Истинският бич на съвременното общество е алергията. Хиляди хора страдат от непоносимост към цитрусови плодове, топлина, тополов пух, косми от животни, домашен или книжен прах, цветен прашец от растения. Днес филтрите за нос и специалните капки за очи могат да ви спасят от сенна хрема.
Но независимо от вида на алергичната реакция, е трудно да се направи без хапчета. Това са стандартни лекарства, които обикновено ви спестяват от безкрайно кихане, сълзене, секреция от носа и други симптоми на алергия. Но кое лекарство си струва да изберете?
Всички антихистамини са разделени на няколко вида. Основният критерий е генерирането на лекарството. Съставите от първо поколение се предлагат под формата на таблетки. Тяхната особеност се състои във факта, че групата се характеризира със слаба връзка с хистаминовите рецептори. В този случай терапевтичният ефект е краткотраен. Ето защо, за да постигнете желания ефект, често трябва да пиете състава. Дозировките са големи, а страничните ефекти се проявяват в голямо разнообразие. Източник на снимки: shutterstock.com
Има много антиалергенни таблетки от първо поколение. Една от популярните опции е Suprastin. За да се справите с проявите на алергии, трябва да пиете около 3-4 таблетки на ден. Но трябва да следите препоръчителната дневна доза. Не трябва да надвишава 100 mg.
Инструментът е подходящ за лечение на деца на възраст 3 години и повече..
Продължителността на употребата на Suprastin се избира индивидуално. Продължителността на курса зависи от тежестта на признаците на заболяването. Приемът се назначава, когато се прояви:
Помага при сенна хрема. През пролетта Suprastin е задължително условие за много страдащи от алергия..
Но не само в таблетките се предлага Suprastin. Лекарството понякога се предписва като инжекция. Такива инжекции първо се прилагат интравенозно, след това интрамускулно.
Независимо от формата на лекарството по време на бременност и при новороденото, употребата му е забранена. Друга особеност на Suprastin е ниската му цена. Средно е 120 рубли.
Друга версия на първото поколение е Tavegil. Този продукт е базиран на Klestamine Hydrofumarate. Препоръчва се за употреба с:
Tavegil се справя с алергии към лекарства и ухапвания от насекоми. Таблетките могат да се приемат за лечение на пациенти на 6 и повече години. Цената им започва от 160 рубли.
Диазолинът също принадлежи към групата на първо поколение. Тя се основава на 50 или 100 mg от активното вещество, което се нарича атабисилат мебхидролин. Дневната доза на лекарството е променлива и зависи от възрастта на пациента. Друг фактор, отчитан, е тежестта на заболяването.
Приемът на Диазолин има някои характеристики. За 1 път не можете да използвате повече от 300 mg, а дневната доза не трябва да надвишава 600 mg. Продължителността на употреба е индивидуална. Когато избирате продължителността на курса, трябва да изхождате от тежестта на проявата на алергична реакция.
Въпреки факта, че Диазолинът е евтин продукт, той се справя с проявите на алергия по време на цъфтежа. Може да се пие през юни, когато има реакция на тополов пух и цветен прашец на растенията. Помага при комари и мошки.
Диазолинът изчиства симптомите бързо, но може да предизвика пристрастяване..
Ефективни и по-лоялни към човешкото тяло антихистамини от второ поколение. Групата от това поколение има редица характеристики. Основното е сходството с хистаминовите рецептори в химичния им състав. Източник на снимки: shutterstock.com
Ползите от средствата зависят от това. При продължителна употреба, която се предписва след преминаване на специален тест или анализ, няма пристрастяване. Няма ефект върху други рецептори и мозъка. Продължителността на ефекта е около 12 часа. Това ви позволява да намалите дозата или честотата на лекарствата.
Антимикотичните съединения и антибиотиците не трябва да се пият заедно с тях.
Един от най-популярните продукти от второ поколение е Claritin. Предлага се не само под формата на таблетки, но и сироп. Той се основава на лоратадин. Разрешено за употреба при деца. Но симптомите могат да бъдат премахнати при бебета от 3 години и повече. Кларитин не се използва при кърмачета.
Използването е оправдано, когато има сърбеж по тялото или устните, парене в очите, обрив по кожата, подуване по ръцете, краката и лигавиците. Кларитинът не позволява развитието на бронхоспазъм поради стабилизиращия мембраната ефект.
Съставът е в списъка на най-евтините и ефективни лекарства, които помагат при сезонни, хранителни и лекарствени алергии. Той лекува изпотяване при дете, екзема, псориазис, дерматит. За постигане на най-добър резултат се препоръчва да се даде активен въглен или полисорб с Claritin..
Но ако сте алергични към яйца, риба, мляко, череши, мед, сладкиши или самата захар, определено е предписана диета. Без него причините не могат да бъдат отстранени. Кларитин премахва само прояви на болестта.
Антихистаминов продукт на базата на Acrivastin - Semprex. Предлага се под формата на таблетки. Смята се, че Semprex се справя с всички видове алергии, включително реакции към шоколад, слънце, латекс, кафе, ябълки, трева (или по-скоро, цветен прашец). Някои хора се опитват да се преборят с болестта с помощта на народни методи, но не могат да премахнат напълно всички симптоми.
В такива случаи се използва евтино, но ефективно средство за защита. Тя ви позволява да премахнете:
Таблетките струват около 120 рубли на опаковка, което обикновено е достатъчно за пълен курс.
Semprex може да се приема за деца от 12 години и възрастни. Дневното изискване е 3 таблетки. Приемът трябва да продължи, докато всички симптоми изчезнат..
Лекарствата от трето поколение напоследък се продават в аптеките. Те практически не причиняват главоболие. Употребата е допустима в напреднала възраст и при кърмачета. Няма ефект върху работата на сърдечния мускул, загуба на концентрация, повишена сънливост. Източник на снимки: shutterstock.com
Скоростта на действие е висока, а терапевтичният ефект е дълъг. Честотата на приложение на веществото може да бъде намалена и дозировката може да бъде намалена. Въпреки високото качество на лекарствата, в тази група има бюджетни позиции..
Препарат на основата на фексофенадин - Фексадин. 120 mg активно вещество се съдържа във всяка таблетка. Чудесен за премахване на алергичен ринит и сенна хрема. Ефективно използване при лечението на хронична уртикария и бодлива топлина.
Фексадин не е подходящ за бебе. Разрешено назначаването му на деца над 12 години.
Ефективността на приложението се наблюдава час след прилагане. Максималният резултат се забелязва след 6 часа. Как да приемате лекарството? По всяко време на нощта или деня. Независимо от диетата.
В борбата срещу уртикарията можете да пиете Фексадин, а също така да използвате специален гел или мехлем за зачервяване (като опция - дексаметазон). За да се отървете от алергии към собствената си пот, се препоръчва серия. Баните и лосионите с него помагат да се намали тежестта на заболяването.
Групата от трето поколение включва цетиризин. Сред съвременните евтини лекарства, той е един от най-популярните. Таблетките се произвеждат на базата на едно и също активно вещество и са подходящи не само за възрастни. Разрешено назначаването им за деца от 6 години.
Други форми на освобождаване на цетиризин са капки и сироп. Независимо от сорта, продължителността на курса се определя от лекаря след преминаване на анализа и разкриване на тежестта на заболяването.
Приемът не създава трудности, тъй като не зависи от храната или времето на деня. Той има редица аналози. Ето техните имена:
Най-новото поколение цетиризин е евтино (в рамките на 52-230 рубли).
Когато болестта преминава в хроничен стадий, е много трудно да се разбере как да се излекува. Особено трудно е правилно да изберете фармакологичния състав за кръстосани и многовалентни алергии.
В такива случаи мнозина се интересуват дали има температура. Всъщност този показател може да се увеличи, придружен от други симптоми: кашлица, обилно изхвърляне от носните проходи, сълзене, парене в очите, запушен нос. Кожни обриви, подуване по лицето и крайниците и психосоматиката допълват картината. Източник на снимки: shutterstock.com
Какво да правя в такава ситуация? Много лекари предлагат да се използват хормонални лекарства. Те се приемат строго с разрешение на лекаря, тъй като назначаването им е оправдано със силна тежест на заболяването, хронична форма на заболяването с тежък ход, анафилактичен шок. Подобна реакция може да бъде както върху домати, белина или боя за коса (включително къна), така и върху ухапвания от комари, шеллак, гел лак или бреза.
Най-яркият представител на хормоналната категория е Преднизон, произведен на базата на едноименния компонент. Дневната доза варира от 5 до 60 mg и зависи от тежестта на заболяването. Ежедневният максимум е 200 mg.
В домашни условия дозировката не може да бъде изчислена правилно. По-добре е да се консултирате с лекар и да разберете желаната схема.
Преднизолон се използва и при лечение на деца. В този случай дозировката се изчислява, като се отчита теглото. За всеки килограм се предписва 0,14-2 mg. Но общият брой е разделен на 3-4 разговора. Въз основа на положителната динамика схемата се коригира от лекаря. Цената на лекарството е ниска (около 100 рубли).
Друг хормонален вариант е Кестин, при който микроионизираният ебастин действа като активен елемент.
Кестин е добър при алергии към вода, метал, цигари (никотин), прах за пране, алкохол, злато. Лекарството лекува непоносимост към студ и слънчева енергия..
Възможно е да се лекуват алергии към ултравиолетово и простудно не само с хормонални средства. Необходими са и специални външни препарати. Подходящ е специален крем, мехлем или гел (например дексаметазон). Те помагат да се отървете от болестта за дълго време..
Сред хормоналните лекарства съставът на Diprospan е добре установен. Но това не е хапче, а решение за инжекции.
Често при децата има отрицателна реакция към лактоза, избраната млечна смес, памперси. Изглежда достатъчно страшно. Но по-опасно е как алергията ще се отрази на състоянието на вътрешните органи.
Често заболяване е придружено от температура. Ако подобни прояви са причинили памперси или допълващи храни, трябва да се използват детски антихистамини..
Сред тези лекарства, които могат да се дават на малки деца са:
Също така Полисорб, Смекта, Ентеросгел ще помогнат за справяне с болестта. Преди да започнете лечението, инструкциите трябва да бъдат проучени.
За да се отървете за дълъг период (не можете да направите това завинаги с конвенционални лекарства), някои хора предпочитат скъпи решения. Те помагат за премахване на отрицателната реакция към йод, лактоза, латекс (презервативи) и др. Пият се по време на настинки, за да премахнат подпухналостта. Източник на снимки: shutterstock.com
Едно от най-популярните лекарства е Zirtek. Цената му е около 400 рубли. Как изглежда този антихистамин? Zyrtec се предлага под формата на сиропи, таблетки, капки, разтвори. Основният активен елемент е цетиризин, допълнен от широка гама от спомагателни компоненти.
Целта му е оправдана в случай на оток на Quincke, конюнктивит (капки за очи трябва да се добавят допълнително), дерматози, сенна хрема, когато се препоръчва да се добави специален спрей за нос към режима на лечение.
През последните години Ериус е много често срещан. Лекарството от последно поколение се характеризира с ниска токсичност, поради което може да се използва за лечение на възрастни и малки пациенти. Активната съставка в състава му е деслоратадин.
Лекарството се справя с непоносимостта, причинена от:
Ериус се справя с оток на Куинке, алергии към яйца и цитруси, конюнктивит с алергичен произход.
Ето таблица, която изброява евтини аналози на скъпи лекарства:
Скъп състав | Разходи, търкайте. | Евтин колега | Разходи, търкайте. |
Erius | Около 600 | Деслоратадин | 110-120 |
Allegra | 650 | Fexofast | 200 |
Лоратадин тева | 250 | Lorahexal | петдесет |
Xizal | 350 | Левоцетиризин-Teva | 180 |
Fenkarol | 380 | Loratadine | 28 |
Много родители имат много въпроси относно това неразположение при дете. Често те се интересуват не само как да лекуват проблема, но и дали са приети в армията с алергии. Източник на снимки: shutterstock.com
Всъщност всичко е индивидуално. Но си струва да запомните: таблетките или капки не са панацея. Те няма да позволят да се отърват от проблема завинаги. Но има терапия с азит, която се е доказала добре. Също така калциевият глюконат обикновено се използва с всеки антихистамин..
За да не навредите на себе си или на детето си, не се самолекувайте. По този въпрос е необходима консултация със специалист.
Вижте видео ревюто на най-добрите антихистамини:
Zyrtec е лекарство за борба с алергичните симптоми като кихане, сърбеж и сълзене. Лекарствата от ново поколение нямат хапчета за сън, една доза на ден е достатъчна.
Аналозите могат да се различават в текущия компонент, ограниченията за допускане, разходите. Преди да започнете лечението, не забравяйте да се запознаете с инструкциите за употреба.
Производител: YUSB Pharma SA, Белгия
Форма за освобождаване: капки, таблетки
Активно вещество: цетиризин
Синоними: Цетрин, Зодак, Парлазин, Цетиризин Хексал, Цетиризин DS
Zirtek има антиалергичен (антихистаминов) ефект поради блокирането на хистаминовите рецептори.
С прием на курс Zirtek предотвратява образуването на алергични прояви и улеснява протичането им. Лекарството намалява сърбежа, ексудацията, предотвратява образуването на оток на тъканите, премахва мускулния спазъм, кожните прояви и намалява пропускливостта на капилярите. С неусложнен ход на бронхиална астма намалява стесняване в бронхите.
Zyrtec се използва за:
За деца на 6 години и възрастни дозата на ден е 10 mg (1 таблетка или 20 капки разтвор). Можете да приемате Zyrtec веднъж на ден или да го намалите наполовина. Струва си да започнете терапията с 5 mg, понякога тази доза ще бъде достатъчна.
Деца от шест месеца до 6 години се предписват лекарство под формата на капки:
За най-добра ефективност е препоръчително да използвате Zirtek всеки ден в едни и същи часове на деня.
При бъбречна недостатъчност дозата на лекарството се коригира в съответствие с инструкциите за употреба.
Как да използвате Zyrtec - преди или след хранене?
Лекарството се използва без храна.
Заместителите на Zirtek могат да варират в активно вещество, начин на употреба, цена, възрастови ограничения, противопоказания и други показатели. Някои от тях са разработени дълго време, имат изразени терапевтични и странични ефекти. Съвременните антихистамини, напротив, имат по-мек ефект с минимални отрицателни ефекти.
Страните производители и цените на аналозите са представени в таблицата
аналог | Цена в рубли | Страна производител |
Zirtek | 120-420 | Белгия |
Zodak | 150-300 | Чехия |
Cetrin | 160-230 | Индия |
Erius | 580-610 | Германия, Белгия |
Fenistil | 350-550 | Швейцария |
Claritin | 220-540 | Германия |
Suprastin | 140-240 | Унгария |
Loratadine | 60-70 | Русия |
Xizal | 350-640 | Белгия |
Suprastinex | 280-430 | Унгария |
Цетиризин | 60-170 | Русия |
Kestin | 240-480 | Испания |
Tavegil | 170-225 | Швейцария |
Desal | 250-370 | Малта |
Diazolin | 16-46 | Русия |
Кетотифен | 100-110 | България |
единствено число | 400-1500 | Холандия |
Parlazin | 270-280 | Parlazin |
Nixar | 300-650 | Испания |
Производител: Zentiva, Чехия
Форма за освобождаване: таблетки, капки
Активно вещество: цетиризин дихидрохлорид
Синоними: Zirtek, Parlazin, Xizal, Suprastinex, Cetirizine
Zodak - аналог на Zirtek в капки за деца и таблетки за възрастни.
Аналогът е показан за използване с:
Лекарството се използва по всяко време, без храна. Разтворът се приема във вода преди приложение. Капките са разрешени за деца от една година. По възраст, прилагайте в такива дози:
Цената на аналога е сравнително същата с Zirtek. Заместителят е различен по това, че се предлага и с друго активно вещество - левоцетиризин Zodak Express.
Според прегледите аналогът не отстъпва по терапевтична ефективност и се използва и при деца.
Производител: Dr. Reddis, Индия
Форма за освобождаване: таблетки
Активно вещество: цетиризин хидрохлорид
Синоними: Zirtek, Zodak, Parlazin, Cetirizine Hexal
Цетрин е индийски колега в активното вещество от второ поколение. Разликата между лекарствата е, че заместителят на Zirtek Cetrin се произвежда само в таблетки.
От 6-годишна възраст половин таблетка се приема 2 пъти на ден или цяла таблетка 1 път, без да се прикрепя към храна, отмива се с достатъчно количество течност.
Според прегледите аналогът се понася добре. Лекарствата са същите, когато избирате, трябва да вземете предвид възрастта, тъй като аналогът се използва само от 6-годишна възраст. Опаковката на Cetrin струва по-малко.
Производител: Bayer Pharma AG, Германия
Форма на освобождаване: таблетки, сироп
Активно вещество: деслоратадин
Синоними: Lordestine, Desal, Desloratadine, Blogir-3
Ериус е аналог на Зиртек в действие. Съдържа деслоратадин в състав, който има по-дълго антиалергично свойство (поне 24 часа). Освен това не предизвиква сънливост и не влияе на психичните реакции. Блокира хистаминовите рецептори, облекчава възпалението, намалява отделителната функция.
Аналог се използва при ринит с лакримация, кихане, палатален сърбеж, зачервени и сърбящи очи, изхвърляне на слуз от носа. Когато уртикарията елиминира обриви и сърбеж на кожата.
Таблетките се използват от 12-годишна възраст, за предпочитане по едно и също време, веднъж на ден. Сиропът е подходящ за детето, тъй като таблетката не може да се раздели. На възраст 1-5 години се предписва 2,5 мл сироп; 6-11 години - 5 мл; на възраст над 12 години - 10 мл сироп.
Кое е по-добре - лекарят ще избере, предвид тежестта и симптомите на алергични прояви.
Производител: Novartis Pharma Stein AG, Швейцария
Форма за освобождаване: капки, гел, емулсия, крем
Активно вещество: диметидин
Fenistil е аналог на Zirtek в капки за перорално приложение. За локално приложение (от ухапвания от насекоми и кожни прояви на алергии) се произвежда под формата на крем, гел и емулсия.
Предимствата на аналога на Fenistil е, че той:
Дневната доза на аналога е разделена на 3 дози. Дозата се изчислява от лекаря, като се взема предвид телесното тегло на пациента. Бебетата до една година се предписват с повишено внимание под наблюдението на лекар. От 1 месец до 12 години 2 капки от лекарството падат на 1 кг. Възрастните, оказва се, от 60 до 120 капки на ден, разделени на 3 пъти.
Аналогът се различава по това, че може да има лек успокояващ (хипнотичен) ефект.
Производител: Bayer Pharma AG, Германия
Форма на освобождаване: таблетки, сироп
Активно вещество: лоратадин
Синоними: Ломилан, Кларисенс, Лорахексал, Лоратадин
Кларитин е вносен аналог на Zirtek в таблетки и сироп. Одобрен за употреба от 2-годишна възраст във възрастова доза.
Използва се при различни видове алергии:
За възрастни аналогът на Zirtek Claritin се предписва по 1 таблетка на ден. На дете под 12 години се прилага сироп в доза, изчислена според телесното тегло. Яденето на храна не влияе върху ефективността на лекарствата.
Заедно с лекаря определете кое лекарство е най-добро във всеки случай на алергия.
Производител: Егис, Унгария
Форма за освобождаване: таблетки, ампули
Активно вещество: хлоропирамин
Заменете Zirtek с аналог в следните случаи:
За бебета на възраст от 1 месец се разрешава доза ¼ таблетки до 3 пъти на ден. От 1 година до 6 години - 1/3, от 6 до 14 години - ½ маса. 2-3 пъти на ден. Възрастните приемат по 1 таблетка до 4 пъти на ден, максимум 6 таблетки. за един ден.
Супрастин принадлежи към лекарствата от първо поколение, има по-изразено антиалергично свойство. Има някои странични ефекти: сънливост, сухота в устата, главоболие. Лекарството не се използва по време на шофиране и работа, изискващи внимание.
В случаите, когато антихистамини от второ и трето поколение не помагат, се използват Suprastin или аналози от първо поколение.
Производител: Нижфарм, Хемофарм, Русия
Форма за освобождаване: таблетки
Активно вещество: лоратадин
Синоними: Claritin, Lorahexal, Lomilan, Clarisens
Лоратадин - аналог на Zirtek е по-евтин за деца и възрастни. Произвежда се от руската фармацевтична компания в таблетки.
Оказва помощ при:
За дете Zirtek може да бъде заменен с аналог от 3-годишна възраст, половин таблетка веднъж на ден. За пациенти с тегло над 30 кг и по-големи от 12 години се използва цяла таблетка веднъж дневно.
Евтиният колега също е ефективен като Zirtek, лекарят избира подходящите лекарства.
Производител: YUSB Pharma SA, Белгия
Формуляр за освобождаване: това
Активно вещество: левоцетиризин
Синоними: Suprastinex, Gletset, Zodak Express, Elcet, Allerway
Xizal е ефективен при лечение на:
В педиатрията аналогът Xizal се използва от 6 години - цяла таблетка веднъж. Възрастните се предписват по същия начин. Продължителността на терапията с аналог зависи от вида на алергичното заболяване. Xizal, ако е необходимо, се предписва за терапия до година и половина.
Аналогът на Zirtek принадлежи към III поколение противоалергични лекарства. Левоцетиризин започва да действа по-бързо от цетиризин в Zirtek. Недостатъкът е високата цена на аналог.
Аналозите, разгледани в списъка, имат противоалергичен ефект и имат кумулативен ефект. Те се различават по продължителността и тежестта на антихистаминовия ефект, броя на дозите на ден от действието. При лекаря се избира най-подходящото лекарство с минимум странични ефекти във всеки отделен случай.
Лекарството е същото по действие. Предлагат се две форми за пациенти на различна възраст..
Лекарството няма хапчета за сън в терапевтични възрастови дози.
Лекарството не съдържа хормони и техните производни.
* Коефициент на въздействие за 2018 г. според RSCI
Списанието е включено в Списъка на рецензираните научни публикации на Висшата атестационна комисия.
Прочетете в новия брой
Статията е посветена на проблема с избора на антихистаминово лекарство от гледна точка на фармаколог
За цитиране. Карева Е.Н. Изборът на антихистамин: мнение на фармаколог // рак на гърдата. 2016.Не 12. P. 811–816.
Антихистамините (AGPs) са лекарства от първа линия за повечето алергични заболявания. Те се отнасят главно до извънборсови лекарства, отдавна и твърдо навлизат в нашата практика и се използват повече от половин век. Често изборът на тези лекарства се извършва емпирично или дори се оставя на пациентите, обаче има много нюанси, които определят колко ефективно ще бъде дадено лекарство за конкретен пациент, което означава, че е необходимо да подходите към избора на тези лекарства не по-малко отговорно, отколкото например избора антибиотици.
Всеки специалист в своята клинична практика трябва да е срещал ситуации, когато определено лекарство не е имало подходящия клиничен ефект или е предизвикало хиперергични реакции. От какво зависи и как рисковете могат да бъдат сведени до минимум? Променливостта на отговора на лекарството най-често се свързва с активността на метаболитните ензими в черния дроб на пациента, ситуацията се влошава в случай на полифармация (5 или повече предписани лекарства едновременно). Следователно, един от истинските начини за намаляване на риска от неадекватна реакция на организма към лекарството е да се избере лекарство, което не се метаболизира в черния дроб. Освен това при избора на AHP е важно да се оценят следните параметри: силата и скоростта на настъпване на ефекта, възможността за продължителна употреба, съотношението полза / риск (ефикасност / безопасност), лекота на употреба, възможността за употреба при съпътстваща патология в комбинация с други лекарства при този пациент и начинът на елиминиране необходимостта от титруване на дозата, цена.
За да разрешите този проблем, помислете за актуалната информация за хистамина и антихистамините.
Хистамин и неговата роля в организма
Хистаминът в човешкото тяло изпълнява редица физиологични функции, играе ролята на невротрансмитер и участва в много патобиологични процеси (фиг. 1).
Основното депо на хистамина в организма са мастоцитите и базофилите, където той е под формата на гранули в свързано състояние. Най-големият брой мастоцити е локализиран в кожата, лигавиците на бронхите и червата.
Хистаминът реализира своята дейност изключително чрез собствените си рецептори. Съвременните идеи за функционалното натоварване на хистаминовите рецептори, тяхната локализация и вътреклетъчни сигнални механизми са показани в таблица 1.
В допълнение към физиологичните функции, хистаминът участва в развитието на възпалителния процес от всякакъв характер. Хистаминът причинява сърбеж, кихане и стимулира секрецията на носната лигавица (ринорея), свиване на гладката мускулатура на бронхите и червата, зачервяване на тъканите, разширяване на малките кръвоносни съдове, повишена съдова пропускливост за вода, протеини, неутрофили, образуване на възпалителен оток (назална конгестия).
Не само при алергични заболявания, но и при всякакви патологични процеси с ясно изразен възпалителен компонент, нивото на хистамин в организма винаги се повишава. Това е показано за хронични инфекциозни и възпалителни заболявания на дихателните и урогениталните пътища, остри респираторни вирусни инфекции и грип [1-3]. В този случай дневното количество хистамин в урината с грип е приблизително същото като при обостряне на алергични заболявания. Следователно, патогенетично обоснована и клинично полезна стъпка е намаляване на активността на хистаминовата система в условията на нейната повишена активност. По принцип хистаминергичната активност на организма може да бъде потисната или чрез намаляване на количеството на свободния хистамин (инхибиране на синтеза, активиране на метаболизма, инхибиране на освобождаването от депо) или чрез блокада на сигналите на рецептора на хистамин. В клиничната практика са използвани лекарства, които стабилизират мембраните на мастоцитите, като по този начин предотвратяват отделянето на хистамин. Настъпването на желания ефект при използването им отнема много време, а терапевтичната ефективност на тази група лекарства е много умерена, така че те се използват изключително за превантивни цели. Бърз и изразен ефект се постига при използване на антихистамини.
Класификация на антихистамини
Според класификацията, приета от Европейската академия по алергология и клинични имунолози, всички антихистамини се разделят на 2 поколения в зависимост от ефекта им върху централната нервна система.
Антихистамини от първо поколение
H1 антагонистите от първо поколение преминават кръвно-мозъчната бариера (BBB) и могат едновременно да стимулират и потискат централната нервна система (фиг. 2). По правило по-голямата част от пациентите имат секунда. Успокояване при приемане на IHP от 1-во поколение се наблюдава субективно при 40–80% от пациентите. Липсата на седация при отделни пациенти не изключва обективния отрицателен ефект на тези лекарства върху когнитивните функции, на които пациентите може да не обръщат внимание (способността да шофират кола, да учат и т.н.). Дисфункция на централната нервна система се наблюдава дори при използване на минимални дози от тези лекарства. Ефектът от хипертонията от първо поколение върху централната нервна система е същият като при алкохола и успокоителните. Стимулирането се отбелязва при някои пациенти, които са получавали обичайните дози AHP и се проявяват с тревожност, нервност и безсъние. Обикновено централната възбуда е характерна за предозиране на хипертония от първо поколение, може да доведе до припадъци, особено при деца.
При прием на IHP от 1-во поколение, в допълнение към седативния ефект и ефекта върху когнитивните функции, се наблюдават следните:
• краткосрочен ефект (принудителен прием 3-4 пъти на ден);
• бързо развитие на тахифилаксия (необходимо е да се сменя лекарството на всеки 7-10 дни);
• ниска селективност на действие: в допълнение към хистаминовите Н1 рецептори, те блокират рецепторите на ацетилхолин, адреналин, серотонин, допамин и йонни канали, причинявайки много странични ефекти: тахикардия, суха лигавица, повишен вискозитет на храчките. Те могат да допринесат за повишено вътреочно налягане, да нарушат уринирането, да причинят болка в стомаха, запек, гадене, повръщане и увеличаване на телесното тегло [4, 5]. Ето защо тези лекарства имат редица сериозни ограничения за употреба сред пациенти с глаукома, доброкачествена простатна хиперплазия, сърдечно-съдова патология и др..
При остро отравяне с ИХП от първо поколение централните им ефекти са най-опасни: пациентът изпитва възбуда, халюцинации, атаксия, нарушена координация, гърчове и др. Фиксираните, разширени зеници по зачервеното лице, заедно със синусова тахикардия, задържане на урина, сухота в устата и треска са много подобно на признаци на отравяне с атропин.
При деца с предозиране на хипертония от първо поколение може да се появи възбуда и конвулсии, поради което експертите в много страни настояват децата да отказват тази група лекарства или да ги използват под строг контрол. В допълнение, седацията може да влоши образованието и резултатите от работата на децата в училище..
Антихистамини от II поколение
Новите AHP (II поколение) не проникват в BBB, нямат седативен ефект (фиг. 2).
Забележка: лекарства от III поколение все още не са разработени. Някои фармацевтични компании въвеждат на фармацевтичния пазар нови лекарства, като AGP III - най-новото поколение. Метаболитите и стереоизомерите на съвременния AGP се опитваха да бъдат причислени към третото поколение. В момента обаче се смята, че тези лекарства принадлежат към AGP от второ поколение, тъй като няма съществена разлика между тях. Според консенсуса за антихистамини, името „трето поколение“ е решено да бъде запазено за бъдещи синтезирани AGP, които ще се различават по някои основни характеристики от известните съединения.
За разлика от старите лекарства, AHP от второ поколение практически не проникват в BBB и не предизвикват седативен ефект, така че могат да бъдат препоръчани на шофьори, хора, чиято работа изисква концентрация, ученици и студенти. Тук се използва терминът „практически“, тъй като в много редки случаи и при прием на лекарства от второ поколение е възможно седатиране, но това е по-скоро изключение от правилото и зависи от индивидуалните характеристики на пациента.
Второто поколение AHP са в състояние да блокират селективно Н1 рецепторите, бързо упражняват клиничен ефект с дългосрочен ефект (над 24 часа), като правило не пристрастяват (няма тахифилаксия). Поради по-високия си профил на безопасност те са за предпочитане при пациенти в напреднала възраст (над 65 години).
Антихистамини от II поколение
Характеристики на фармакокинетиката
Метаболизъм на AGP II поколение
Всички AHP от второ поколение са разделени на 2 големи групи, в зависимост от необходимостта от метаболитна активация в черния дроб (фиг. 3).
Необходимостта от метаболитна активация в черния дроб е свързана с редица проблеми, основните от които са опасността от лекарствено взаимодействие и късното начало на максималния терапевтичен ефект на лекарството. Едновременната употреба на две или повече лекарства, които се метаболизират в черния дроб, може да доведе до промяна в концентрацията на всяко от лекарствата. В случай на паралелна употреба на индуктор на ензимите на лекарствения метаболизъм (барбитурати, етанол, жълт кантарион и др.) Метаболитната скорост на антихистамина се увеличава, концентрацията намалява и ефектът не се постига или е слаб. С едновременната употреба на инхибитори на чернодробните ензими (противогъбични азоли, сок от грейпфрут и др.) Скоростта на метаболизма на AHP се забавя, което причинява увеличаване на концентрацията на "пролекарства" в кръвта и увеличаване на честотата и тежестта на страничните ефекти.
Най-успешният вариант на AHP са лекарства, които не се метаболизират в черния дроб, ефективността на които не зависи от едновременната терапия, а максималната концентрация се достига в най-кратки срокове, което осигурява бързо начало на действие. Пример за такова второ поколение AGP е цетиризин.
Степента на настъпване на ефекта от генерирането на AGP II
Един от най-важните аспекти на действието на лекарството е скоростта на настъпване на ефекта..
Сред AGP от второ поколение най-краткият период на достигане на C max е наблюдаван при цетиризин и левоцетиризин. Трябва да се отбележи, че антихистаминовото действие започва да се развива много по-рано и е минимално за лекарства, които не изискват предварително активиране в черния дроб, например за цетиризин, след 20 минути (Таблица 2).
Разпространение на AGP II поколение
Следващата най-важна характеристика на лекарството е обемът на разпространение. Този индикатор показва преобладаващата локализация на лекарството: в плазмата, междуклетъчното пространство или вътре в клетките. Колкото по-висок е този показател, толкова повече лекарството навлиза в тъканите и в клетките. Малък обем на разпространение показва, че лекарството се намира главно в съдовото легло (фиг. 4). При хипертония локализацията в кръвния поток е оптимална, тъй като тук са представени основните му прицелни клетки (имунокомпетентни кръвни клетки и съдов ендотел)..
Стойностите на обема на разпределение (литър / kg) за AGP от второ поколение са, както следва: цетиризин (0,5)> ебастин> фексофенадин >> лоратадин (фиг. 6) [10].
Антиалергичният ефект на отделните AGP (цетиризин) включва така нареченото допълнително, екстра-Н1 рецепторно действие, заедно с което се осъществява противовъзпалителният ефект на лекарството.
Странични ефекти на AHP
Страничните ефекти на AHP включват холинолитични ефекти (сухота в устата, синусова тахикардия, запек, задържане на урина, зрително увреждане), адренолитици (хипотония, рефлекторна тахикардия, тревожност), антисеротонин (повишен апетит), централен антихистамин (седация, повишен апетит), блокиране калиеви канали в сърцето (камерна аритмия, удължаване на QT) [11]. Селективността на действието на лекарствата върху целевите рецептори и способността да проникнат или да не проникнат в BBB определят тяхната ефективност и безопасност [12].
Сред АГФ от II поколение лекарствата Цетиризин и Левоцетиризин притежават най-малък афинитет към М-холинергичните рецептори, което означава, че те нямат почти холинолитичен ефект (Таблица 3) [13].
Някои хипертония могат да причинят аритмии. „Потенциално кардиотоксични“ са терфенадин и астемизол. Поради способността да причиняват потенциално фатални аритмии, трептене - трептене (метаболитни нарушения при чернодробно заболяване или срещу CYP3A4 инхибитори), терфенадин и астемизол са забранени от 1998 г. и 1999 г. съответно. Сред съществуващите в момента AHPs, ебастинът и рупатадинът имат кардиотоксичност и не се препоръчват за употреба с лица с удължен QT интервал, както и с хипокалиемия. Кардиотоксичността се увеличава, докато ги приемате с лекарства, които удължават QT интервала, - макролиди, противогъбични средства, блокери на калциевите канали, антидепресанти, флуорохинолони.
Цетиризин
Цетиризинът заема специално място сред лекарствата от второ поколение. Наред с всички предимства на неседативните антихистамини, цетиризинът демонстрира свойства, които го отличават от редица лекарства от ново поколение и гарантират високата му клинична ефективност и безопасност [5, 14]. По-специално, той има допълнителна антиалергична активност, бърза скорост на настъпване на ефекта, няма опасност от взаимодействие с други лекарствени вещества и хранителни продукти, което дава възможност безопасно да се предписва лекарството на пациенти при наличие на съпътстващи заболявания.
Ефектът на цетиризин се състои в ефекта и върху двете фази на алергичното възпаление. Антиалергичният ефект включва т.нар допълнително-H1 рецептор ефекта: инхибиране на освобождаването на левкотриени, простагландини в носната лигавица, кожа, бронхи, стабилизиране на мачтата клетъчните мембрани, инхибиране на еозинофилното миграция и агрегирането на тромбоцитите, потискане на експресията на ICAM-1 от епителни клетки [15, 7, епителни клетки [7, 7].
Много автори, както чуждестранни, така и местни, смятат цетиризин за стандарта на съвременния AGP. Той е един от най-проучените AHPs, който е доказал своята ефективност и безопасност в различни клинични проучвания. За пациенти, които реагират слабо на други AHP, се препоръчва цетиризин [16]. Цетиризинът напълно отговаря на изискванията за съвременна AGP [17].
Цетиризинът се характеризира с период на полуразпад 7-11 часа, продължителността на ефекта е 24 часа, след курс на лечение ефектът продължава до 3 дни, при продължителна употреба - до 110 седмици, не се наблюдава пристрастяване. Продължителността на ефекта на цетиризин (24 часа) се обяснява с факта, че ефектът на AHP се определя не само от концентрацията в плазмата, но и от степента на свързване с плазмените протеини и рецептори..
Цетиризин практически не се метаболизира в черния дроб и се екскретира главно от бъбреците, така че може да се използва дори при пациенти с нарушена чернодробна функция. Но за пациенти с бъбречна недостатъчност е необходимо коригиране на дозата.
Цетрин - ефективен качествен генерик на цетиризин на достъпна цена
Понастоящем от цетиризиновите препарати, в допълнение към оригинала (Zirtek), са регистрирани 13 генерични лекарства (генерици) от различни производители [18]. Спешният проблем е взаимозаменяемостта на цетиризин генерици, тяхната терапевтична еквивалентност с оригиналното лекарство и изборът на оптималното лекарство за лечение на алергични заболявания. Стабилността на терапевтичния ефект и терапевтичната активност на възпроизвежданото лекарство се определят от особеностите на технологията, качеството на активните вещества и спектъра на помощните вещества. Качеството на веществата на лекарствата от различни производители може да варира значително. Всяка промяна в състава на помощните вещества може да бъде придружена от фармакокинетични отклонения (намалена бионаличност и поява на странични ефекти) [18].
Генерик трябва да е безопасен за употреба и еквивалентен на оригиналния наркотик. Две лекарства се считат за биоеквивалентни (фармакокинетично еквивалентни), ако след прилагане по същия начин (например през устата) в една и съща доза и схема имат една и съща бионаличност (съотношението на лекарството, което влиза в кръвта), времето за достигане на максималната концентрация и нивото на тази концентрация в кръвта, т.е. полуживот и площта под кривата на концентрация на времето. Изброените свойства са необходими за проявата на дължимата ефективност и безопасност на лекарството.
Според препоръките на Световната здравна организация биоеквивалентността на генерик трябва да се определи по отношение на официално регистрираното оригинално лекарство.
Проучване за биоеквивалентност стана задължително при регистриране на лекарства от 2010 г. насам. FDA (Администрация по храните и лекарствата - Съединени щати) ежегодно публикува и издава оранжевата книга със списък на лекарства (и техните производители), които се считат за терапевтично еквивалентен на оригинала.
Освен това е важно да се обърне внимание на спазването на международните производствени стандарти (GMP) при производството на наркотици. За съжаление, досега не всички производители (особено домашните) имат производство, което отговаря на изискванията на GMP и това може да повлияе на качеството на лекарствата и следователно на ефективността и безопасността на генеричните продукти.
Така при избора на генерични продукти има редица надеждни указания: авторитетът на производителя, спазването на GMP, включването в Orange Book на FDA [19]. Д-р Цетрин от д-р Reddy's Laboratories Ltd. Cetrin се произвежда от международна фармацевтична компания, чиито производствени обекти са сертифицирани GMP. Той е биоеквивалентен на оригиналния наркотик [20], включен е в Оранжевата книга на FDA като лекарство с доказана терапевтична еквивалентност. В допълнение, Cetrin има дългогодишен успешен опит в прилагането на територията на Русия и голяма собствена доказателствена база.
В сравнително проучване на терапевтичната ефикасност и фармакоикономиката на цетиризинови препарати от различни производители при лечение на хронична уртикария е показано, че най-голям брой пациенти, постигнали ремисия, са в групите, получаващи Zyrtec и Cetrin, като най-добрите резултати от гледна точка на икономическата ефективност показват терапия с Cetrin [21, 22 ].
Дългата история на използване на Cetrin във вътрешната клинична практика е доказала неговата висока терапевтична ефективност и безопасност. Цетрин - лекарство, което отговаря на практическата нужда на клиничната медицина за ефективно и безопасно антихистаминово лекарство, достъпно за широк кръг пациенти.
Всяка година броят на алергичните реакции, включително дерматит, непрекъснато нараства, което е свързано с влошаване на екологичната ситуация и „разтоварване“ на имунната система в цивилизацията.
Алергията е реакция на повишена чувствителност на организма към чуждо химическо вещество - алерген. Може да включва храни, коса за домашни любимци, прах, лекарства, бактерии, вируси, ваксини и много други..
Ако изберете между няколко популярни инструмента, ревюто може да ви хареса:
В отговор на поглъщането на алерген в органите и клетките на имунната система започва интензивното производство на специално вещество, хистамин. Това вещество се свързва с Н1 - хистаминовите рецептори и причинява признаци на алергия..
Ако премахнете провокиращия фактор, проявите на алергии ще преминат с времето, но клетките, съхраняващи паметта на това вещество, ще останат в кръвта. При следващата среща с него алергична реакция може да се прояви с по-голяма сила.
Тези лекарства се свързват и блокират Н1-хистаминовите рецептори. Следователно хистаминът не може да се свърже с рецепторите. Явленията на алергията отшумяват: обривът бледнее, подуването и сърбежът на кожата намаляват, носното дишане се улеснява и конюнктивитът се намалява.
Първите антихистамини се появяват през 30-те години. С развитието на науката и медицината е създадено второ, а след това и трето поколение антихистамини. В медицината се използват и трите поколения. Списъкът с антихистамини постоянно се актуализира. Произвеждат се аналози, появяват се нови форми на освобождаване..
Помислете за най-популярните лекарства, като започнете от последното поколение.
Разделението на трето и четвърто поколение е много условно и често не носи нищо друго освен красив маркетингов лозунг.
Понякога тези лекарства се приписват едновременно на третото и четвъртото поколение. Няма да ви объркаме още повече и ще го наречем по-просто:
Най-модерните лекарства. Отличителна черта на това поколение е, че лекарствата са пролекарство. При поглъщане те се метаболизират - активират се в черния дроб. Лекарствата нямат седативен ефект, нито влияят върху работата на сърцето.
Ново поколение антихистамини се използва успешно за лечение на всички видове алергии и алергични видове дерматити при деца, хора, страдащи от сърдечно-съдови заболявания. Също така тези средства се предписват на хора, чиято професия е свързана с повишено внимание (шофьори, хирурзи, пилоти).
Синоним: Фексадин
Активното вещество е фексофенадин. Лекарството не само блокира хистаминовите рецептори, но и намалява производството му. Използва се при хронична уртикария и сезонни алергии. Антиалергичният ефект продължава до 24 часа след края на курса на лечение. Не пристрастява.
Предлага се само под формата на хапчета. Преди таблетите се наричаха Телфаст, сега - Алегра. Те са противопоказани при деца под 12 години, бременни и кърмещи жени.
Ефектът след прилагане се развива след 20 минути и продължава 3 дни след прекратяване на лекарството. Използва се за лечение и профилактика на алергии. Цетиризинът не предизвиква сънливост или намалено внимание. Може би дългосрочната му употреба. Лекарството се предлага под формата на капки (търговско наименование "Zirtek", "Zodak"), сироп ("Tsetrin", "Zodak") и таблетки.
В детската практика се използва от 6 месеца под формата на капки, от 1 година под формата на сироп. От 6-годишна възраст са разрешени таблетки. Дозировката се избира индивидуално от лекаря..
Бременният цетиризин е строго противопоказан. За периода на употреба е препоръчително да се спре кърменето.
Лекарството се предписва за лечение на целогодишни и сезонни алергии, уртикария и сърбеж. Действието се проявява 40 минути след прилагане. Предлага се под формата на капки и таблетки.
В детската практика се използват капки от 2-годишна възраст и таблетки от 6-годишна възраст. Дозировката се определя от лекаря в съответствие с теглото и възрастта на детето.
Бременното лекарство е противопоказано. Приемане по време на кърмене.
Синоними: Lordestine, Desal, Erius.
Лекарството има антихистаминен и противовъзпалителен ефект. Елиминира признаците на сезонни алергии и хронична уртикария. Когато се приема в терапевтични дози, може да се появи сухота в устата и главоболие. Предлага се под формата на сироп, таблетки.
Децата се предписват от 2 години под формата на сироп. Таблетките са разрешени за деца над 6 години..
Бременният и кърмещ Деслоратадин е противопоказан. Може би употребата му при животозастрашаващи състояния: оток на Quincke, задушаване (бронхоспазъм).
Антихистамини от трето поколение ефективно премахват симптомите на алергия. В терапевтичните дози не предизвиквайте сънливост или намалено внимание. Ако обаче се превишат препоръчителните дози, може да се появи замаяност, главоболие и увеличаване на сърдечната честота..
Ако сте употребили някое от техните лекарства, не забравяйте да оставите преглед в коментарите.
Препаратите от тази група имат изразен антихистаминов ефект, продължителността на който е до 24 часа. Това ви позволява да ги приемате веднъж на ден. Медикаментите не предизвикват сънливост или нарушено внимание, затова се наричат не седативни..
Неседативните лекарства се използват активно за лечение на:
Тези средства се използват и за облекчаване на силен сърбеж при варицела. Няма пристрастяване към антиалергични лекарства от 2-ро поколение. Те се абсорбират бързо от храносмилателния тракт. Те могат да се приемат по всяко време, дори и с хранене..
2-ро поколение не се препоръчва за възрастни хора и хора със сърдечни заболявания.
Активното вещество е лоратадин. Лекарството избирателно влияе на Н1 хистаминовите рецептори, което ви позволява бързо да премахнете алергиите и да намалите броя на страничните ефекти:
Предлага се под формата на таблетки и сироп (търговски наименования "Claritin", "Lomilan"). Сироп (суспензия) е удобен за дозиране и даване на малки деца. Действието се развива 1 час след прилагане.
При деца лоратадин се използва от 2 години под формата на суспензия. Дозировката се избира от лекаря в зависимост от телесното тегло и възрастта на детето.
Лоратадин е забранен за употреба през първите 12 седмици от бременността. В краен случай се предписва под строгото наблюдение на лекар.
Синоним: Ебастин
Това средство избирателно блокира Н1 хистаминовите рецептори. Не предизвиква сънливост. Действието се проявява 1 час след прилагане. Антихистаминовият ефект продължава 48 часа.
При деца, използвани от 12-годишна възраст. Кестинът има токсичен ефект върху черния дроб, причинява нарушения на ритъма и намалява сърдечната честота. Бременни противопоказани.
Синоним: Рупатадин
Лекарството се използва при лечението на уртикария. След перорално приложение той се абсорбира бързо. Едновременното хранене засилва ефекта на Рупафин. Не се използва при деца под 12 години и бременни жени. Използването по време на кърмене е възможно само при строг лекарски контрол.
Антихистамини от второ поколение отговарят на всички съвременни изисквания за лекарства: висока ефективност, безопасност, дългосрочно действие, лесна употреба.
Трябва обаче да се помни, че превишаването на терапевтичната доза води до обратния ефект: появява се сънливост и се увеличават страничните ефекти.
Седативни лекарства се наричат, защото предизвикват седативен, хипнотичен, потискащ ума ефект. Всеки представител на тази група има седативен ефект в различна степен.
В допълнение, лекарствата от първото поколение имат краткотраен антиалергичен ефект - от 4 до 8 часа. Те могат да развият пристрастяване.
Лекарствата обаче са тествани във времето и често са евтини. Това обяснява тяхната маса.
Антихистамини от първо поколение се предписват за лечение на алергични реакции, облекчаване на сърбежа на кожата в случай на инфекциозни обривни заболявания, за намаляване на риска от усложнения след ваксинация.
Ако не знаете какво да изберете:
Наред с добър антиалергичен ефект, те причиняват редица странични ефекти. За да се намали рискът им, лечението се предписва за 7-10 дни. Странични ефекти:
Лекарствата от първо поколение не се предписват на хора, чиито дейности са свързани с повишено внимание: пилоти, шофьори, защото те могат да отслабят вниманието и мускулния тонус.
Синоними: Хлоропирамин
Предлага се под формата на таблетки и в ампули. Активното вещество е хлоропирамин. Едно от най-често използваните антиалергични лекарства. Suprastin има изразен антихистаминов ефект. Предписва се за лечение на сезонен и хроничен хрема, уртикария, атопичен дерматит, екзема, оток на Quincke..
Suprastin добре облекчава сърбежа, включително след ухапване от насекоми. Използва се в комплексната терапия на обривни заболявания, придружени от сърбеж на кожата и надраскване. Предлага се под формата на таблетки, инжекционни разтвори.
Suprastin е одобрен за лечение на кърмачета, започващи от един месец. Дозировката се избира индивидуално в зависимост от възрастта и телесното тегло на детето. Тези средства се използват за лечение на варицела: за облекчаване на сърбежа на кожата и като успокоително. Също така, супрастинът е включен в литичната смес („триада“), която се предписва при висока и не свалена температура.
Suprastin е противопоказан за употреба по време на бременност и кърмене..
Използва се в същите случаи като супрастин. Лекарството има силно антихистаминово действие с продължителност до 12 часа. Тавегил не намалява кръвното налягане, хипнотичният ефект е по-слабо изразен от този на супрастин. Лекарството се предлага в няколко форми: таблетки и инжекции.
Употреба при деца. Tavegil се използва от 1 година. Сиропът се предписва за деца от 1 година, таблетките могат да се използват от 6 години. Дозировката се определя индивидуално в зависимост от възрастта и телесното тегло на детето. Лекарят избира дозата.
Tavegil е забранен за употреба по време на бременност.
Синоним: Quifenadine
Fenkarol блокира Н-1 хистаминовите рецептори и стартира ензима, използващ хистамина, следователно ефектът на лекарството е по-стабилен и дълготраен. Fenkarol практически не предизвиква седативен и хипнотичен ефект. Освен това има индикации, че това лекарство има антиаритмичен ефект. Fenkarol се предлага под формата на таблетки и прах за приготвяне на суспензия.
Quifenadine (Fenkarol) се използва за лечение на всички видове алергични реакции, особено сезонни алергии. Този инструмент е включен в комплексното лечение на паркинсонизма. В хирургията се използва като част от подготовката на лекарството за анестезия (премедикация). Fenkarol се използва за предотвратяване на чуждоземни реакции (когато тялото отхвърля чужди клетки) по време на преливане на кръвни компоненти.
В детската практика лекарството се предписва от 1 година. За деца е за предпочитане суспензията, има аромат на портокал. Ако детето откаже да вземе сиропа, може да бъде предписана таблетка. Дозировката се определя от лекаря, като се вземе предвид теглото и възрастта на детето.
Fenkarol е противопоказан през първия триместър на бременността. През 2 и 3 триместър употребата му е възможна под лекарско наблюдение.
Синоним: Dimetinden
Лекарството се използва за лечение на всички видове алергии, сърбеж на кожата с варицела, рубеола и предотвратяване на алергични реакции. Фенистил предизвиква сънливост само в началото на лечението. След няколко дни седативният ефект изчезва. Лекарството има редица други странични ефекти: замаяност, мускулни крампи, сухота в устата.
Fenistil се предлага под формата на таблетки, капки за деца, гел и емулсия. Гелът и емулсията се прилагат външно след ухапване от насекоми, контактен дерматит, слънчево изгаряне. Има и крем, но това е съвсем различно лекарство на базата на друго вещество и се използва за „настинки по устните“.
В детската практика Fenistil под формата на капки се използва с 1 месо. Предписват се капки до 12 години, разрешени са над 12 години капсули. Гелът се използва при деца от раждането. Дозировката на капки и капсули се избира от лекаря.
Бременните жени могат да използват лекарството под формата на гел и капки от 12-та седмица на бременността. От втория триместър Fenistil се предписва само при животозастрашаващи състояния: оток на Quincke и остра хранителна алергия.
Синоним: мебхидролин
Лекарството има ниска антихистаминова активност. Диазолинът има доста голям брой странични ефекти. При приемането му се появяват виене на свят, болки в стомаха, гадене и повръщане, сърцебиене, често уриниране. Но в същото време Диазолинът не предизвиква сънливост. Той е одобрен за дългосрочно лечение от водачи и пилоти..
Предлага се под формата на таблетки, прах за суспензия и дражета. Продължителността на противоалергичното действие е до 8 часа. Приема се 1-3 пъти на ден..
При деца лекарството се предписва от 2-годишна възраст. До 5 години, за предпочитане е диазолинът под формата на суспензия, разрешени са таблетки, по-стари от 5 години. Дозировката се избира от лекаря индивидуално.
Диазолинът е противопоказан през първия триместър на бременността.
Въпреки всички недостатъци, лекарствата от първо поколение се използват широко в медицинската практика. Те са добре проучени, одобрени за лечение на малки деца. Лекарствата се предлагат в различни форми: инжекционни разтвори, суспензии, таблетки, което ги прави удобни за употреба и за избор на индивидуална дозировка.
Ако статията се оказа полезна - не забравяйте да я споделите..
Антихистамините се справят добре с алергичния дерматит и (в повечето случаи) с атопичния.
Трябва да се помни, че лекарствата трябва да се приемат в строго определена доза, според инструкциите. В противен случай могат да се появят нежелани ефекти, дори (!) Увеличаване на алергичната реакция.
Изборът на лекарството и неговата доза трябва да се извършват от лекаря. Антиалергичното лечение, особено при деца и бременни жени, трябва да се провежда под строг лекарски контрол..
Имам силна алергия към амброзия (но списъкът с алергени не се ограничава до това): сърбящи очи, хрема, кихане. В допълнение към Avamis (спрей за нос) тя започна да приема левоцитемерезин. Но той ми помага зле, защото силна кашлица вече беше започнала, особено през нощта. Изобщо не съм спал Сега не знам какво да пия :(
Има много лекарства, нещо по-добре подхожда на всички. Опитайте и други лекарства от списъка, по-нови.
Е, най-добре е да се консултирате с лекар, може би ще ви бъде предписана инжекционна форма.
Най-вероятно имате астма. Самото премина през това.
Моля, кажете ми кое устройство suprastinex принадлежи към кое поколение? Където 5 mg левоцетиризин е специално хранене.
Здравейте! Дъщеря ми (на 16 години) има чести рецидиви на алергичен ринит. Последният път, когато лекарят предписа курса на Десал (4 седмици), не изчезна и в продължение на 2 седмици отново имаше назална конгестия, повишена температура и този път силно главоболие. Мислех, че е ниско налягане. Когато преминаха анализа, отново се оказа алергия. Отново започна да приема Десал. Кажете ми, възможно ли е да се използват антихистамини толкова често и които съветват алтернативно и по-ефективно лечение?
Desal принадлежи към последното поколение, може да се приема дълго време. Алтернативни варианти - алерген-специфична имунотерапия (ASIT) и автолимфоцитотерапия (ALT), разберете в най-близките клиники.
За мен най-мощното лекарство е Левоцетиризин, Супрастинекс и техните аналози.Това е 3-то поколение, но можете да изпробвате и второто. с изключение на случаите, подходящи за ASIT (сезонен)
Ако някое лекарство от поне второто поколение не помогне, тогава трябва да опитате друго активно вещество. Например, лоратадин изобщо не помага на детето ми. И лекарите автоматично го предписват. :( Тук използваха цетрин, изпиха почти целия пакет - всичко беше наред, докато времето беше влажно и студено. Щом излезе слънцето и всички елхи-брезови дървета започнаха да цъфтят - цетрин не помага. Не е ясно къде е обещаният ефект за три дни след курса на лечение.
Премина 2 курса ASIT - докато не помогна, уви. А лекарствата за ASIT са много, много скъпи.
Приятелите казват, че акупунктурата помага. Но също така е много скъпо. Трябва да проучите проблема.
Лекарят съветва да ги комбинирате с нормоспектрум, но никъде в инструкциите няма такова нещо. Действителна ли е подобна схема??
Консултацията с лекар е безплатна
Без улов. Просто оставете въпроса си в коментарите и специалистът ще отговори на него..
Пълен списък (повече от 150 бр.) С цени, актуализиран редовно.
Идентифицирайте гъбата по снимка
Кога да отида на лекар? Предлагаме да научите как изглежда гъбичките на ноктите на различни етапи.
Може ли да се излекува за 1 ден? Видове как да избегнете инфекция, пътища на предаване, лекарства.
Може ли да се излекува за 1 ден? Видове как да избегнете инфекция, пътища на предаване, лекарства.
Как да премахнете брадавиците сами?
Брадавици при деца, папиломи и кондиломи при възрастни, каква е опасността от премахването им у дома?
Млечница при жени
Млечница или вагинална кандидоза е позната на всяка втора жена.
Дерматит: снимка и описание
Възможно е петното по кожата изобщо да не е гъбичка. Сравнете снимката, за да сте сигурни.
Ако има характерен обрив, тогава трябва да изтичате до лекаря или поне до аптеката.
Кандидоза при мъжете
Представители на силна половина на човечеството по някаква причина смятат, че млечницата е прерогатив на жените, но това не е така..
Как се лекува гъбичка
Списък с лекарства за различни видове гъбички. Мехлеми, кремове, лакове, свещи, таблетки - сравнения, прегледи, цена.
Тест за лекари
Тествайте знанията си по дерматология, ако сте специалист или студент.