Zirtek - инструкции за употреба

Лечение

ИНСТРУКЦИЯ
(информация за специалисти)
за медицинска употреба на лекарството

Регистрационен номер:
Таблетки с покритие: P No. 014186/01;
Капки за перорално приложение: Р № 011930/01

Марка: Zirtek ®

Международно непатентовано наименование: Цетиризин

Химично наименование: 2- (2- (4- (р-хлоро-алфа-фенилбензил) -1-пиперазин-ил) етокси) -оцетна киселина (като дихидрохлорид)

Лекарствена форма: таблетки с покритие; Капки за перорално приложение

структура

Таблетки: активно вещество - цетиризин дихидрохлорид 10 mg. Помощни вещества: микрокристална целулоза, лактоза, колоиден силициев диоксид, магнезиев стеарат, хипромелоза, титанов диоксид, макрогол (полиетилен гликол) -400.

Капки за перорално приложение: активно вещество: цетиризин дихидрохлорид 10 mg / ml. Помощни вещества: глицерол, пропилен гликол, натриев захарин, метил парабензен, пропил парабензен, натриев ацетат, ледена оцетна киселина, пречистена вода.

Бели продълговати обвити таблетки. Всяка таблетка е разделена чрез оценяване и етикетирана от едната страна на Y / Y.

Капки за перорално приложение: Бистра, безцветна течност с миризма на оцетна киселина.

Фармакотерапевтична група: антиалергично лекарство (N1-блокер на хистаминови рецептори).

ATX код: R06AE07

Конкурентен хистаминов антагонист, метаболит на хидроксизин, блокира Н1-хистаминови рецептори. Той предотвратява развитието и улеснява хода на алергичните реакции, има антипрутичен и антиексудативен ефект. Той засяга „ранния“ зависим от хистамин стадий на алергични реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в „късния“ етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили и стабилизира мембраните на мастоцитите. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, намалява спазма на гладката мускулатура. Елиминира кожната реакция на въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при лека астма. Почти няма антихолинергични и антисеротонинови ефекти. В терапевтичните дози той практически няма седативен ефект. Началото на ефекта след еднократна доза 10 mg цетиризин е 20 минути (при 50% от пациентите), а след 60 минути (при 95% от пациентите) продължава повече от 24 часа. На фона на курсовото лечение толерантността към антихистаминовото действие на цетиризин не се развива. След прекратяване на лечението ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетика Бързо се абсорбира от поглъщането. Максималната концентрация в серума се достига 1 час след перорално приложение. Храната не влияе върху пълнотата на абсорбцията, но удължава процеса на абсорбция с 1 час. 93% от цетиризин се свързват с протеини. Фармакокинетичните параметри на цетиризин са линейно зависими. Обем на разпределение - 0,5 l / kg. В малки количества се метаболизира в черния дроб чрез O-обезсоляване с образуването на фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други блокери на N1-хистаминови рецептори, метаболизирани в черния дроб с участието на системата на цитохром Р450). Не се натрупва. 2/3 от лекарството се екскретира непроменено от бъбреците, а около 10% - с изпражненията. Системен клирънс - 53 ml / min. Полуживотът е 7-10 часа, при деца 6-12 години - 6 часа, при деца 2-6 години - 5 часа, 6 месеца до 2 години - 3,1 часа. При пациенти в напреднала възраст полуживотът се увеличава с 50%, системният клирънс - с 40%. Почти не се отстранява по време на хемодиализа. Прониква в кърмата.

Показания

За възрастни и деца на 6 месеца и повече: лечение на симптоми на многогодишен и сезонен алергичен ринит и алергичен конюнктивит, като сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия; сенна хрема (сенна хрема); уртикария, включително хронична идиопатична уртикария, оток на Quincke; и други алергични дерматози, включително атопичен дерматит, придружен от сърбеж и обриви.

Противопоказания

Свръхчувствителност към някой от компонентите на лекарството или към хидроксизин. Бременност, кърмене. Деца под 6 месеца.

внимателно

Хронична бъбречна недостатъчност (умерена и тежка), напреднала възраст (възможно намаляване на гломерулната филтрация).

Дозировка и приложение

Възрастни и деца над 6 години: дневна доза - 10 mg (1 таблетка или 20 капки). Възрастни - 10 mg веднъж дневно; деца 5 mg 2 пъти на ден или 10 mg веднъж. Понякога начална доза от 5 mg може да бъде достатъчна за постигане на терапевтичен ефект..

За пациенти с бъбречна недостатъчност дозата се намалява в зависимост от креатининовия клирънс: с креатининов клирънс 30-49 ml / min - 5 mg веднъж дневно; при 10-29 ml / min - 5 mg всеки ден.

Сънливост, главоболие, сухота в устата; рядко - главоболие, замаяност, мигрена, диария, алергични реакции: ангиоедем, сърбеж, обрив, уртикария.

свръх доза

При прием на лекарството веднъж в доза над 50 mg могат да се наблюдават следните симптоми: сънливост, тревожност и повишена раздразнителност, задържане на урина, сухота в устата, запек, мидриаза, тахикардия. Ако се появят симптоми на предозиране, лекарството трябва да се спре, необходимо е да се изплакне стомаха, да се вземе активен въглен, незабавно се консултирайте с лекар.

Взаимодействие с други лекарства

Няма едно фармакокинетично взаимодействие и клиничен ефект при едновременно приложение с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам, глипизид. Когато се комбинира с теофилин в доза от 400 mg веднъж на ден, се отбелязва намаление на креатининовия клирънс с 16%. Когато се комбинират с макролиди и кетоконазол, не са наблюдавани промени в ЕКГ.

Когато се използва в терапевтични дози, не са получени данни за взаимодействие с алкохол (при концентрация на алкохол в кръвта 0,5 g / l). Най-добре е обаче да се въздържате от употребата на алкохол по време на лечение с цетиризин..

Обективната количествена оценка на способността за шофиране на автомобил и работа с механизми не разкрива надеждно нежелани ефекти при предписване на препоръчителната доза от 10 mg, обаче се препоръчва предпазливост.

Освободете формуляра

Таблетките с покритие в блистери от 7 или 10 таблетки са опаковани в един блистер с инструкции за употреба в картонена кутия.

Капки за перорално приложение: 10 ml или 20 ml разтвор в бутилки от тъмно стъкло (тип 3), запушени с полиетиленов капак, оборудван със система за защита на детето. Бутилката е снабдена с капачка за капкомер, изработена от бял полиетилен с ниска плътност. Бутилката заедно с инструкциите за употреба се поставя в картонена кутия.

Условия за съхранение

Таблетки с покритие: на сухо място при температура под 25 ° С.

Капки за перорално приложение: при температура, която не надвишава 25 ° C.

Да се ​​пази далеч от деца.

Срок на годност

Таблетки с покритие: 5 години.

Капки за перорално приложение: 5 години.

Не приемайте след изтичане на срока на годност.

Условия за ваканция в аптеката

Таблетки с покритие: "YUSB Farshim S.A.",

Индустриална зона Planchey, Chmen de Croix Blanche 10,

CH-1630 Bulle - Швейцария.

Капки за перорално приложение: "YUSB Pharma S.p.A.",

Via Pralha 15, I-10044 Пианеца (Торино) - Италия.

Представителство в Руската федерация / Организация, приемаща рекламации

Zirtek за деца

Не е тайна, че алергиите могат да започнат при деца в много млада възраст, което дава на родителите много причина за безпокойство..

Zyrtec е антиалергичен антихистамин от второ поколение, който може да се използва за деца на възраст от шест месеца. Внезапната алергична реакция у бебето вече няма да ви изненада, защото можете да дадете Zyrtec на дете веднъж и самостоятелно, без лекарска уговорка.

Линейка за алергия

Алергичните реакции са много разнообразни и всички те могат да се считат за индикации за употребата на Zirtek:

  • Контактният алергичен дерматит, например, много често се проявява като отговор на ухапвания от насекоми. В този случай бебето има зачервяване и подуване на мястото на ухапване, след което се появява обрив с мехурчета.
  • Има и хранителна алергия, проявяваща се под формата на уртикария - обрив, наподобяващ следи от изгаряне на коприва. Този обрив бързо се разпространява по цялото тяло, а също така бързо преминава. Опасността от уртикария е, че дразненето може да премине към ларингеалната лигавица (оток на Quincke) и да причини астматичен пристъп.
  • Атопичният дерматит е вродена алергия, която се проявява при деца под формата на кожни обриви, започвайки от ранна възраст. Преди това това състояние се нарича ексудативна диатеза. Атопичният дерматит с течение на времето може да се изражда в невродерматит, с добавяне на други съпътстващи заболявания (алергичен ринит, бронхиална астма и др.)
  • Алергичният ринит или конюнктивит са някои от най-често срещаните сезонни заболявания. Те обикновено се обострят по време на периода на цъфтеж на някои билки. Тези алергични реакции, свързани с цветен прашец, разпространен от растенията, се наричат ​​сенна хрема или сенна хрема.

Във всички тези случаи детето веднага се нуждае от помощ. Zirtek е най-доброто лекарство по избор, тъй като се продава без рецепта, предлага се в най-удобната фармакологична форма за деца (капки) и действа много бързо.

Дозировка и приложение

Zyrtec за деца също се предлага под формата на таблетки, но на бебетата често се предписват само капки..

  • Бебета от 6 месеца до 2 години трябва да дават 5 капки;
  • Деца под 6 години - десет капки;
  • След 6 години, наведнъж можете да капете до 20 капки от лекарството.

Независимо решение за употребата на лекарството е възможно само в спешен случай, след което е необходимо да се консултирате с лекар.

Има доказателства, че приемането на Zirtek за бебета до шест месеца е строго забранено. Въпреки това, педиатрите често го предписват на кърмачета, само като намаляват дозата.

По принцип е доста трудно да се предозира лекарството, ако внимателно сте проучили инструкциите за употреба, но в редки случаи това се случва.

Повишената доза, като правило, води до увеличаване на страничните ефекти. В този случай трябва да се обадите на линейка. В очакване на пристигането й, струва си да започнете да миете стомаха на бебето и след това да дадете 2 таблетки активен въглен, натрошени на прах. Ако състоянието не се подобри, тогава ще се проведе по-нататъшно лечение в болница.

Задължителна информация

Трябва да се помни, че това лекарство може да не е подходящо за всички. Основните противопоказания са индивидуалната непоносимост на детето към компонентите на лекарството и бъбречно заболяване с изразено намаляване на техните функции.

Когато се приема, лекарството, като правило, се понася добре, но страничните ефекти, отстъпка, все още не си струва. Така че в редки случаи са възможни следните:

  • Сънливост, летаргия, мирен болка;
  • Сухота в устата, диария;
  • Алергия под формата на различни кожни реакции (включително уртикария, оток на Quincke, сърбеж).

Струва си да знаете, че Zirtek не е в състояние да излекува детска болест, той само ще облекчи симптомите, подобрявайки състоянието на бебето. Следователно, след като получи необходимата "линейка" на това лекарство, в бъдеще е необходимо да се подложи на по-пълен курс на лечение.

Zirtek таблетки: как да приемате на деца

Здравейте скъпи читатели. В днешната статия обсъждаме антихистаминовите таблетки Zirtec, което е забележително доказано в елиминирането на почти всички симптоми, които могат да бъдат причинени от алергии при деца.

В какви дози се използва лекарството, колко бързо влияе на тялото на детето, от каква възраст може да се използва Zirtek в таблетна форма за деца.

Лекарството Zirtek таблетки за детски алергии

При диагностициране на алергия при дете е много важно родителите да знаят за основните лекарства, необходими за елиминиране на алергичните реакции.

Едно от най-ефективните лекарства, често предписвани от алерголог, е Zirtec (таблетки и капки). Прочетете повече за капките в статията.

Лекарите смятат, че ако алергичната реакция току-що е започнала, таблетката Zirtek може да бъде дадена на детето у дома (веднъж, като спешна помощ), след което незабавно трябва да заведете детето на лекар.

Лекарството Zirtek помага да се отървете от различни алергични прояви при деца. Производителите произвеждат лекарството под различни форми: под формата на таблетки, както и под формата на разтвор..

Днес ще говорим за таблетите Zirtek. Родителите обаче трябва да запомнят: как да дадат Zirtek на дете за всеки случай, лекарят ще каже, а не само инструкциите за употреба на лекарството.

Лекарят, предписвайки дозата и определя продължителността на хапчето, ще вземе предвид всички индивидуални характеристики на хода на заболяването при детето.

Веществото цитерезин, който е част от Zirtek, е не само противоалергично, но и отлично премахва възпалителните реакции, причинени от алергии.

Основната цел на таблетките Zirtek, като всички антихистамини, е да блокира хистамина, освобождаването на което се случва в организма на детето по време на алергичен процес.

Zirtek таблетка започва действието си буквално 20 минути след администриране и е валиден за един ден, така че можете да го приемате веднъж на ден, което е много удобно.

Когато терапевтичният курс, продължителността на който се определя от лекаря, приключва, лекарството продължава да "работи" още три дни.

Zirtek също е много добър, защото не пристрастява. След приемането на хапчето детето почти няма сънливост, тоест децата могат да водят нормален активен начин на живот през деня.

Основна информация за приемането на таблетки Zirtec

Таблетките Zirtek се предписват от специалист алерголог като част от комплексната терапия, предназначена да спаси детето от развитието на алергичния процес. Таблетките Zyrtec ще облекчат всички симптоми на заболяването.

Ако алерголог е предписал таблетки Zirtek на дете, инструкциите за употреба за деца ще съдържат необходимата информация за родителите относно приема на лекарството. Тази информация е много важна за родителите..

Таблетките Zirtek се предписват при алергии, проявяващи се от кожни реакции (от леки обриви до уртикария, атопичен дерматит, подуване на кожата - до оток на Quincke), алергичен ринит и алергичен конюнктивит.

За родителите е много важно да научат, че Zirtek е противопоказан за деца с алергия.

Това се случва в случаите, когато детето страда от непоносимост към всеки компонент, който е част от лекарството. Обикновено специалистът взема предвид този момент, избирайки лекарство.

Като цяло Zirtek се отнася до безопасни лекарства за детски алергии. Ако изведнъж се появят нежелани реакции, което се случва много рядко, незабавно трябва да ги съобщите на лекаря, който ще замести Zirtek с аналог, и отрицателните реакции ще изчезнат много бързо.

Нежеланите реакции могат да включват:

  • Подпухналост, силен сърбеж на кожата, нейното зачервяване.
  • Повишена сънливост и умора на децата.
  • Нарушения в стомашно-чревния тракт (това може да е диария или, обратно, запек).
  • Суха уста.

Много е важно стриктно да спазвате препоръките на лекаря по отношение на дозировката и продължителността на курса на терапия. Ако специалистът смята, че антихистаминът Zirtek е най-подходящ за лечение на алергии, лекарят ще каже на родителите подробно как да приемат ефективното лекарство за деца.

В таблетки антихистаминът Zyrtec се предписва, ако детето вече е на шест години. За деца под шестгодишна възраст се предписва разтвор на лекарството и децата се дават на капки.

Преди да използвате лекарството Zirtek, родителите трябва да бъдат внимателно проучени инструкциите за таблетки за деца. Дозата таблетки Zirtek за деца от шест години на ден е 5 милиграма.

Това обикновено е една таблетка и се препоръчва да се приема преди хранене. Лекарят може да посъветва да се даде на детето първа половина дневното количество от лекарството, ако алергиите започнат да се лекуват своевременно, тоест признаците на заболяването не се изразяват по най-тежкия начин.

Има много случаи, когато такава половин доза от лекарството успешно елиминира проявите на алергичен процес.

Зиртек или Зодак?

Родителите, чиито деца страдат от алергии, обикновено са известни с различни антихистамини за спиране на алергичните прояви. Тъй като лекарството е Zodak

също много популярен в борбата с детските алергии, много често родителите си задават въпроса: Zirtek или Zodak: кое е най-доброто за детето?

И двете лекарства са се доказали забележително добре и основната активна съставка, която активно се бори със симптомите на алергия е една и съща, но някои други вещества в тези лекарства са различни.

И двете лекарства принадлежат към антихистамините от второ поколение. Лекарите смятат Зодак за аналог на Zirtek.

Родителите трябва да помнят, че предписването на лекарството принадлежи към компетентността на лекаря и ако специалистът избере Zirtek за вашето дете, той е сигурен, че това лекарство ще работи по-успешно и ще помогне бързо да се справи с алергичните симптоми.

Родителите в никакъв случай не трябва сами да избират антихистаминово лекарство за курса на лечение, самолечението е неприемливо, тъй като това е изпълнено с развитието на алергии у детето към сериозни форми.

Освен това, когато използвате лекарство Zirtek, е много необходимо да се използват дози от лекарството, тъй като превишаването на дозата може да доведе до сериозни състояния при дете. Ако това все още се е случило, трябва да се обадите на линейка.

Zirtek (таблетки, капки) - инструкции за употреба, аналози, ревюта, цена

Сайтът предоставя справочна информация само за информационни цели. Диагностиката и лечението на заболявания трябва да се извършват под наблюдението на специалист. Всички лекарства имат противопоказания. Необходима е консултация със специалист!

Имена, форми на освобождаване и състав на Zirtek

Понастоящем Zirtek се предлага в две лекарствени форми като:
1. Таблетки за орално приложение, филмирани;
2. Капки за перорално приложение.

Под формата на мехлем Zirtek за външна употреба не се предлага.

Zyrtec таблетки обикновено се наричат ​​просто таблетки, а капки се наричат ​​сироп, разтвор или суспензия..

Като активна съставка, както капки, така и таблетки на Zyrtec съдържат цетиризин. Цетиризин се съдържа в доза от 10 mg на таблетка и 10 mg за 1 ml капки.

Таблетките като помощни компоненти съдържат следните вещества:

  • Микрокристална целулоза;
  • Лактоза монохидрат;
  • Колоиден силициев диоксид;
  • Магнезиев стеарат;
  • Opadry Y-1-7000 (хипромелоза, титанов диоксид, макрогол).

Капките като помощни компоненти съдържат следните вещества:
  • глицерол;
  • Пропиленгликол;
  • Натриев захарин;
  • Метилпарабензен;
  • Пропил парабензен;
  • Натриев ацетат;
  • Ледена оцетна киселина;
  • Пречистена дестилирана и дейонизирана вода.

Терапевтични ефекти

Zyrtec е антиалергично лекарство от групата на селективни (селективни) Н1 хистаминови блокери от второ поколение. Тези лекарства често се наричат ​​не антихистаминови блокери, а антихистамини, но тези имена са синоними.
Zyrtec има следните терапевтични ефекти:

  • Предотвратява развитието на алергични реакции;
  • Предотвратява атаките на алергични заболявания (например бронхиална астма, дерматит и др.);
  • Улеснява активния ход на алергичните реакции, независимо от вида им и провокиращия фактор;
  • Облекчава сърбежа на кожата (антипрутичен ефект);
  • Спира ефектите на ексудация (обилно производство на слуз в носните проходи, на повърхността на фаринкса и сливиците, сълзене и др.);
  • Намалява отока;
  • Облекчава зачервяването на тъканите и намалява обривите по кожата.

Тези терапевтични ефекти на Zyrtec се дължат на способността му да блокира хистаминовите рецептори, намиращи се на повърхността на различни видове клетки, които играят огромна роля в развитието на алергична реакция и нейните характерни симптоми. По принцип, когато се започне алергична реакция на клетъчно ниво, тя първо протича незабелязано от хората, а последният й етап е отделянето на голямо количество хистамин, който е биологично активно вещество, което причинява характерни симптоми, като сърбеж, сълзене, хрема, зачервяване, подуване кожни обриви.

Тоест, именно с освобождаването на хистамин човек започва да чувства прояви на алергия. Лекарствата от групата на блокиране на хистамин, включително Zyrtec, изолират вече освободения хистамин от клетките, в резултат на което ефектът на това биологично активно вещество става невъзможен. Поради това хистаминът е блокиран и алергичните прояви не се развиват. В допълнение, Zirtek е в състояние не само да блокира хистаминовите рецептори, но и да предотврати освобождаването на нови порции от биологично активното вещество, което води до пълно затихване на алергичната реакция.

Първите терапевтични ефекти на Zirtek се появяват 20 минути след прилагане и продължават около 24 часа. Когато използвате лекарството за дълги курсове, пристрастяването и отслабването на действието не се развиват. След приключване на приложението на Zirtek, ефектите му продължават още три дни.

Zirtek - показания за употреба

Инструкции за употреба

Капки и таблетки Zirtek - инструкции за употреба

Таблетките могат да се дават на деца от 6 години, а капки от една година. Таблетките не трябва да се дават на бебета, по-малки от определената възраст, тъй като е трудно да преглътнат и това може да провокира натиск, повръщане и др..

Капките трябва да се приемат перорално, като измервате необходимото количество в обикновена чаена лъжичка. След това капките се поглъщат, облизват се добре от повърхността на лъжицата и се измиват с малко количество вода (достатъчно е 100 ml). Ако е трудно да преглътнете капките непроменени поради специфична миризма или вкус на оцет, тогава след измерване на необходимото количество, можете да добавите малко вода към лъжицата, разреждайки разтвора.

Таблетките Zirtek се поглъщат цели, без да се дъвчат, без да се хапят и смачкват по други начини и се отмиват с малко количество вода (достатъчно е 100 ml). Ако е необходимо, таблетките могат да бъдат счупени наполовина с риск от една от изпъкналите страни.

За най-бързото развитие на терапевтичния ефект, капки и таблетки Zirtek трябва да се разпределят с храна за 1 до 2 часа. Това означава, че капки или таблетки се препоръчва да се приемат 1 час преди или след хранене. Ако обаче има такава нужда, тогава капки могат да се приемат с храна, но в този случай трябва да се има предвид, че ефектът им ще се развие 10 до 30 минути по-късно, отколкото при приемане на лекарството отделно от храната.

Най-доброто време за приемане на капки и таблетки на Zirtek са вечерните часове - през зимата от 21-00 до 23-00, а през лятото от 22-00 до 00-00 часа. Това се дължи на факта, че именно през тези часове се отделя най-голямо количество хистамин. Съответно, Zirtek, приет по това време, потиска отделянето на хистамин и гарантира бързото и ефективно изчезване на прояви на алергични реакции или заболявания.

Можете обаче да приемате Zirtek капки или таблетки вечер само при условие, че лекарството е предназначено да се приема веднъж дневно. Ако Zirtek е предписано да се приема два пъти на ден, тогава се препоръчва да се прави сутрин и вечер, като се спазва интервал от приблизително 12 часа между дозите..

Ако приемането на лекарството в посочените оптимални часове по някаква причина не е възможно, тогава можете да го направите по всяко време. Но трябва да помните още една особеност на употребата на Zirtek - винаги трябва да се опитвате да спазвате равни интервали от време между две дози таблетки или капки. Тоест, ако трябва да се приемат капки или таблетки веднъж на ден, тогава това трябва да се прави всеки ден приблизително по едно и също време. Ако лекарството се препоръчва да се приема 2-3 пъти на ден, тогава трябва да направите това на приблизително равни интервали.

Дозировки Zirtek за хора от различни възрасти

Капките и таблетките за лечение на всички алергични заболявания и прояви се използват в еднакви дози, които зависят само от възрастта на човека. За точно измерване на необходимия брой капки трябва да се помни, че 1 ml е равно на 20 капки. Тоест, ако 1 ml съдържа 10 mg от активното вещество, тогава 20 капки = 10 mg цетиризин. Съответно, 10 капки е 5 mg цетиризин и т.н. Въз основа на определеното съотношение на капки и съдържанието на цетиризин в тях се изчислява точният необходим брой капки за приемане на определена доза Zirtek.

И така, дозировките на таблетки и капки Zirtek за спиране на алергични прояви, в зависимост от възрастта на човека, са следните:

  • Деца на възраст 6-12 месеца - приемайте 2,5 mg (5 капки) веднъж дневно;
  • Деца от 1 до 2 години - приемат 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден;
  • Деца от 2 до 6 години - приемат 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден или 5 mg (10 капки) веднъж дневно;
  • Деца над 6 години и възрастни - в първите дни от лечението приемайте 5 mg (половин таблетка или 10 капки) 1 път на ден. Ако в рамките на 1 до 2 дни тежестта на симптомите на алергия намалява леко, тогава дозировката се увеличава до 10 mg (1 таблетка или 20 капки) 1 път на ден. Максималната допустима дневна доза е 10 mg (1 таблетка или 20 капки). За продължителна курсова терапия с Zirtek се използва минималната ефективна доза на таблетки или капки. Тоест, ако доза от 5 mg веднъж на ден позволява на човек да предотврати алергията, тогава не е необходимо да я увеличавате.

На деца на възраст от 1 до 2 години не трябва да се прилага дневна доза от 10 mg наведнъж, тъй като организмът им все още не е в състояние да неутрализира такова количество от лекарството, което е било получено веднъж. Ако им давате 10 mg Zirtek веднъж на ден, тогава рискът от развитие на сънливост и спиране на дишането е голям. Следователно дневната доза от 10 mg за деца на възраст от 1 до 2 години се разделя на две дози от 5 mg.

Колко да приемате Zirtek (продължителност на терапията)

При остри алергични реакции трябва да се приемат капки или таблетки, докато симптомите изчезнат напълно (обриви и сърбеж на кожата, ринит, кихане, сълзене, зачервяване на очите и др.). Тоест, ако проявите на алергия са минали 2 дни след началото на приема на Zyrtec, тогава на третия ден можете да спрете приема. В този случай продължителността на терапията е само 2 дни. Въпреки това, най-често с остри алергични прояви, Zyrtec трябва да се приема в рамките на 7 до 10 дни.

Ако човек страда от някакви сезонни алергии или често проявяващи се алергични реакции, тогава Zirtek трябва да се пие постоянно, в дълги курсове от 20 до 25 дни, с интервали между тях най-малко от 2 до 3 седмици. Ако е възможно да се правят по-дълги почивки между курсовете на прием на Zirtek, тогава трябва да използвате това и да удължите интервалите колкото е възможно по-дълго. В такива случаи приемът на Zyrtec е хипосенсибилизираща терапия, по време на която желанието на организма да даде алергична реакция към специфичен дразнител намалява.

Zyrtec по време на бременност и кърмене

По време на експерименти върху животни не са открити отрицателни ефекти върху развитието на плода, хода на бременността и раждането. Въпреки това, подобни проучвания върху бременни жени не са провеждани по очевидни етични причини, така че производителите, страхувайки се да транспонират резултатите от опити с животни върху хора, посочват в инструкциите за употреба, че Zirtek не се препоръчва за употреба по време на бременност. В други инструкции бременността е противопоказание за прием на Zyrtec..

В практическата област обаче ситуацията е малко по-различна и има няколко съществени нюанса, които не се вземат предвид и според съществуващите правила не могат да бъдат използвани като надеждни данни за писане на инструкции за употреба на препарати Zirtek. Основният нюанс е, че въпреки официалната не препоръчителна употреба на лекарството по време на бременност, много жени го използват и лекарите го предписват в случай на спешност.

Въз основа на наблюденията на тези случаи на употреба на наркотици, лекарите и учените могат да заключат, че лекарството е безопасно или, обратно, опасно за бременни жени. И този извод ще бъде чисто емпиричен, основан на практически наблюдения, а не на резултатите от експериментални проучвания върху доброволци. Като се имат предвид резултатите от подобни наблюдения върху употребата на Zyrtec, лекарите го смятат за сравнително безопасен за употреба при бременни жени и затова, ако е необходимо, го използват в клиничната практика. Въпреки това, предвид хипотетичната възможна вреда и нежелание на всяка медицинска намеса в ранните етапи на бременността, лекарите не предписват и смятат за неприемливо да се използва Zyrtec до 12-та гестационна седмица.

Вторият подобен нюанс е, че Zyrtec е антихистамин от второ поколение, който може да провокира много по-малко странични ефекти в сравнение с лекарствата от първо поколение. А към първо поколение антихистамини включват широко разпространените и добре познати Suprastin, Tavegil, Clemastine, Diazolin и други. Освен това почти всички тези лекарства се използват при деца от първата година от живота и при бременни жени, считайки това за достатъчно безопасно.

Причината за относителната безопасност на антихистамини от първо поколение е, че лекарите ги използват за доста дълъг период от време и въз основа на наблюдения установяват, че няма отрицателни последици. Въпреки това, Zirtek и други антихистамини от II поколение са дори по-безопасни за деца и бременни, защото имат селективен ефект и не потискат централната нервна система толкова, колкото лекарствата от първо поколение. Следователно на практика те се използват и по време на бременност, започвайки от 13-та седмица, разбира се, с повишено внимание, под наблюдението на лекар и само ако е посочено.

Ето защо, ако Zirtek е бил предписан на жена по време на бременност, тогава тя може да го приема, без да се страхува от негативни последици, но като спре да го приема възможно най-скоро..

При кърмене Zyrtec не може да се приема, тъй като лекарството преминава в мляко и може да причини тежка депресия на ЦНС с спиране на дишането при бебето. Ето защо, ако трябва да приемате Zirtek, трябва да изоставите кърменето и да прехвърлите детето на млечни формули.

специални инструкции

При чернодробна недостатъчност дозировката на Zyrtec не се променя.

При наличие на бъбречна недостатъчност или в напреднала възраст дозировката на Zyrtec се определя индивидуално въз основа на стойността на клирънс на креатинина, която може да бъде определена чрез теста на Реберг или изчислена въз основа на серумната концентрация на креатинин, като се използва следната формула:
(телесно тегло в кг) * (140 - възраст в години) / 72 * (концентрация на креатинин в кръвта в mg / ml).

Замествайки желаните стойности в определената формула, получавате креатининов клирънс в ml / min за мъже. За да определите правилно индикатора за жените, се нуждаете от крайния резултат, получен по формулата, умножен по 0,85.

Дозировките на Zirtek за хора с бъбречна недостатъчност, като се взема предвид креатининовия клирънс, трябва да бъдат както следва:

  • Креатининов клирънс над 80 ml / min - приемайте 10 mg веднъж на ден;
  • Пълен клирънс 50 - 79 ml / min - приемайте 10 mg на ден, разделени на две дози от 5 mg;
  • Пръстен клирънс 30 - 49 ml / min - приемайте наведнъж 5 mg;
  • Пръстен клирънс 10 - 29 ml / min - приемайте 5 mg всеки ден;
  • Просветът по-малък от 10 - Zirtek не може да се вземе.

При деца с бъбречна недостатъчност дозировката се определя въз основа на креатининовия клирънс и като се вземат предвид възрастовите норми.

През целия период на лечение с Zirtek е необходимо да се въздържате от пиене на алкохолни напитки..

Деца под 1 година трябва да се прилагат Zirtek само когато това е абсолютно необходимо и с повишено внимание, тъй като лекарството може да провокира тежка депресия на ЦНС. В случай на силна сънливост, летаргия или промени в дишането, спрете да давате на дете под 1 година на Zyrtec и се консултирайте с лекар.

С повишено внимание е необходимо да се използва Zirtek при хора, които може да имат задържане на урина, тоест със следните състояния и заболявания:
1. Увреждане на гръбначния мозък в настоящето или в миналото.
2. Хиперплазия на простатата.

Ако човек има задържане на урина или намаляване на неговото количество по време на употребата на Zirtek, тогава трябва незабавно да спрете приема на лекарството и да се консултирате с лекар.

Преди да проведе тест за алергия, Zirtek трябва да бъде отменен след три дни, така че блокирането на хистаминовите рецептори да не доведе до фалшиво отрицателни резултати.

Въздействие върху способността за контрол на механизмите

свръх доза

Взаимодействие с други лекарства

Zirtek за деца (общи правила и инструкции)

Деца от 6 месеца до 6-годишна възраст трябва да се прилага Zyrtec само под формата на капки, тъй като можете точно да измерите необходимата доза. Освен това е трудно за малки деца да поглъщат хапчета, а течните лекарствени форми, за разлика от тях, се приемат сравнително лесно. След като достигне детето на 6 години, можете да му дадете лекарството под формата на капки и под формата на таблетки, като изберете най-удобния вариант за него.

Zyrtec се препоръчва да се приема 1 час преди или след хранене, за да се осигури бърза абсорбция в кръвта и развитие на терапевтичен ефект. Въпреки това, малките деца се съветват да добавят необходимия брой капки в кърмата или млечната смес и да дават в самото начало на следващото хранене. Тоест, необходимо е да се прецеди или излее около 5 ml от общия обем на сместа, добавете към тях капки Zyrtec и оставете детето да яде. След като изяде целия обем мляко или смес с разтвореното в тях лекарство, можете да продължите да хранете, както обикновено. Тази тактика гарантира, че бебето приема пълна доза от лекарството. Деца на възраст над една година се препоръчват да разтварят капки Zirtek в чиста вода..

Бебетата под 2 години трябва да бъдат разделени на две дози, за да се сведе до минимум рискът от странични ефекти. В този случай трябва да се поддържа интервал от приблизително 12 часа между дозите, за да се осигури постоянна концентрация на лекарството в кръвта. Деца над 2 години могат да се дават дневна доза Zirtek наведнъж.

Дозировката на капки и таблетки на Zirtek за лечение на различни алергични реакции и заболявания е абсолютно еднаква. Дозировките обаче се различават една от друга в зависимост от възрастта на детето. Така че, Zirtek трябва да се дава на деца в следните дози:

  • Деца на възраст 6-12 месеца - приемайте 2,5 mg (5 капки) веднъж дневно;
  • Деца от 1 до 2 години - приемат 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден;
  • Деца от 2 до 6 години - приемат 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден или 5 mg (10 капки) веднъж дневно.

Деца над 6 години приемат Zyrtec в доза за възрастни - 10 mg (20 капки или 1 таблетка) веднъж дневно и могат да им се дават капки и таблетки. Препоръчва се обаче да започнете лечението с половин доза - 5 mg (10 капки или половин таблетка) веднъж дневно. И ако в рамките на 1 до 2 дни състоянието се подобри и тежестта на симптомите на алергия изчезне, тогава трябва да продължите да приемате Zirtek в половин дозировка, без да го увеличавате до пълна. Ако обаче половината дозировка не подобри състоянието, тогава тя се увеличава до пълна - тоест те дават на детето Zyrtec 10 mg (1 таблетка или 20 капки) веднъж на ден.

Зиртек на новороденото

Капки Zyrtec могат да се дават на новородени, ако е необходимо, като внимавате, тъй като като страничен ефект лекарството може значително да инхибира централната нервна система и да провокира сънна апнея. На фона на употребата на Zirtek е необходимо внимателно да се следи дишането, сърдечната дейност и общото състояние на бебето. Ако се влошат, тогава лекарството се отменя. Но на първо място, трябва да знаете, че ако няколко часа след употребата на Zirtek, новороденото ще има оток, тогава трябва да спрете употребата на лекарството и спешно да се консултирате с лекар.

Но като цяло Zirtek е достатъчно безопасен за употреба при новородени, които получават лекарството изключително под формата на капки. Освен това опитните педиатри препоръчват да не давате лекарството вътре, да смесвате в мляко или бебешка храна, а да го заравяте в носните проходи, тъй като в този случай рискът от развитие на сериозни странични ефекти намалява, а действието е напълно достатъчно за спиране на алергичните прояви. Съгласно тази препоръка, Zyrtec трябва да се инжектира по една капка във всеки носен проход 2 пъти на ден, до проявата на алергии.

Ако се вземе решение да се дават капки Zyrtec на новородено вътре, тогава това трябва да се направи в количество от 2 капки 1 път на ден за деца до 3 месеца и 3 до 4 капки за бебета от 3 до 6 месеца. Капките трябва да се разтварят в 5 - 10 ml от експресирано мляко или смес и да се дават в самото начало на следващото хранене. След като детето изяде целия обем мляко или смес с разтвореното лекарство, трябва да продължите да хранете както обикновено.

Тъй като Zyrtec може да провокира депресия на ЦНС и внезапната смърт, свързана с нея, тя трябва да се използва особено внимателно при деца, които имат повишен риск от такива усложнения. В момента факторите, водещи до висок риск от внезапна детска смърт, са следните:

  • Синдром на сънна апнея при кръвни братя и сестри;
  • Синдром на внезапна детска смърт при кръвни братя и сестри в ранна детска възраст;
  • Употреба на наркотици или тютюнопушене по време на бременност;
  • Възрастта на майката е под 19 години;
  • Пушач, който се грижи за дете;
  • Децата заспиват с лицето надолу;
  • Недоносени деца (родени по-рано от 37 седмици);
  • Деца, родени с ниско телесно тегло;
  • Прием на всякакви други лекарства, които потискат централната нервна система (например Фенотропил, Пикамилон и др.).

Тоест, ако има някой от горните фактори при детето, се препоръчва да се откаже от употребата на Zyrtec, а ако той е жизненоважен, тогава състоянието на новороденото трябва да се следи отблизо до края на курса на терапия.

Нежелани реакции на Zirtek

Противопоказания

Zirtek - аналози

Аналози за деца

Zirtek (капки и таблетки) за деца и възрастни - отзиви

Прегледите за употребата на Zirtek за деца и възрастни в 90% от случаите са положителни, тъй като лекарството ефективно и бързо спира проявите на алергии, а също така облекчава подуването и сърбежа при други заболявания, като тонзилит, дерматит и др. В прегледите хората посочват, че лекарството действа бързо и се нуждае от малко за лечението му. Също така е важно Zirtek да се понася добре от деца, които приемат лекарството спокойно, без да принуждават родителите да прибягват до различни трикове, така че бебето да пие лекарството.

Отрицателните отзиви за Zirtek са предизвикани от прекомерни очаквания и надежди за ефекта му. Хората, придобивайки доста скъп Zirtek, мислят, че това ще спаси трайно тях или техните деца от алергии, което естествено не е вярно, тъй като лекарството само облекчава симптомите. И когато алергенът се появи отново, алергичната реакция ще започне отново. Хората са разочаровани и стигат до заключението, че Zirtek е "нормално лекарство" и не си струва парите, които искат, защото за просто облекчаване на алергиите можете да си купите много по-евтини антихистамини.

Зодак или Зиртек?

Zodak и Zyrtec са синонимни лекарства, защото съдържат едно и също активно вещество. Зодакът се произвежда от чешката компания Zentiva, а Zirtek от швейцарската UCB Farchim или италианската UCB Pharma, тоест двете компании имат добра репутация и внимателно следят качеството на своите продукти. Следователно всъщност между Zodak и Zirtek няма разлика в качеството, терапевтичната ефективност и честотата на терапевтичните ефекти.

Единствената съществена разлика между лекарствата е цената, която е по-ниска при Zodak. Следователно, с незначителността на ценовия фактор, можете да изберете всяко лекарство, ръководено само от субективни предпочитания и ако искате да спестите, можете да закупите напълно Zodak.

Zirtek може да се използва при деца от шест месеца, а Zodak - от 1 година, така че за бебета трябва да изберете първото лекарство, а за деца над 12 месеца можете да закупите всяко.

Zirtek или Fenistil?

Zirtek е лекарство от второ поколение, а Fenistil е I. Това означава, че Zirtek е по-малко вероятно да причини странични ефекти, но Fenistil има по-силен терапевтичен ефект. Затова лекарите препоръчват да се използва Zirtek като по-безопасно лекарство за независима употреба и прибягват до Fenistil само в медицинска институция и под наблюдението на лекарите, за да спрат тежки и остри алергични реакции.

Когато избирате лекарство за деца, трябва да се предпочита Zirtek, тъй като обективно той е по-безопасен от Fenistil, въпреки широко разпространеното напълно противоположно мнение. В действителност Фенистил е по-опасен от Зиртек, тъй като често провокира апнея и внезапна смърт при кърмачета, поради което е забранен при деца под 12 години в развитите страни.

В допълнение, Фенистил източва лигавиците на дихателните пътища, които лесно се заразяват, в резултат на което облекчаването на алергиите в около 2/3 от случаите завършва при бронхит, тонзилит и други инфекциозни и възпалителни заболявания на дихателната система. Фенистил също предизвиква изразена сънливост, нарушава способността за учене и адекватно възприемане на информация, което не се наблюдава при Zirtek.

Като се има предвид всичко изброено по-горе, се препоръчва да се предпочита Zirtek пред Fenistil.
Повече за лекарството Fenistil

Zirtek (капки, таблетки) - цена

Автор: Nasedkina A.K. Специалист по биомедицински изследвания.

Zirtek - инструкции за употреба за детски капки и таблетки

Един от антихистамините, който се използва активно в педиатричната практика, е Zyrtec. Въпреки това, нито едно лекарство не може да бъде универсално. Ето защо е толкова важно да разберете как да използвате правилно капки Zirtek за деца. Ще намерите инструкции за употреба, индикации, ограничения, странични ефекти, възможни грешки.

Лекарството Zirtek, което е представител на ново (според някои източници, II) поколение антихистамини, отдавна е на фармацевтичния пазар повече от 30 години.

Официалният сайт на лекарството - zirtek.rf

Фирма-производител - UBC (Белгия).

Руско-езиков ресурс на компанията - ucbrussia.ru.

Капките Zirtek за деца се утвърдиха като едно от най-ефективните средства, както и таблетките. Лекарството успешно се справя с различни алергични симптоми самостоятелно, но е възможно да се постигне особено изразен резултат при сложна терапия, в комбинация с лекарства от други групи.

В по-голяма степен това твърдение е уместно при лечението на бронхиална астма. Няколко проучвания показват, че включването на Zirtek в лечението на това заболяване носи значително облекчение от симптомите на последното. В допълнение, лекарството се използва за лечение на вирусни инфекции (например с вируса на Epstein-Barr или варицела), както и за симптоматично лечение на сърбеж и възпаление по кожата с различен произход.

Въпреки това, колкото и широк е списъкът с полезни свойства на лекарството, той не трябва да се дава на деца без лекарско предписание. Въпреки факта, че нито едно проучване не е разкрило отрицателен ефект върху детето, лекарството трябва да се използва само след преглед и строго според показанията.

фармакологичен ефект

Zyrtec е антихистамин, който блокира хистаминовите Н1 рецептори. В резултат на това това биологично активно вещество не може да засегне тъканите и органите, съответно симптомите на алергия не се развиват..

Лекарството насърчава бързото възстановяване на съдовите стени, което намалява тяхната пропускливост и облекчава подуването и сърбежа, а също така влияе положително на антиоксидантната система на организма.

И двете капки и таблетките Zirtek са силно бионалични. Това означава, че те се абсорбират почти напълно от стомашно-чревния тракт. Лекарството с всякаква форма достига максималната си концентрация в кръвта след 60 ± 30 минути, обаче, съдейки по отзивите на страдащите от алергия и лекарите, то започва да действа след 20 минути.

Лекарството се екскретира чрез бъбреците. При децата полуживотът е:

  • от шест месеца до 2 години - три часа;
  • от 2 до 6 години - пет часа;
  • от 6 до 12 години - шест часа.

Състав и форма на освобождаване

На руския пазар са представени две форми на лекарството - капки и таблетки. Активното вещество и в двата случая е цетиризин. Единствената разлика е в спомагателните компоненти.

Освободете формуляраструктураснимка
Капки ЗиртекАктивно вещество:
  • цетиризин - 10 mg / ml

Присъствието на оцетна киселина в състава е забележително. Това обяснява специфичната миризма на лекарството. Този компонент обаче не носи никаква опасност.

Концентрацията на оцетна киселина, вредна за здравето, е 30%, а в този препарат е около 0,08% в 1 ml, т.е. по-малко от 1% от общия обем на лекарството.

Таблетки ZyrtecАктивно вещество:
  • цетиризин - 10 mg

Всички допълнителни компоненти са формиращи и несъществени..

В някои източници можете да споменете сироп или капсули Zirtek, обаче днес в Русия такива форми на освобождаване на лекарства не са регистрирани и не се продават.

Показания за употреба

Както вече споменахме, спектърът на употреба на лекарството е доста широк. За Zirtec инструкциите за употреба за деца посочват само алергични заболявания като индикации.

В действителност Zirtek се предписва от лекарите много по-често..

Лекарството се предписва, ако реакцията на алергичното дете към определен силен алерген е неизвестна и контактът с него е неизбежен. Например: можете да препоръчате лекарството на малки деца, склонни към алергии, когато посещавате контактни зоологически градини, котешки ясли или изложби, където концентрацията на алерген е много висока.

В допълнение, като превантивна мярка се предписват антихистамини преди и след ваксинация. Практически безпроблемно се използват антихистамини преди DTP ваксина, полиомиелит и морбили, тъй като те са силно имуногенни и силно алергенни.

Инструкции за употреба Zirtek за деца

Дозировката за деца е много деликатен въпрос, независимо за какво лекарство става въпрос. Важно е да не навредите на детското тяло, да не предизвикате интоксикация, алергии или пристрастяване.

Значително предимство на Zirtek е, че той не предизвиква зависимост или повишава толерантността.

За да протече лечението безпроблемно, без странични ефекти, предозиране и други неприятности, трябва стриктно да следвате инструкциите и да знаете как да давате лекарството на детето и в каква доза.

Как да приемате Zyrtec, колко капки трябва да даде на детето, за да постигне ефекта? Дозата зависи от възрастта:

ПоказанияФункции на приложението
При кашлица, ларингит, хрема, отитВ случай на алергичен генезис на тези симптоми и заболявания, Zirtek е способен на това
  • облекчаване на бронхоспазъм, сърбеж,
  • премахване на подуване.

С инфекциозния характер на патологията

  • помага за облекчаване на възпалението,
  • леко намалява интензивността на ринорея.

В допълнение, той е в състояние да засили действието на муколитичните агенти, донякъде улеснявайки изхвърлянето на храчки.

С кожни лезии - атопичен дерматит, уртикария, контактен дерматит, с диатеза, хранителни алергии
  • Облекчава възпалението на кожата, подуване на подкожните мазнини,
  • в състояние да премахне обриви, включително плач, намалете интензивността на пилинг на кожата и дразнене.

С хранителните алергии той не влияе по никакъв начин на симптомите на стомашно-чревния тракт, но се справя добре със своите кожни прояви..

При атопичен дерматит трябва да се предписва изключително при комплексно лечение във връзка с употребата на глюкокортикостероиди.

С аденоидиИзползва се при подготовка за операция или за облекчаване на обострянето - аденоидит.
  • Помага за облекчаване на подуване, запушване на носа, което улеснява носното дишане,
  • премахва хъркането,
  • може да предотврати пристъпите на апнея през нощта.
С ухапвания от насекомиЛекарството може да се използва не само с алергична реакция към ухапване (включително с оток на Quincke), но и с нормална реактивност на тялото.
  • Помага за облекчаване на подуване и сърбеж на мястото на ухапване.,
  • улеснява опиянението от ухапвания от змия и паяк.
При инфекциозни заболявания, остри респираторни вирусни инфекции, варицела
  • Лекарството помага за облекчаване на сърбежа и възпалението, особено при кожни и възпалителни заболявания..

Използването му, разбира се, не отменя основната терапия, особено използването на антивирусни средства или антибиотици, но значително улеснява хода на заболяването.

За превантивни цели
възрастДоза
6-12 месеца2,5 mg (5 капки) веднъж дневно
1 година до 6 години2,5 mg 2 пъти на ден
6-12 години5 mg 2 пъти на ден
> 12 години10 mg веднъж дневно

Деца над 6 години могат да приемат хапчета и в този случай схемата на дозиране е следната:

възрастДоза
6-12 години5 mg (1 /2 таблетки) 2 пъти на ден
> 12 години10 mg (1 таблетка) веднъж дневно

Ориентацията трябва да се направи за наличие на бъбречна патология (в този случай дозата трябва да се коригира в зависимост от състоянието на бъбреците и теглото на детето), недоносеността (за деца до една година), случаите на алергия към лекарства.

Как да дадете лекарството на деца: тънкости

Заслужава да се разгледат няколко често срещани въпроса относно метода на използване на лекарството:

Колко дни подред да се даде лекарството?

Курсът на лечение се определя само от алерголог. Тя може да бъде както краткосрочна (до еднократна употреба), така и дълготрайна до няколко месеца).

Възможно ли е да добавите Zyrtec към сместа? Трябва ли Zirtek да се разрежда с вода за деца?

Можете да разреждате и добавяте, но тези препоръки не са обвързващи. Ако детето пие лекарства добре, то може да се дава "в чист вид".

Лекарството обаче има една особеност: остра миризма на оцет, горчив вкус. Следователно, малките деца могат да откажат да го приемат (особено трудно е да убедим детето да вземе лекарството в „криза“ 3 години). В този случай е позволено да се добавя лекарство към храна и напитки..

Трябва да приемате лекарства преди хранене или след?

Няма значение, възможно е с хранене. Наличието на храна не влияе върху количеството на абсорбцията на лекарството, а само на скоростта.

В случай, че скоростта няма значение (например с прием на курс), тогава няма зависимост от приема на храна.

Мога ли да давам лекарството през нощта? Зиртек предизвиква ли сънливост при децата?

Възможно е и ако сънливостта се развие след употребата му (този страничен ефект се проявява в около 10% от случаите - детето спи от Zirtek), тогава дори трябва да.

Колко да се даде лекарството преди ваксинацията?

По възрастова норма.

Колко дни преди ваксинацията?

В същия ден сутринта, не по-късно от час и половина преди ваксинацията.