при здрави пациенти. T1 / 2 на лоратадин и неговия активен метаболит не се променя при наличие на хронична бъбречна недостатъчност. Хемодиализата при пациенти с хронична бъбречна недостатъчност не влияе върху фармакокинетиката на лоратадин и неговия активен метаболит.

При пациенти с алкохолно увреждане на черния дроб Cmax и AUC на лоратадин и неговия активен метаболит се увеличават 2 пъти в сравнение с тези показатели при пациенти с нормална чернодробна функция. T1 / 2 на лоратадин и неговия активен метаболит се увеличава при алкохолно увреждане на черния дроб (в зависимост от тежестта на заболяването) и не се променя при наличие на хронична бъбречна недостатъчност.

Claritin. Показания за употреба

Обикновено таблетките започват да действат след 30 минути. Постигането на антихистаминовия ефект се случва след 8 до 12 часа и продължава поне 24 часа. Показанията за употреба могат да бъдат различни.

По правило следните показания са индикации за прием на Claritin:

сенна хрема

Причинява се от прашец на три основни групи растения: дървета, зърнени култури и билки. Всички горепосочени растения са опрашвани от вятър. Размерът на частиците се измерва в микрони, те се пренасят много лесно от вятъра на дълги разстояния. Той се диагностицира на всяка възраст. И възрастните, и децата могат да получат това заболяване..

Алергията се проявява под формата на хрема, алергичен конюнктивит, както и синузит, етмоидит и челен синузит. Не се изключва появата на алергия под формата на дерматит или бронхиална астма. Пациентите със сенна хрема през годината имат повишена чувствителност на лигавиците, висока готовност за незабавен алергичен отговор на често срещани дразнения: студ, тютюнев дим, аромати, битови химикали.

Сенна хрема

Първите месеци на лятото са опасни за хората поради цъфтежа на тимотей, царевица, овес, житна трева. При пациенти, алергични към растителен прашец, сенната хрема може да бъде причинена от храни, които съдържат зърнени култури или растителни екстракти: хляб, зърнени храни, зърнени храни, тестени изделия. Следващата вълна сенна хрема пада през август-септември. Фитопрепаратите, които съдържат тези растения, инфузии, чайове, могат да причинят не само алергичен ринит, те могат да причинят и копривна треска, оток на Quincke, недалеч от анафилактичен шок.

Алергична реакция може да възникне и при употребата на мед, пчеларски продукти, съдържащи цветен прашец от алергенни растения. Избухването на треска през есента е свързано с голям брой спори по листата, които вече са паднали..

Хронична рецидивираща уртикария

Диагностичното представяне се формулира по следния начин: причината не може да бъде открита и се появяват парене, зачервяване и подуване на кожата, образуване на мехури, повишаване на телесната температура. Външно кожните лезии са подобни на изгаряне от коприва. Това е сложно заболяване. Характеризира се с периоди на ремисия и обостряния. Рецидивите са трудно поносими. Силният сърбеж го прави заслужена почивка и сън. Лицето е много раздразнително, възможни са психологически сривове. Заболяването може да се появи както при възрастен, така и при дете.

Кожни алергии

Най-честите кожни заболявания с алергичен характер: атопичен дерматит, уртикария, оток на Quincke или екзема. Често срещан в детството.

Кларитин по време на бременност

Кларитин по време на бременност може да се използва само ако ползата от употребата му е очевидно по-висока от възможните странични ефекти и лекар определено трябва да вземе предвид този фактор, когато предписва Claritin на бременна жена. При кърмене концентрацията на лекарството в кърмата е същата като в кръвта на жена.

Препоръчва се прекъсване на кърменето по време на лечението. Мама трябва да обясни каква е употребата на лекарството и в какво количество ще бъде оптимална.

Как действа лекарството

Повечето алергични реакции се проявяват с освобождаването на възпалителни медиатори, най-важният от които е хистаминът. Към днешна дата има две основни групи антихистамини.

    Първо поколение. Те включват фармакологични средства като Дифенхидрамин, Супрастин или Тавегил.
    Те действат неселективно и са в състояние да повлияят както на Н1-хистаминовите рецептори, така и на други видове рецептори в организма. Имайки най-висока терапевтична ефективност, тези лекарства имат редица странични ефекти..

Те често предизвикват седативен ефект, могат да повлияят неблагоприятно на сърдечно-съдовата система, да инхибират бронхиалната секреция.

Второ поколение. Кларитинът също принадлежи към тях..

Те имат най-селективен ефект върху Н1-хистаминовите рецептори. Те обаче всъщност не засягат останалите групи рецептори в организма и поради това са лишени от редица странични ефекти. Механизмът на действие на Claritin е да изключва Н1 рецепторите, да стабилизира мембраните на мастоцитите и базофилите, да намалява синтеза на други медиатори, участващи в алергични реакции.

Друг не на последно място основен ефект на продукта е способността му да упражнява противовъзпалително действие, насочено към намаляване на активирането на еозинофилите, синтеза на цитокини и междуклетъчни адхезивни молекули.

Кларитин: инструкции за употреба за деца

Кларитин в детската практика се използва при следните заболявания:

  • сезонен или многогодишен алергичен ринит;
  • остра и хронична уртикария;
  • различни кожни заболявания;
  • алергични реакции към ухапвания от насекоми.

След две години дозата и дозата на детето в приложението се определят в зависимост от телесното тегло:

  • по-малко от 30 кг - 5 mg (една чаена лъжичка или 5 ml сироп);
  • повече от 30 кг - 10 mg (две чаени лъжички или 10 ml сироп).

Сиропът се понася добре и се възприема от децата, рядко дава странични ефекти. Това е посочено и от отзиви на доволни мумии в Интернет.

Кларитин и аналози

Странични ефекти на лекарството

Страничните ефекти при приема на Claritin са много редки и в повечето случаи появата им е свързана с излишък от дневната доза на лекарството (повече от 40 mg наведнъж). Обикновено в рамките на 2-3 дни неприятните симптоми изчезват сами. Ако се подозира предозиране, е показано приложение на ентеросорбенти (Полисорб, Активен въглен и др.)..

Страничните ефекти включват:

  • гадене;
  • умора;
  • спазми на главата;
  • неспокойно поведение;
  • суха уста
  • кожни обриви;
  • слабост;
  • повишен апетит;
  • стомашно-чревни разстройства (диария);
  • безсъние;
  • спазми в краката и ръцете;
  • сърцебиене (тахикардия);
  • сънливост;
  • виене на свят;
  • нарушена функция на черния дроб.

Claritin. Противопоказания

Кларитин таблетки и сироп имат следните противопоказания:

  • има висока чувствителност към компонентите на лекарството;
  • възраст на детето до 2 години;
  • кърмене.

Подобно на много лекарства, Кларитин има аналози, които могат да бъдат предписани, включително в случай на непоносимост към лекарството. Какво може да замени лекарството Claritin: Аналози на лекарството:

Това не е пълен списък на аналози, в които основното вещество е същото или има подобен ефект. А за това колко е ефективен Claritin в сравнение с аналозите, повече подробности ще бъдат дадени от отзиви на хора, които използват този инструмент.

Аналози

  1. Alerpriv;
  2. Vero-лоратадин;
  3. Clallergin;
  4. Clargotil;
  5. Claridol;
  6. Clarisens;
  7. Clarifer;
  8. Clarotadine;
  9. Lomilan;
  10. Ломилан Соло;
  11. Лора Хексал;
  12. Loratadine;
  13. Lotharen;
  14. Tirlor;
  15. Erolin.
  • лоратадин;
  • Lomilan;
  • Klaridol;
  • Clarotadine;
  • Aerius
  • Lotaren
  • Klallergine;
  • Klarisens;
  • Klarifarm;
  • Klarifer;
  • Klarfast;
  • LoraHEXAL;
  • Alertpriv;
  • Clargotil;
  • Erolin.

    Аналозите на Кларитин са: Лоратадин, Лоратадин-Акрихин, Лорахексал, Ломилан, Кларотадин, Кларидол, Лотарен, Кларисенс, Кларифер, Кларфаст, Кларифарм, Клалергин, Кларготил, Алерприв, Еролин, Ериус.

    Кларитин: отзиви

    Аз съм щастлива баба на близнаци. Моите ангели са на 2 години. През лятото в селото те бяха ухапани от мойки. Държах едно или друго в прегръдките си. Децата плачеха от сърбеж. Разкъсване на кожата. Измъчваше се, докато лекарят не препоръча сироп от Кларитин. Проста дозировка и спестяващ ефект. Направих всичко според инструкциите. Лекарството действа моментално. Децата спряха сърбежа почти веднага след приемане на вкусно лекарство. Лекарят ми каза какви аналози има това лекарство, но все още се доверявам само на Кларитин.

    Елена Аркадиевна, на 67 години

    Лекарството ми Claritin не предизвиква сънливост. Започнах да го използвам след положителни отзиви за него от моя приятел. Прилагам го веднъж на ден. Майка ми също използва Кларитин, той много й помогна. Струва ми се, че когато имам бебе, ще му дам и Кларитин в случай на алергия, но само под формата на сироп. Що се отнася до приложението, то е много просто.

    Кларитинът ме спаси от алергии. Отидох в селото, за да се запозная с родителите на момичето. И представете си, всичко е красиво, но плача като сополиво момиче. И цялата вина е алергия. Една таблетка + употребата на лекарството в съответствие с инструкциите и постепенно „сълзите“ изсъхват. Кларитинът за алергии е чудесно нещо!

    Аз съм лесовъд. Цял живот в гората. И сега, след много години, алергия. Кожата е мехур и сърбеж. Оценявах животоспасяващите хапчета на Claritin. Приемам лекарството според инструкциите, дадени от лекаря, и работя по всяко време на годината. Кожата е чиста, както в младостта.
    Михаил, 60 години

  • Предишна Статия

    Витамини за псориазис

    Следваща Статия

    Защо сърбеж в носа?