Цетиризин

Анализи

Инструкции за употреба:

Цени в онлайн аптеките:

Цетиризинът е противоалергично лекарство.

Форма и състав на освобождаване

Цетиризин се предлага в две лекарствени форми:

  • капки за перорално приложение: леко кафеникави или безцветни, прозрачни, с характерна миризма (в бутилки от 10 или 20 ml, в картонен пакет 1 бутилка);
  • филмирани таблетки: двойно изпъкнали, кръгли, с лека грапавост, бели, с риск от едната страна (в блистерни опаковки от 10 бр., в картонен пакет от 2 опаковки).

Състав от 1 мл капки:

  • активно вещество: цетиризин дихидрохлорид - 0,01 g;
  • помощни компоненти: ледена оцетна киселина - 0,00053 g; натриев ацетат трихидрат - 0,01 g; натриев захаринат - 0,01 g; пропилен гликол - 0,35 g; глицерол - 0,25 g; пропил парахидроксибензоат - 0,00015 g; метил парахидроксибензоат - 0,00135 g; вода - до 1 мл.

Състав 1 таблетка:

  • активно вещество: цетиризин дихидрохлорид - 0,01 g;
  • спомагателни компоненти: колоиден силициев диоксид - 0,00052 g; магнезиев стеарат - 0,00156 g; кросповидон - 0,0039 g; коповидон - 0,0052 g; микрокристална целулоза - 0,04902 g; лактоза монохидрат - 0.0598 g;
  • филмово покритие: макрогол 6000 - 0,00038 g; титанов диоксид - 0,00053 g; хипромелоза - 0,00194 g; талк на прах - 0,00215 g.

Показания за употреба

капки

Използва се при възрастни и деца на възраст от 6 месеца в следните случаи (за облекчаване на симптомите):

  • прекъснат (сезонен) и персистиращ (целогодишен) алергичен конюнктивит и ринит: конюнктивална хиперемия, сълзене, ринорея, запушване на носа, кихане, сърбеж;
  • хронична идиопатична уртикария.

Терапията при деца на 6-12 месеца се провежда само според предписанието на лекар и под строг лекарски контрол.

Таблети

  • целогодишен и сезонен алергичен конюнктивит и ринит: конюнктивална хиперемия, сълзене, ринорея, кихане, сърбеж (за терапия);
  • сенна хрема (сенна хрема);
  • уртикария, включително хронична идиопатична уртикария, оток на Quincke;
  • други алергични дерматози, включително атопичен дерматит, придружен от обриви и сърбеж.

Противопоказания

  • бъбречна недостатъчност в краен стадий [креатининов клирънс (КС) по-малко от 10 ml за 1 минута];
  • малабсорбция на глюкоза-галактоза, дефицит на лактаза, непоносимост към лактоза (таблетки, защото съдържат лактоза);
  • възраст на децата: капки - до 6 месеца; таблетки - до 6 години (данните за ефикасността и безопасността на употребата на лекарството са ограничени);
  • бременност;
  • период на кърмене (таблетки);
  • индивидуална непоносимост към компонентите, съдържащи се в цетиризин.

Заболявания / състояния, при наличието на които капки се предписват с повишено внимание:

  • епилепсия, повишена конвулсивна готовност;
  • наличието на фактори, предразполагащи към задържане на урина;
  • хронична бъбречна недостатъчност;
  • период на кърмене;
  • възраст под 1 година;
  • напреднала възраст (в случаите на намаляване на гломерулната филтрация, свързано с възрастта).

Заболявания / състояния, в присъствието на които таблетките се предписват с повишено внимание:

  • хронично чернодробно заболяване;
  • хронична бъбречна недостатъчност;
  • напреднала възраст.

Дозировка и приложение

капки

Капките се приемат перорално, в чист вид или разтворени във вода (количеството му трябва да съответства на количеството течност, което може да бъде погълнато от пациента, особено детето).

Разтворът се приема веднага след приготвянето..

Доза за възрастни - 20 капки (0,01 g) 1 път на ден. В някои случаи начална доза от 10 капки (0,005 g) може да бъде достатъчна, за да се постигне задоволителен контрол на симптомите.

При липса на нарушена бъбречна функция дозировката за пациенти в напреднала възраст не се променя.

Цетиризин се екскретира главно през бъбреците. Ако алтернативна терапия не е възможна при пациенти с бъбречна недостатъчност, режимът на дозиране на лекарството се коригира в зависимост от функцията на бъбреците (QC стойности).

За мъжете QC се изчислява въз основа на концентрацията на серумен креатинин, по формулата:

QC (ml за 1 min) = [140 - възраст (години) x тегло (kg)] / 72 x серумен креатинин (mg в 1 dl).

Стойността на KK за жените се получава чрез умножаване на KK стойността за мъжете с коефициент 0.85.

Дозов режим за възрастни с бъбречна недостатъчност, в зависимост от QC:

  • норма, CC - повече от 80 ml / min: 0.01 g на ден;
  • бял дроб, CC - 50–79 ml / min: 0,01 g на ден;
  • средно, CC - 30–49 ml / min: 0,005 g на ден;
  • тежка, CC - 10–29 ml / min: 0,005 g след 1 ден.

В терминален стадий (пациенти на хемодиализа, CC - по-малко от 10 ml / min) Цетиризин е противопоказан.

Корекция на режима на дозиране в случай на нарушена функция на черния дроб не се изисква. В случаи на нарушена функция на черния дроб и бъбреците, режимът на дозиране се коригира според схемата, описана по-горе, в зависимост от тежестта на бъбречната недостатъчност и КС.

Режим на дозиране за деца в зависимост от възрастта:

  • 6-12 месеца: 5 капки (0,0025 g) веднъж дневно;
  • 1–6 години: 5 капки (0,0025 g) 2 пъти на ден;
  • 6-12 години: 10 капки (0,005 g) 2 пъти на ден;
  • над 12 години: 20 капки (0,01 g) 1 път на ден.

В някои случаи за задоволителен контрол на симптомите може да е достатъчна начална доза от 10 капки (0,005 g)..

Дозата на лекарството за деца с бъбречна недостатъчност се коригира, като се взема предвид QC и телесното тегло.

Таблети

Таблетките се приемат перорално с чаша течност.

Дневната доза за възрастни и деца от 6 години - 1 бр. (0,01 g). Постигането на терапевтичен ефект в някои случаи е възможно при приемане на начална доза от лекарството - 1/2 бр. (0,005 g).

При бъбречна недостатъчност, както и при пациенти в напреднала възраст, дозата на лекарството се коригира въз основа на стойността на QC. Формулата за изчисляване на QC за мъже и жени, режимът на дозиране при бъбречна недостатъчност (както и в случаите на комбинация от бъбречна и чернодробна недостатъчност) са подобни на описаните за капки Цетиризин за орално приложение.

За деца с бъбречна недостатъчност лекарството се използва в доза, половина от препоръчителната.

В случай на нарушена функция на черния дроб, режимът на дозиране не се коригира.

Странични ефекти

  • нервна система: рядко - сънливост, замаяност, повишена умора, главоболие; рядко - възбуда, парестезия, астения; много рядко - нарушение на съня, конвулсии, депресия, халюцинации, объркване, агресия; изолирани случаи - увреждане на паметта, амнезия, тик, тремор, припадък, дистония, дискинезия, извратеност на вкуса;
  • органи на зрението: изолирани случаи - нистагъм, замъглено зрение, нарушено настаняване;
  • храносмилателна система: рядко - гадене, сухота в устата; рядко - коремна болка, диария;
  • сърдечно-съдова система: много рядко - тахикардия;
  • дихателна система: рядко - фарингит, ринит;
  • метаболизъм: много рядко - наддаване на тегло;
  • отделителната система: изолирани случаи - енуреза, нарушение на уринирането;
  • лабораторни показатели: много рядко - промяна във функционалните чернодробни проби (повишени нива на билирубин, гама-глутамил трансфераза, алкална фосфатаза, трансаминази); изолирани случаи - тромбоцитопения;
  • алергични реакции: рядко - сърбеж, обрив; много рядко - реакции на свръхчувствителност, уртикария; изолирани случаи - персистиращ еритем, анафилактичен шок, ангиоедем;
  • други: рядко - неразположение; много рядко - подуване.

специални инструкции

Трябва да се има предвид, че пропил парахидроксибензоат и метил парахидроксибензоат, включени в капките, могат да причинят развитието на алергични реакции (включително забавени реакции).

При хиперплазия на простатата, наранявания на гръбначния мозък и наличието на други фактори, предразполагащи към задържане на урина, лекарството трябва да се лекува с повишено внимание.

Въпреки факта, че не е наблюдавано клинично значимо взаимодействие между цетиризин и алкохол (0,5 g от лекарството на 1 литър алкохол), се препоръчва предпазливост при прием на тази комбинация.

Необходим е тридневен период на измиване, преди да се предпишат тестове за алергия, тъй като блокерите на Н1-хистаминовите рецептори инхибират развитието на кожни алергични реакции.

Ако по време на лечението с лекарството се появи сънливост, пациентите се съветват да се въздържат от шофиране на превозни средства, работа с машини и извършване на потенциално опасни дейности.

Взаимодействие с лекарства

При едновременната употреба на цетиризин с теофилин (0,4 g на ден), общата СС намалява с 16%, докато кинетиката на втората не се променя.

Аналози

Аналози на Cetirizine са Zyrtec, Letizen, Cetirinax, Parlazin, Zodak, Alerza, Cetrin, Zincet.

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява при температура под 25 ° C. Да се ​​пази далеч от деца..

Срок на годност - 3 години.

Условия за ваканция в аптеката

Продаван без рецепта.

Намерихте грешка в текста? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter.

Цетиризин

Инструкции за употреба:

Цени в онлайн аптеките:

Цетиризинът е противоалергично лекарство. Блокатор на рецептора за хистамин Н1.

Състав и форма на освобождаване

Лекарството се предлага в три лекарствени форми:

  • Бели, продълговати таблетки, съдържащи 10 mg цетиризин дихидрохлорид всяка. Спомагателни компоненти: лактоза монохидрат, микрокристална целулоза, титанов диоксид, колоиден силициев диоксид, магнезиев стеарат. В опаковки от 7 или 10 таблетки.
  • Безцветни, прозрачни капки за перорално приложение, съдържащи 10 mg цетиризин дихидрохлорид в 1 ml. Спомагателни компоненти: натриев ацетат трихидрат, бензоена киселина, пропилен гликол, 85% глицерол, дестилирана вода. В бутилки с капкомер от 10 или 20 мл.
  • Безцветен, прозрачен сироп за перорално приложение, с миризма на банан, съдържащ 1 mg цетиризин дихидрохлорид в 1 мл. Допълнителни компоненти: глицерол 85%, натриев захарин, аромат на банан, сорбитол 70%, оцетна киселина 20%, пропил парахидроксибензоат, натриев ацетат, метил парахидроксибензоат, пропилен гликол. В тъмни стъклени бутилки от 75 или 150 мл, в комплект с мерителна лъжица.

Следните лекарства са аналози на Cetirizine: Alercetin, Anallergin, Zodak, Cetrin, Cetirinax.

Фармакологично действие на цетиризин

Според инструкциите, Цетиризин е блокер на хистаминови Н1 рецептори и има изразен антиалергичен ефект върху тялото..

Употребата на цетиризин в препоръчаните дози практически няма седативен ефект, както и антисеротонин и антихолинергични. Улеснява хода на алергиите и предотвратява неговото развитие. Според прегледите цетиризинът има антиексудативни и антипрутични ефекти..

Засяга алергичните реакции в ранните си стадии, намалява миграцията на възпалителните клетки. В късен стадий на алергия освобождаването на медиаторите се инхибира. Намалява пропускливостта на капилярите, облекчава подуването на тъканите и спазмите на гладката мускулатура. Той премахва кожната реакция на въвеждането на хистамин, специфични алергени и охлаждане (например със студена уртикария).

При пациенти с бронхиална астма прегледите на цетиризин значително намаляват хиперреактивността на бронхиалното дърво в резултат на отделянето на хистамин.

Според инструкциите цетиризин има терапевтичен ефект около час след приложение.

Показания за употреба на цетиризин

Според инструкциите, цетиризинът е показан в следните случаи:

  • уртикария, включително хронична идиопатична;
  • алергичен конюнктивит;
  • сезонен и целогодишен алергичен ринит (като симптоматично лечение);
  • дерматози, възникващи със сърбеж, включително атопичен дерматит, атопичен дерматит.

Дозировка и приложение на цетиризин

Лекарството или аналозите на Цетиризин в таблетна форма се приемат от деца над дванадесет години и възрастни, по една таблетка на ден, за предпочитане преди лягане.

Деца на възраст от шест до дванадесет години с телесно тегло по-малко от 30 кг приемат половин таблетка вечер, с телесно тегло над 30 кг - една таблетка преди лягане. Позволено е да се раздели хапчето на два пъти (половин таблетка сутрин, половин таблетка вечер).

Сироп Цетиризин се предписва на деца на възраст от две до дванадесет години, с тегло по-малко от 30 кг, в доза от 5 мл на ден, с тегло над 30 кг - 10 мл на ден.

Деца на възраст над дванадесет години и възрастни приемат 10 ml цетиризин сироп на ден.

Под формата на капки цетиризин се приема от деца на възраст от една до две години в доза 2,5 mg (5 капки) на ден. На възраст от две до шест години дозировката е 5 mg (10 капки) на ден. На възраст от шест до дванадесет години децата приемат лекарството или аналог на Цетиризин 10 mg (20 капки) на ден.

Деца над дванадесет години и възрастни обикновено приемат 20 капки (10 mg) на ден. Лекарството се приема вечер.

Приемът на Цетиризин в прегледите за бъбречна недостатъчност изисква намаляване на половината дозировка.

С повишено внимание дозировката трябва да се избира в случай на нарушена чернодробна функция, особено в комбинация с бъбречна недостатъчност..

Средно продължителността на лечението със сезонни алергии е 3-6 седмици, а при краткосрочни алергии приемането на лекарството за една седмица е достатъчно.

Продължителността на лечението с цетиризин при деца над шестгодишна възраст е до един месец.

Противопоказания

Употребата на цетиризин е противопоказана в следните случаи:

  • бременност и кърмене;
  • свръхчувствителност;
  • тежко бъбречно заболяване.

Според инструкциите цетиризин трябва да се предписва с повишено внимание на възрастни хора, тъй като при тази категория пациенти е възможно намаляване на гломерулната филтрация. Освен това трябва да се внимава в случай на назначаване на лекарството при хроничен пиелонефрит от умерен и тежък стадий..

Лекарството под формата на капки е предназначено за деца от една година. Под формата на сироп лекарството може да се приема за деца над две години. Таблетките се препоръчват да се предписват от седемгодишна възраст.

По време на употребата на цетиризин не се препоръчва да се приемат лекарства, които потискат централната нервна система, както и етанол.

Страничен ефект на цетиризин

Според прегледите, цетиризинът може да причини следните странични ефекти:

  • Алергични реакции: уртикария, кожен обрив, ангиоедем, сърбеж.
  • ЦНС: сънливост, замаяност, главоболие, мигрена, възбуда, умора.
  • Храносмилателна система: диспепсия, сухота в устата.

Положителните отзиви за Цетиризин показват, че главно лекарството се понася добре от пациентите. Страничните ефекти обикновено са преходни..

свръх доза

Предозирането на цетиризин причинява следните симптоми: летаргия, сънливост, тахикардия, слабост, главоболие, задържане на урина, раздразнителност, умора.

В този случай е необходимо да се проведе симптоматично лечение, да се направи промивка на стомаха и да се вземе активен въглен.

Условия за съхранение на цетиризин

Цетиризин се съхранява на сухо място при стайна температура за не повече от три години..

Лекарството под формата на капки след отваряне на флакона не може да се използва за повече от шест месеца, а сиропът трябва да се използва в рамките на три месеца от момента на отваряне.

Цетиризин: цени в онлайн аптеките

Цетиризин 10 mg филмирани таблетки 10 бр.

Цетиризин 10 mg филмирани таблетки 10 бр.

Цетиризин DS 10 mg филмирани таблетки 10 бр.

Цетиризин таблетки p.p. 10 mg 10 бр. връх

Цетиризин таблетки p.p. 10мг 10 бр.

Цетиризин Сандоз 10 mg филмирани таблетки 10 бр.

Цетиризин 10 mg филмирани таблетки 20 бр.

Цетиризин 10 mg филмирани таблетки 20 бр.

Цетиризин таблетки p.p. 10 mg 20 бр. Replicpharm

Цетиризин 10 mg филмирани таблетки 20 бр.

Цетиризин таблетки p.p. 10мг 20 бр.

Цетиризин 10 mg филмирани таблетки 30 бр.

Цетиризин таблетки p.p. 10мг 30 бр.

Cetirizine Sandoz 10 mg / ml капки за перорално приложение 20 ml 1 бр.

Цетиризин 10 mg / ml капки за перорално приложение 20 ml 1 бр.

Информацията за лекарството е обобщена, предоставя се за информационни цели и не замества официалните инструкции. Самолечението е опасно за здравето.!

Черният дроб е най-тежкият орган в нашето тяло. Средното й тегло е 1,5 кг.

За да кажем дори най-кратките и най-прости думи, използваме 72 мускула.

Зъболекарите се появяват сравнително наскоро. Още през 19 век задължение на обикновен фризьор е да изважда болни зъби.

Четири филийки тъмен шоколад съдържат около двеста калории. Така че, ако не искате да се подобрите, по-добре е да не ядете повече от две лобули на ден.

Всеки човек има не само уникални пръстови отпечатъци, но и език.

По време на живота средният човек произвежда не по-малко от два големи басейна слюнка.

В опит да извадят пациента, лекарите често отиват твърде далеч. Така например един известен Чарлз Дженсън в периода от 1954 до 1994 година. преживя повече от 900 операции за отстраняване на новообразувания.

Нашите бъбреци могат да изчистят три литра кръв за една минута.

Най-високата телесна температура е регистрирана при Уили Джоунс (САЩ), който е приет в болницата с температура 46,5 ° C.

При редовно посещение на солариума шансът да получите рак на кожата се увеличава с 60%.

Има много интересни медицински синдроми, като обсесивно поглъщане на предмети. 2500 чужди предмета са открити в стомаха на един пациент, страдащ от тази мания.

Повече от 500 милиона долара годишно се изразходват само за лекарства срещу алергии в Съединените щати. Все още ли вярвате, че ще се намери начин за окончателно побеждаване на алергиите?

Продължителността на живота на левичарите е по-малка от хората с дясна ръка.

Кариесът е най-често срещаната инфекциозна болест в света, с която дори грипът не може да се конкурира..

Човешката кръв "тече" през съдовете под огромен натиск и ако целостта му бъде нарушена, може да стреля до 10 метра.

Корекцията на зрението е една от най-малко травматичните хирургични процедури. Въпреки това, притесненията за предстоящата интервенция е естествено. Други де.

Цетиризин

  • Фармакокинетика
  • Показания за употреба
  • Начин на приложение
  • Странични ефекти
  • Противопоказания
  • бременност
  • свръх доза
  • Условия за съхранение
  • Освободете формуляра
  • структура
  • Допълнително

Цетиризин - антиалергичен агент на блокера на Н1-хистаминовия рецептор
Цетиризин е конкурентен хистаминов антагонист, метаболит на хидроксизин, блокер на Н1-хистаминовите рецептори. Инхибира вазоактивен чревен пептид (VIP), вещество Р, невропептиди, участващи в развитието на алергична реакция. Той предотвратява развитието и улеснява хода на алергичните реакции, има антипрутичен и антиексудативен ефект. Той засяга ранния стадий на алергичните реакции, ограничава отделянето на възпалителни медиатори в "късния" етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазма на гладката мускулатура.
Елиминира кожната реакция на въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при лека астма. Почти няма антихолинергични и антисеротонинергични ефекти. В терапевтичните дози практически не предизвиква седативен ефект. Терапевтичният ефект се развива 2 часа след приложение, като достига максимум след 4 часа и продължава повече от 24 ч. На фона на курсовото лечение толерантността към антихистаминовото действие на цетиризин не се развива. След прекратяване на лечението ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетика

Засмукване. След перорално приложение той се абсорбира бързо. Максималната плазмена концентрация (Cmax) се достига след 1 час. Приемът на лекарството с храна не влияе на количеството на абсорбция, но скоростта на абсорбция намалява леко (времето за достигане на Cmax се увеличава с 1 час).
Разпределение. Цетиризин се свързва с плазмените протеини с 93%. Обем на разпределение (Vd) - 0,5 l / kg. Екскретира се в кърмата. Не се натрупва.
Метаболизма. Той се метаболизира в малки количества с образуването на фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други блокери на Н1-хистаминовите рецептори, метаболизирани в черния дроб с участието на изоензимната система на цитохром Р450).
Разплод. 60% от лекарството се екскретира непроменено от бъбреците в рамките на 96 часа, а около 10% се екскретира през червата. Периодът на полуразпад (T1 / 2) е 7-10 часа, той практически не се отстранява по време на хемодиализа.
Фармакокинетика в специални клинични случаи. T1 / 2 деца на възраст 6-12 години - 6 часа. При пациенти с нарушена бъбречна или чернодробна функция екскрецията на лекарството се забавя и Т1 / 2 се увеличава.

Показания за употреба

Цетиризин се препоръчва за възрастни и деца над 12 години: симптоматично лечение на сезонен и целогодишен алергичен ринит със съпътстващ алергичен конюнктивит; хронична идиопатична уртикария.
Цетиризин се препоръчва за деца на възраст от 6 до 12 години: симптоматично лечение на сезонен и целогодишен алергичен ринит; хронична идиопатична уртикария.

Начин на приложение

Вътре. Цетиризин таблетки се поглъщат напълно, без дъвчене, с малко вода, за предпочитане вечер.
Възрастни, деца над 12 години и с тегло над 30 кг
10 mg (1 таблетка) веднъж дневно.
Деца на 6-12 години
С телесно тегло над 30 кг. 10 mg веднъж на ден или 5 mg (1/2 таблетка) 2 пъти на ден (сутрин и вечер).
С телесно тегло по-малко от 30 кг. 5 mg (1/2 таблетка) веднъж дневно.
При пациенти с бъбречна недостатъчност корекцията на дозата зависи от стойността на QC и е представена в таблицата:

Странични ефекти

Честотата на нежеланите реакции се класифицира според препоръките на Световната здравна организация: много често - най-малко 10%; често - най-малко 1% и по-малко от 10%; рядко - не по-малко от 0,1% и по-малко от 1%; рядко - не по-малко от 0,01% и по-малко от 0,1%; много рядко - по-малко от 0,01%, включително изолирани случаи.
От страна на кръвта и лимфната система: много рядко - тромбоцитопения.
От имунната система: рядко - реакция на свръхчувствителност; много рядко - анафилактичен шок.
От нервната система: рядко - парестезия, възбуда; рядко - конвулсии, нарушения в движението, агресия, объркване, депресия, халюцинации, безсъние; много рядко - нарушение на вкуса, припадък.
От сърдечно-съдовата система: рядко - тахикардия, сърцебиене.
От страна на органа на зрението: много рядко - нарушения в акомодацията, замъглено зрение, окулогична криза.
От стомашно-чревния тракт: рядко - диария.
От страна на черния дроб и жлъчните пътища: рядко - повишена активност на „чернодробните“ трансаминази, алкална фосфатаза, γ-глутамил трансфераза; много рядко - хепатит.
От кожата и подкожните тъкани: рядко - сърбеж, обрив; рядко - уртикария; много рядко - ангиоедем, мултиформен еритем.
От страна на бъбреците и пикочните пътища: много рядко - дизурия, инконтиненция на урината, затруднено уриниране.
Други: рядко - астения, дискомфорт; рядко - оток, наддаване на тегло.

Противопоказания

Противопоказания за употребата на лекарството Цетиризин са: свръхчувствителност към цетиризин, други компоненти на лекарството и производни на пиперазин; деца под 6 години; бременност; периодът на кърменето; бъбречна недостатъчност в краен стадий (креатининов клирънс (CC) под 10 ml / min); пациенти на хемодиализа; непоносимост към лактоза, недостиг на лактаза; синдром на малабсорбция на глюкоза-галактоза.
Предпазни мерки: умерена до тежка хронична бъбречна недостатъчност; възраст над 65 години; едновременна употреба с лекарства, които имат потискащ ефект върху централната нервна система (ЦНС), като барбитурати, опиоидни аналгетици, етанол, бензодиазепинови производни, золпидем и др..

бременност

Цетиризинът е противопоказан при бременни жени, защото недостатъчни данни за безопасност и ефикасност.
Няма данни за разпределението на цетиризин с кърма, цетиризин не трябва да се използва по време на кърмене.
Взаимодействие с други лекарства
Няма фармакокинетично взаимодействие с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам и глипизид.
Едновременната употреба с теофилин (400 mg / ден) води до намаляване на общия клирънс на цетиризин (кинетиката на теофилина не се променя).
Миелотоксичните лекарства увеличават проявите на хематотоксичност на цетиризин.
Употребата на цетиризин трябва да се спре три дни преди алергични тестове.
Препоръчва се да бъдете внимателни, докато използвате лекарства, които имат потискащ ефект върху централната нервна система.

свръх доза

Симптоми на предозиране на цетиризин: сънливост, тревожност, повишена раздразнителност, задържане на урина, сухота в устата, запек, мидриаза, тахикардия.
Метод на лечение: отнемане на лекарства, промиване на стомаха, прием на активен въглен, симптоматична терапия.

Условия за съхранение

Съхранявайте при температура, която не надвишава 25 ° C, на тъмно място.
Да се ​​пази далеч от деца.

Освободете формуляра

Цетиризин - 10 mg филмирани таблетки.
10 таблетки в блистери от алуминиево фолио / PVC / PVDC.
1, 2 или 3 блистера се поставят в картонена кутия заедно с инструкции за употреба.

структура

1 таблетка Цетиризин съдържа активното вещество цетиризин дихидрохлорид 10.00 mg.
Помощни вещества: микрокристална целулоза 40,00 mg, лактоза монохидрат 63,50 mg, колоиден силициев диоксид 0,50 mg, магнезиев стеарат 1,00 mg.
Shell Opadry OY-GM-28900 бял: хипромелоза (E464) 0,94 mg, полидекстроза 0,94 mg, титанов диоксид (E171) 0,94 mg, макрогол-4000 0,18 mg.

Капки, сироп и таблетки 10 mg цетиризин: инструкции, цена и отзиви

Блокерът на хистаминовите Н1 рецептори е цетиризин. Инструкциите за употреба показват, че 10 mg таблетки, капки, сироп имат антиалергичен ефект. Отзивите на алерголозите обясняват, че лекарството помага при лечението на уртикария, сенна хрема и други прояви на алергии.

Форма и състав на освобождаване

Лекарството Цетиризин се предлага под формата на таблетки за перорално приложение. Бели таблетки, покрити с филмова защитна обвивка, изпъкнали от двете страни, кръгли, опаковани в блистери от 10 броя (1-3) в картонена кутия, към лекарството е приложена подробна пояснителна бележка с описание на характеристиките на таблетките.

Всяка таблетка съдържа 10 mg активна съставка - Цетиризин дихидрохлорид, както и редица допълнителни помощни вещества

В допълнение, капки Cetirizine Hexal се освобождават за перорално приложение във флакони от 10 ml или 20 ml.

В 1 ml капки - цетиризин дихидрохлорид 10 mg. Бензоена киселина, пропилен гликол, глицерол, вода, натриев ацетат, като помощни вещества.

Те също така произвеждат безцветен, прозрачен сироп за орално приложение, с миризма на банан, съдържащ 1 mg цетиризин дихидрохлорид в 1 мл. Допълнителни компоненти: глицерол 85%, натриев захарин, аромат на банан, сорбитол 70%, оцетна киселина 20%, пропил парахидроксибензоат, натриев ацетат, метил парахидроксибензоат, пропилен гликол. Продава се в тъмни стъклени бутилки от 75 или 150 мл, в комплект с мерителна лъжица.

фармакологичен ефект

Според инструкциите, Цетиризин е блокер на хистаминови Н1 рецептори и има изразен антиалергичен ефект върху тялото. Използването на лекарството в препоръчани дози практически няма седативен ефект, както и антисеротонин и антихолинергични. Улеснява хода на алергиите и предотвратява неговото развитие.

Според прегледите цетиризинът има антиексудативни и антипрутични ефекти. Засяга алергичните реакции в ранните си стадии, намалява миграцията на възпалителните клетки. В късен стадий на алергия освобождаването на медиаторите се инхибира. Намалява пропускливостта на капилярите, облекчава подуването на тъканите и спазмите на гладката мускулатура.

Премахва кожната реакция към въвеждането на хистамин, специфични алергени и охлаждане (например със студена уртикария). При пациенти с бронхиална астма прегледите на цетиризин значително намаляват хиперреактивността на бронхиалното дърво в резултат на отделянето на хистамин.

Според инструкциите цетиризин има терапевтичен ефект около час след приложение.

Показания за употреба

Какво помага на цетиризин? Лекарството се предписва на пациенти за спиране и предотвратяване на клиничните прояви на алергична реакция при следните състояния:

  • уртикария, включително идиопатична и алергична;
  • сенна хрема;
  • ухапвания от насекоми и подуване на кожата на фона на ухапване;
  • ангиоедем;
  • сърбеж на кожата с дерматит, включително атопичен дерматит;
  • алергична ринорея;
  • ринит, причинен от цъфтящи растения, билки, цвете;
  • алергичен конюнктивит;
  • алергична реакция към ултравиолетови лъчи.

Лекарството може да се предписва и на пациенти, склонни към развитие на алергични реакции към лекарства, например, антибиотици, сиропи за кашлица и други.

Инструкции за употреба

Цетиризин таблетки се приемат през устата, като цяло, по-добре вечер, предвид седативен ефект. Възрастни и деца от 12 години се предписват по 10 mg на ден. Деца на 6-12 години с тегло над 30 kg - 10 mg 1 път на ден, с тегло под 30 kg - 5 mg 1 път на ден.

Таблетките се приемат перорално, независимо от храненето, без дъвчене и пиене с достатъчно количество течност, за предпочитане вечер.

сироп

Препоръчва се възрастни и юноши над 12 години да приемат 10 mg (10 лъжички) цетиризин, за предпочитане вечер. Деца на възраст от 2 до 12 години и с тегло под 30 кг се предписват 5 ml (1 лъжичка); с телесно тегло над 30 кг - 10 мл (2 измерени лъжици) вечер. Възможно е да приемате 5 ml (1 лъжичка) 2 пъти на ден (сутрин и вечер).

капки

Препоръчва се възрастни и юноши над 12 години да приемат 10 mg (20 капки) цетиризин, за предпочитане вечер. За деца на възраст 1-2 години лекарството се предписва 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден; на възраст 2-6 години - 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден (сутрин и вечер) или 5 mg (10 капки) вечер; на възраст от 6-12 години - 5 mg (10 капки) 2 пъти на ден (сутрин и вечер) или 10 mg (20 капки) вечер.

Пациентите с бъбречна недостатъчност трябва да намалят препоръчителната доза с 2 пъти. В случай на нарушена функция на черния дроб, дозата трябва да се подбира индивидуално, особено внимателно - с едновременна бъбречна недостатъчност. Възрастните хора с нормална бъбречна функция не изискват корекция на дозата.

При сезонен алергичен ринит продължителността на терапията за възрастни обикновено е от 3 до 6 седмици, а при краткосрочно излагане на алерген, приложението в рамките на 1 седмица е достатъчно. Продължителността на терапията за деца над 6 години е от 2 до 4 седмици, а при краткосрочно излагане на алерген, приложението в рамките на 1 седмица е достатъчно.

Вижте също: как да приемате аналога на Zodak от алергии.

Противопоказания

  • кърмене;
  • малабсорбция на глюкозна галактоза;
  • бременност;
  • свръхчувствителност;
  • възраст до 6 години (за таблетки);
  • непоносимост към лактоза;
  • тежка бъбречна недостатъчност.

С повишено внимание се предписва при тежка бъбречна недостатъчност, в напреднала възраст, докато приемате барбитурати, етанол, опиоидни аналгетици, бензодиазепинови производни. Избягвайте шофирането по време на транспорт.

Странични ефекти

Според прегледите, цетиризинът може да причини следните странични ефекти:

  • ЦНС: сънливост, замаяност, главоболие, мигрена, възбуда, умора.
  • Храносмилателна система: диспепсия, сухота в устата.
  • Алергични реакции: уртикария, кожен обрив, ангиоедем, сърбеж.

Положителните отзиви за Цетиризин показват, че главно лекарството се понася добре от пациентите. Страничните ефекти обикновено са преходни..

Деца, по време на бременност и кърмене

Цетиризинът е противопоказан при бременност. Ако е необходимо, назначаването на лекарството по време на лактация трябва да вземе решение за прекратяване на кърменето. Използвайте с повишено внимание при пациенти в напреднала възраст.

Употреба при деца

Лекарството под формата на капки за перорално приложение е предназначено за деца над 1 година. Сиропът е предназначен за деца над 2 години. Лекарството под формата на таблетки е предназначено за деца на възраст над 6 години.

специални инструкции

Цетиризин таблетки трябва да се предписват с повишено внимание при пациенти в напреднала възраст поради намаляване на тяхната гломерулна филтрация и висок риск от странични ефекти върху лекарството.

По време на лечението с таблетки Цетиризин не можете да пиете алкохол, тъй като това увеличава риска от странични ефекти от централната нервна система.

Лекарството не се предписва на деца под 6 години, тъй като няма опит с употребата на таблетки в тази възрастова категория и безопасността на лекарството не е установена.

По време на лекарствената терапия човек трябва да се въздържа от шофиране на автомобил и работа с машини, което изисква повишена концентрация на вниманието. Това се дължи на вероятността от внезапно замаяност и сънливост под въздействието на таблетки..

Взаимодействие с лекарства

Взаимодействия с циметидин, еритромицин, кетоконазол, диазепам, азитромицин не са открити. Приложението с теофилин води до намаляване на клирънса на цетиризин. Миелотоксичните лекарства повишават хематотоксичността на цетиризин. Трябва да се внимава при употреба на лекарства, които потискат централната нервна система..

Лекарството усилва ефекта на алкохола, така че приемането му не е допустимо по време на лечение с това лекарство. Употребата на цетиризин трябва да се спре три дни преди тестовете за алергия.

Аналози на лекарството Цетиризин

Структурата определя аналозите:

За лечение на уртикария включват аналози:

  1. Allerfex.
  2. Cetirinax.
  3. Cetrin.
  4. Хилак форте.
  5. преднизон.
  6. Histalong.
  7. Rivtagil.
  8. Kenacort.
  9. Tavegil.
  10. Tirlor.
  11. Clarisens.
  12. Celeston.
  13. Histafen.
  14. Primalan.
  15. клемастин.
  16. Decortin.
  17. Suprastinex.
  18. Zirtek.
  19. Soventol.
  20. Lomilan.
  21. Калциев хлорид.
  22. Oxycort.
  23. Xizal.
  24. Хидрокортизон.
  25. Fenistil.
  26. Tranexam.
  27. Lorinden.
  28. Zodak.
  29. Synoderm.
  30. Treksil.
  31. Burlicort.
  32. Fenkarol.
  33. Parlazin.
  34. Lordestine.
  35. Астемизол.
  36. Kestin.
  37. Suprastin.
  38. Clarotadine.
  39. Fortecortin.
  40. Asmoval 10.
  41. Clargotil.
  42. Отегчен.
  43. Telfast.
  44. Loratadine.
  45. Веро Лоратадин.
  46. дексаметазон.
  47. Claridol.
  48. Clarifer.
  49. Nobrassit.
  50. Claritin.
  51. Erolin.
  52. Histaglobin.
  53. Mibiron.

Условия за почивка и цена

Средната цена на цетиризин (10 mg таблетки № 10) в Москва е 55 рубли. Цената на капки е 255 рубли. Отпуска се без рецепта.

Цетиризин се съхранява на сухо място при стайна температура за не повече от три години. Лекарството под формата на капки след отваряне на флакона не може да се използва за повече от шест месеца, а сиропът трябва да се използва в рамките на три месеца от момента на отваряне.

Как да приемате лекарството Цетиризин за възрастни и деца - състав, активно вещество, форма на освобождаване и дозировка

Форми на лекарството

Цетиризин се предлага в три лекарствени форми:

  • таблетки;
  • Капки за перорално приложение;
  • Глицеролов сироп.

Всяка таблетка съдържа 10 милиграма цетиризин хидрохлорид. Освен цетиризин, таблетките съдържат и помощни вещества - лактоза и кристална целулоза. Веществата улесняват абсорбцията на лекарството в стените на стомаха и кръвта. Предлага се в опаковка, съдържаща един блистер за 7 или 10 таблетки.

Капките са безцветни и без мирис, предлагат се в бутилки с капкомер-дозатор от 10 и 20 милилитра. Всеки милилитър от лекарството съдържа 10 mg цетиризин дихидрохлорид и помощни вещества. Воден дестилат се използва като пълнител, а бензоена киселина, натриев ацетат и пропилен гликол се използват за улесняване на проникването в лигавиците. За вискозитет се добавя глицерол..

Сиропът съдържа 1 милиграм на милилитър активно вещество, произвежда се в обем от 75 и 150 милилитра с мерителна лъжица в комплекта. Бутилките са изработени от тъмно стъкло, което предпазва лекарството от слънчева светлина и нежелани реакции. От помощните вещества има глицерол, сорбитол и оцетна киселина.

структура

Лекарството под формата на таблетки: активното вещество е 10 mg цетиризин дихидрохлорид. помощни вещества - магнезиев стеарат, лактоза монохидрат, титанов диоксид, колоиден силициев диоксид и микрокристална целулоза.

Капки: активното вещество е цетиризин дихидрохлорид 10 mg в 1 ml. бензоена киселина, натриев ацетат трихидрат, 85% глицерол, пропилен гликол, дестилирана вода.

Сироп: основното вещество е цетиризин дихидрохлорид 10 mg в 1 ml. 85% глицерол, аромат на банан, 20% оцетна киселина, сорбитол 70%, натриев захарин, натриев ацетат, пропилен гликол.

Инструкции за употреба

За възрастни и деца над 12 години препоръчват да се приемат под формата на таблетки. 10 mg цетиризин (1 таблетка) вечер.

За деца от 6 до 12 години, ако телесното тегло е повече от 30 кг - също 1 таблетка (10 mg) вечер. ако е по-малко от 30 кг, тогава дозировката е 5 mg (половин таблетка). Възможно е децата да се разделят на две дози сутрин и вечер, 5 mg.

Под формата на сироп може да се приема и от възрастни и деца над 12 години. Дозировката също е 10 mg от активното вещество (цетиризин) - тоест 2 лъжички (1 е 5 mg). Вземете за предпочитане вечер.

За деца от 2 до 12 години, ако телесното тегло е повече от 30 кг - също 10 мл вечер. ако е по-малко от 30 кг - тогава дозировката е 5 мл (1 измерена лъжица). Възможно е да се разделят за деца на две дози сутрин и вечер, 5 мл.

Под формата на капки: за възрастни и деца над 12 години дозировката е 10 mg вечер (еквивалентно на 20 капки). За деца на възраст 1-2 години лекарството се предписва перорално 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден. Деца на 2-6 години - също 2,5 mg (5 капки) 2 r / d сутрин и вечер или 5 mg (10 капки) 1 път вечер. Възрастова група 6-12 години - 5 mg (10 капки) 2 пъти на ден или веднага 10 mg (20 капки) вечер.

Ако имате определени здравословни проблеми, може да се наложи корекция на дозата. Ако пациентът има бъбречна недостатъчност, тогава количеството лекарства трябва да се намали 2 пъти. Не е необходимо възрастните хора да коригират дозировката.

При краткосрочно действие на алергена е достатъчно да приемате цетиризин в продължение на седмица. Например при сезонен ринит с алергичен характер може да отнеме около 6 седмици за лечение на възрастни, а за деца под 12 години около месец.

Дозировка и приложение

Дозировката на лекарството се определя индивидуално в зависимост от възрастта на пациента и формата на освобождаване на използвания състав.

за възрастни

Възрастните се предписват лекарството Цетиризин под формата на таблетки. Лекарството има продължителен ефект. следователно, допустимата дневна доза е 1 таблетка. Лекарството под формата на сироп за възрастни и деца над 12 години се предписва 10 ml на ден. Цетиризин под формата на капки за перорално приложение - 20 капки на ден. Пациентите, страдащи от бъбречна недостатъчност, показват корекция на дозата.

Продължителността на лечението на сезонни алергии е от 3 до 6 седмици.

за деца

Дневната доза цетиризин сироп за деца на възраст от 2 до 12 години с телесно тегло по-малко от 30 кг е не повече от 5 мл на ден. Ако теглото на детето над 30 кг, дозата трябва да се увеличи до 10 мл.

На деца под две години се препоръчва да приемат капки за перорална консумация. Допустимата доза е 5 капки на ден. За деца на възраст от 2 до 6 години дозата е 10 капки. За възрастовата група от 6 до 12 години дозата е 20 капки на ден.

Аналози на лекарството

В богат асортимент от аптеки лекарствата се предлагат по принцип сходни с Цетиризин, те могат да го заменят, ако е необходимо. Антихистамини като:

Всяко от лекарствата се понася добре от пациентите и бързо дава антиалергичен ефект.

Много е важно да прочетете инструкциите преди да вземете, за да елиминирате вероятността от странични ефекти. Не трябва сами да купувате горните лекарства или да се лекувате с лекарства, предписани на вашите приятели със сходни симптоми

Като цяло отзивите на пациента за лекарството Цитрин са положителни, тъй като в 98% от случаите той дава терапевтичен ефект за три дни. Ето какво могат да кажат хората, лекувани с лекарства:

Много обичам лятото и пролетта, но с настъпването на април започва сълзене, запушване на носа и редица други неприятни симптоми. За последните 4 години любимото ми време от годината мина със сълзи на очи. Опитах различни хапчета за алергичен ринит и сенна хрема, но като правило те причиняват сънливост и помагат малко, премахвайки само един от симптомите. Една приятелка посъветва Цетриризин, тя го използва за лечение на детето си, което се е родило алергично лице. След консултация с лекаря започнах терапия с това лекарство и искам да кажа, че съм много доволен от резултата. За първи път от много време успях да се насладя на слънцето, да помириша цветята и да лежа на тревата, без да кихам. Сега, при обостряне на сезонните алергии, веднага приемам таблетки Цетиризин и продължавам да се наслаждавам на живота в най-голяма степен.

Надежда 43 години:

Страдам от сезонни алергии, инжекции непрекъснато се инжектират от май до юни, което не позволява алергията да се превърне в астма, вече съм уморен от това лечение, но никъде не отивам, минималният курс на терапия е 3 години. След това те обещават, че тялото няма да е толкова чувствително към дразнители. След като посетих друг град на работа, реших да премина на допълнителен преглед при нов лекар. Така да се каже, чуйте алтернативно мнение на специалист. Той посъветва да приемате 1 таблетка Цетиризин през нощта, в продължение на месец. Тъй като това лекарство не реагира с други лекарства, страничните ефекти са изключени. Ако резултатът не беше намерен, щях да продължа да инжектирам, но не се наложи да се връщам към инжекции. Цетиризин ме спаси от алергии за нула време. Сега за всяка болест се консултирам с няколко специалисти наведнъж, защото знам, че колкото и висока да е квалификацията на лекаря, той не може да излекува всичко.

Странични ефекти

Нежеланите реакции от работата на различни системи на тялото са изключително редки и с ниска интензивност.

От храносмилателния тракт могат да се появят следните симптоми:

  • усещане за тежест в стомаха;
  • суха уста
  • намален апетит;
  • гадене;
  • храносмилателни разстройства.

Следните симптоми могат да се появят от страна на нервната система:

  • постоянна сънливост;
  • изтощение;
  • летаргия и апатия;
  • главоболие;
  • повишена раздразнителност.
  • неуспехи на сърдечния ритъм;
  • болка в гръдната кост;
  • понижаване на кръвното налягане;
  • недостиг на въздух.

Проявата на тези симптоми е повод за непланирано обръщение към специалист. Лекарят ще коригира дозата или ще избере лекарство с по-добра поносимост.

Инструкции за употреба и състав

Основното вещество, което е част от лекарството за алергия към цетиризин, цетиризин, е в състояние да инхибира късната фаза на възпалението в клетките и насърчава притока на еозинофили към засегнатата област. Това ви позволява бързо да премахнете подпухналостта и зачервяването на кожата, да спрете сълзенето в случай на увреждане на очите, а също така да премахнете съпътстващите симптоми, като сърбеж, парене и болка. Като допълнителни компоненти като част от лекарството са:

  • микрокристална целулоза;
  • лактоза, монохидрат;
  • магнезиев стеарат;
  • кросповидон;
  • силициев диоксид колоид безводен.

Като се вземе предвид обширният списък на компонентите от синтетичен произход, трябва да се отбележи, че когато се използват заедно с алкохол, са възможни нежелани реакции и влошаване на общото състояние. С лекарства от други групи, цетиризин таблетки не реагират и са напълно безопасни при правилна употреба

Както всички лекарства, и това лекарство има свой списък от показания за употреба. Категорично е забранено да се предписва за профилактика или лечение на подобни заболявания. Цетиризин таблетки са показани за лечение на:

  • алергичен ринит;
  • кожни възпаления;
  • конюнктивит;
  • уртикария;
  • Оток на Quincke;
  • сенна хрема;
  • сенна хрема.

Инструкции Цетиризинът е забранен за употреба при лечение на свръхчувствителни хора, пациенти с бъбречна недостатъчност, деца под 6 месеца, както и лица с цироза

Трябва да се внимава при употребата на лекарството при лечение на бременни жени. Според медицински проучвания не е имало отрицателен ефект върху развитието на плода в утробата, по време на лечението с Cetrizin, но лекарството не е проучено напълно, затова преди употреба е необходимо да се консултирате с лекар

Цетиризин в капки и таблетки може да се отделя с майчиното мляко, така че при използване на това лекарство кърменето трябва да се спре.

Странични ефекти

Ако не се спазва, дозата, посочена от лекаря или лекарството, е използвана от пациента неправилно, могат да се появят нежелани реакции. В повечето случаи след неграмотно лечение с Цитиризин се развиват следните симптоми:

  • сънливост;
  • виене на свят;
  • състояние на припадък;
  • болка в корема;
  • фарингит;
  • главоболие;
  • гадене;
  • диария;
  • сенсибилизация;
  • агресия и объркване;
  • увреждане на паметта;
  • крампи
  • възбуда на апетита.

Ако забележите поне един от симптомите, незабавно прекратете лечението и потърсете помощ в клиниката. Ще Ви бъде предписана употребата на сорбенти и ще вземете друг антихистамин. Има голяма вероятност да имате лична непоносимост към един от компонентите на лекарството.

Дозировка и приложение

Продължителността на терапията, както и дозировката, трябва да се предписват от лекар въз основа на вашето състояние и индивидуални характеристики на тялото. Оптималната доза лекарства за възрастни и деца след 6 години се счита за 1 таблетка веднъж дневно, за предпочитане преди лягане. Ако е необходимо, 1 таблетка се разделя на две дози

Важно е да пиете таблетка с цяла чаша вода, това подобрява усвояването и ускорява появата на ефекта. При пациенти в напреднала възраст, поради бъбречно увреждане, възможна корекция на дозата, те се предписват по половин таблетка 1 път на ден

Ако се използва лекарство под формата на капки, тогава са показани 10 капки за 1 чаена лъжичка захар, за възрастни хора и хора - 5 капки на 1 литър. Сахара. Захарта може да бъде заменена с хляб или половин чаша вода.

Цетиризинът може да повлияе на способността за управление на превозни средства и извършване на работа, която изисква максимална концентрация. По време на лечението трябва да се предпазите от потенциално опасни дейности..

Фармакологична група

Цетиризинът може да бъде класифициран като блокер на хистаминов Н1 рецептор. лекарството има изразен антихистаминов ефект върху човешкото тяло. Когато се приема в приемливи дозировки, активното вещество няма седативен, антисеротонен или антихолинергичен ефект. Лекарството се използва за премахване на симптомите на алергична реакция и предотвратяване на нейното проявление. Продуктът има антиексудативен ефект: елиминира потока от носа, предотвратява разкъсването, а също така има антипрутичен ефект. Ефективен в борбата срещу контактните алергии.

В ранен стадий на развитие на алергия активното вещество може да намали скоростта на миграция на възпалените клетки, на късен етап може да спре скоростта на освобождаване на медиаторите. Според инструкциите за употреба лекарството започва да действа след 1 - 1,5 след перорално приложение.

Инструкции за употреба и дозировка

Според инструкцията таблетките могат да се приемат за деца от шест години и повече. За деца на възраст от шест до дванадесет години трябва да се основава на тяхната маса. Ако масата на децата е по-малка от 30 кг, тогава се дава половин таблетка, ако е повече, пълна таблетка. Трябва да вземете хапче преди лягане, за да избегнете появата на сънливост при дете.

Сиропът се предписва в зависимост от теглото. За 30 килограма или по-малко се препоръчва 5 ml сироп на ден, което съответства на малка измерена лъжица, а за деца с тегло над 30 килограма - голяма премерена лъжица в 10 ml сироп веднъж на ден.

Капките са подходящи за употреба от деца от една до две години, 5 капки на ден, деца от две до шест се препоръчват 10 капки, а деца от 6 и повече 20 капки.

Необходимо е да се приема лекарството на курсове, тъй като рязкото отхвърляне на него ще доведе до симптоми на абстиненция и засилени симптоми на алергия. За еднократна профилактика е достатъчна една седмица прием и за борба със сезонната сенна хрема трябва да използвате лекарството в продължение на 3 до 9 седмици, преди да премахнете алергена от околната среда.